Roland Garros, ziua 2 | Jannik Sinner, victorie în trei seturi. Ostapenko s-a calificat și ea în turul 2

Actualizat 29/05/2023 la 23:41 GMT+3

Roland Garros, ziua 2 | Ziua de luni de la Roland Garros s-a încheiat. Novak Djokovic, Carlos Alcaraz și Jannik Sinner au obținut calificarea în turul al doilea. Pe tabloul feminin, Petra Kvitova și Veronika Kudermetova au fost eliminate, la fel și Ana Bogdan, reprezentanta de astăzi a României.

Roland Garros 2023 se desfășoară în perioada 28 mai - 11 iunie, în direct pe Eurosport

Roland Garros, ziua a doua, LIVE-BLOG

Update: Luca van Assche (82 ATP) s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros după ce a trecut de italianul Marco Cecchinato (72 ATP), scor 6-1, 6-1, 6-3, după două ore de joc. În turul următor, Luca van Assche îl va întâlnit pe Alejandro Davidovich Fokina.
Update: Simona Waltert (128 WTA) a câștigat cu 6-1, 6-4, 6-2 partida cu Elizabeth Mandlik (119 WTA) și o va întâlni în turul secund pe Elisabetta Cocciaretto (44 WTA), jucătoarea care a eliminat-o pe Petra Kvitova (10 WTA), scor 6-3, 6-4.
Update: Jannik Sinner s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros. Italianul a trecut în trei seturi de Alexandre Muller din Franța (101 ATP), scor 6-1, 6-4, 6-1. În turul următor, Sinner îl va întâlni pe Daniel Altmaier (79 ATP).
Update: Jelena Ostapenko, campioana din 2017 de la Roland Garros, s-a calificat în turul al doilea al ediției din 2023, după ce a trecut în primul tur de Tereza Martincova (93 WTA), scor 6-3, 7-5. În turul următor, Ostapenko o va întâlni pe Peyton Stearns.
Update: După Veronika Kudermetova, Petra Kvitova, a zecea favorită de la Roland Garros, a fost eliminată încă din primul tur. Cehoaica a fost învinsă în turul inaugural de Elisabetta Cocciaretto din Italia (44 WTA), care s-a impus cu 6-3, 6-4. În turul următor, Cocciaretto va juca împotriva câștigătoarei dintre Simona Waltert (128 WTA) și Elizabeth Mandlik (119 WTA).
Update: Finalul zilei a doua de la Roland Garros propune surprize pe tabloul feminin. Veronika Kudermetova, cap de serie numărul 11 la turneul de la Paris, a fost eliminată încă din primul tur. Anna Karolina Schmiedlova, locul 100 WTA, a obținut calificarea în turul secund după ce s-a impus cu 6-3, 6-1, după o oră și 20 de minute de joc. În turul următor, Schmiedlova o va întâlni pe Aliona Bolsova Zadoinov (131 WTA).
Update: Jiri Lehecka (41 ATP) s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros după ce a trecut de Jan-Lennard Struff, cel care ajungea în ultimul act de la Madrid în urmă cu câteva săptămâni. Lehecka s-a impus cu 7-5, 1-6, 6-3, 3-6, 6-1. În turul următor, Lehecka îl va întâlni pe Marcos Giron.
Update: Alejandro Davidovich Fokina s-a calificat și el în turul al doilea de la Roland Garros. Numărul 34 ATP a trecut în primul tur de francezul Arthur Fils (63 ATP), scor 6-1, 4-6, 6-3, 6-3, după aproape trei ore de joc.
Update: Frances Tiafoe (12 ATP) s-a calificat fără emoții în turul al doilea de la Roland Garros. Americanul a trecut în turul secund de Fili Krajinovic (93 ATP), scor 6-3, 6-4, 6-2, după 2 ore și 10 minute de joc. Pentru un loc în turul al treilea, Tiafoe va juca împotriva lui Aslan Karatsev.
Update: Dominic Thiem (92 ATP), finalist în 2018 și 2019 la Roland Garros, a fost eliminat încă din primul tur la ediția din 2023. Austriacul a pierdut partida cu Pedro Cachin (64 ATP), cel care s-a impus cu 6-3, 6-2, 6-7(1), 4-6, 6-2, după 3 ore și 51 de minute de joc.
Update: Borna Coric (16 ATP) s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros, după victoria în patru seturi în fața lui Federico Coria (96 ATP), scor 7-6(3), 6-7(5), 6-3, 6-3, după 4 ore și 11 minute de joc. În turul al doilea, Coric va întâlni un alt argentinian, Pedro Cachin.
Update: Daniel Altmaier (79 ATP) s-a impus în turul inaugural de la Roland Garros în fața lu Marc-Andrea Huesler (84 ATP), scor 6-3, 6-4, 6-4. În turul următor, germanul va juca împotriva câștigătorului dintre Jannik Sinner (9 ATP) și Alexandre Muller (101 ATP).
Update: Zhuzhen Zhang (71 ATP) s-a calificat în turul secund de la Roland Garros după abandonul lui Dusan Lajovic (53 ATP) din setul secund al întâlnirii de la Paris. Chinezul a câștigat primul set cu 6-1 și conducea cu 4-1 în setul al doilea, în momentul în care Lajovic s-a retras. În turul următor, Zhang îl va întâlni pe Thiago Agustin Tirante (153 ATP).
Update: Carlos Alcaraz s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros. Favoritul numărul 1 a trecut de Flavio Cobolli (159 ATP), scor 6-0, 6-2, 7-5. În turul următor, Alcaraz îl va întâlni pe japonezul Taro Daniel.
Update: Caroline Garcia, a cincea favorită a turneului de la Roland Garros, s-a calificat în turul al doilea după o victorie muncită cu Xiyu Wang (64 WTA), scor 7-6(4), 4-6, 6-4. În turul următor, Garcia o va întâlni pe Anna Blinkova.
Update: Beatriz Haddad Maia (14 WTA) s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros după ce a cedat un singur game în confruntarea cu Tatjana Maria (67 WTA), scor 6-0, 6-1.
Update: Anna Blinkova (56 WTA) s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros după doar 56 de minute. Rusoaica a trecut în primul tur de Ysaline Bonaventure (84 WTA), scor 6-2, 6-0. În turul al doilea, ea o va întâlni pe câștigătoarea partidei dintre Caroline Garcia (5 WTA) și Xiyu Wang (64 WTA).
Update: Peyton Stearns (69 WTA) s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros după victoria din primul tur cu Katerina Siniakova (48 WTA), scor 7-6(7), 6-2. În turul al doilea, jucătoarea din SUA va juca împotriva câștigătoarei dintre Jelena Ostapenko (17 WTA) și Tereza Martincova (93 WTA).
Update: Carlos Alcaraz a defilat în primul set al partidei cu Flavio Cobolli (159 ATP). Numărul 1 mondial a câștigat setul cu 6-0, după doar 25 de minute.

Carlos Alcaraz, puncte FABULOASE la Roland Garros! Ibericul, lecție de tenis pentru Cobolli la Paris

Update: Stan Wawrinka (89 ATP) s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros. Campionul din 2015 de la Paris l-a învins în primul tur pe Albert Ramos-Vinolas la capătul unei partide maraton, de 4 ore și 39 de minute. Elvețianul s-a impus cu 7-6(5), 6-4, 6-7(2), 2-6, 6-4 și va juca în turul următor cu Thanasi Kokkinakis (108 ATP).
Update: Caroline Garcia (5 WTA) a câștigat primul set al partidei cu Xiyu Wang (64 WTA). Favorita publicului s-a impus la tiebreak cu 7-4.
Update: Thiago Agustin Tirante (153 ATP) a produs una dintre surprizele primului tur de la Roland Garros. Jucătorul argentinian a trecut în primul tur de Botic Van De Zandschulp (31 ATP), scor 6-2, 4-6, 6-3, 6-4, după 3 ore și 8 minute de joc.
Update: Marcos Giron (75 ATP) l-a învins pe Hamad Medjedovic (168 ATP) cu 6-0, 6-2, 1-6, 6-0 și s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros.
Update: Yulia Putintseva (58 WTA) a câștigat partida din primul tur de la Roland Garros cu Maryna Zanevska (89 WTA). Jucătoarea care reprezintă Kazahstan s-a impus cu 7-5, 7-6(3), după 2 ore și 18 minute de joc..
Update: Varvara Gracheva (41 WTA) s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros după ce a trecut în primul tur de Dalma Galfi (98 WTA), scor 6-4, 2-6, 6-1.
Update: Aliona Bolsova Zadoinov (131 WTA) a obținut calificarea în turul al doilea de la Roland Garros după victoria cu 6-2, 6-1 în fața Kristinei Kucova (451 WTA).
Update: Belinda Bencic (12 WTA) a fost eliminată încă din primul tur de la Roland Garros. Medaliata cu aur de la Tokyo a pierdut partida din primul tur cu Elina Avanesyan (134 WTA), scor 3-6, 6-2, 4-6.
Update: Elina Svitolina (192 WTA) continuă forma foarte bună și la Roland Garros. Jucătoarea din Ucraina s-a calificat în turul secund după ce a trecut de Martina Trevisan (24 WTA), semifinalista din 2022, scor 6-2, 6-2.
Update: Diana Shnaider (108 WTA) a obținut calificarea în turul al doilea de la Roland Garros după ce a trecut în primul tur de Rebecca Marino (81 WTA), scor 6-3, 7-5.
Update: Marketa Vondrousova (60 WTA) a câștigat partida din primul tur de la Roland Garros cu Alycia Parks (45 WTA). Jucătoarea din Cehia s-a impus cu 6-4, 6-0, după 71 de minute de joc.
Update: Aslan Karatsev (62 ATP) s-a calificat în turul secund de la Roland Garros după ce a trecut în primul tur de Alexei Popyrin (85 ATP), scor 6-3, 6-7(4), 6-1, 6-2, după trei ore de joc.
Update: Roberto Bautista-Agut (24 ATP) a obținut calificarea în turul al doilea de la Roland Garros după ce a trecut în primul tur de Yibing Yu (54 ATP), scor 7-6(4), 6-1, 6-1, după 2 ore și 13 minute de joc. În turul secund, spaniolul îl va întâlni pe Juan Pablo Varillas.
Update: Japonezul Taro Daniel (112 ATP) s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros după victoria din primul tur cu Christopher O'Connell, scor 6-0, 6-2, 6-4, după o oră și 46 de minute de joc.
Update: Novak Djokovic s-a calificat în turul al doilea de la Roland Garros. Sârbul a trecut pe Philippe Chatrier de Aleksandar Kovacevic (114 ATP) cu 6-3, 6-2, 7-6(1), după 2 ore și 29 de minute de joc. În turul al doilea, Djokovic îl va întâlni pe Marton Fucsovic (83 ATP).
Update: Fabio Fognini a produs surpriza în primul tur de la Roland Garros, acolo unde l-a eliminat pe Felix Auger-Aliassime, scor 6-4, 6-4, 6-3, după 2 ore și 18 minute de joc. Cap de serie numărul 10, canadianul este primul jucător din Top 10 care părăsește turneul de pe zgura pariziană.
Update: Djokovic a câștigat și setul 2 și este foarte aproape de calificarea în turul 2. Sârbul nu i-a mai dat nicio șansă lui Kovacevic, arătând că diferența dintre ei este una foarte mare.
Update: Novak Djokovic a câștigat primul set în disputa cu Aleksandar Kovacevic, scor 6-3. Sârbul a condus cu 3-2, moment în care a făcut break-ul, distanțându-se apoi la 5-2. Doar 36 de minute a durat runda inaugurală de pe Arena Philippe Chatrier.
Update: Juan Pablo Varillas a trecut de chinezul Juncheng Shang, în 5 seturi. În era Open, el a devenit doar al doilea peruvian care câștigă un meci de Grand Slam după ce a fost condus cu 2-0 la seturi, după Jaime Yzaga, cel care reușea această performanță de două ori: în 1988 și 1994.
Update: Diego Schwartzman s-a calificat și el în turul al doilea, după un meci la mare luptă cu spaniolul Bernabe Zapata Miralles. A fost 1-6, 6-7, 6-2, 6-0, 6-4, la capătul a 3 ore și 40 de minute de joc.
Update: Alex De Minaur s-a calificat în turul secund la French Open, după 6-1, 5-7, 6-1, 6-3 cu Ilya Ivashka, numărul 73 ATP.
Update: Jack Draper, atât de consumat de accidentări în ultima perioadă, a fost nevoit să se retragă în setul doi al partidei cu Tomas Martin Etcheverry. Argentinianul conducea cu 6-4, 1-0, când numărul 55 ATP a decis să abandoneze. În turul secund, argentinianul va juca împotriva învingătorului din duelul Ivashka - De Minaur.
Update: Pe Philippe Chatrier și-a făcut apariția marele Novak Djokovic, pentru partida din primul tur de la Roland Garros, contra americanului cu origini sârbe Aleksandar Kovacevic. Partida e în direct pe Eurosport 1 și pe aplicația Eurosport.
Update: Anett Kontaveit are un 2023 de coșmar, iar sportiva din Estonia, ajunsă pe locul 78 WTA, a pierdut încă din primul tur la Roland Garros. Bernarda Pera a fost cea care a învins-o, scor 7-6(6), 6-2, iar americanca va juca în turul următor contra croatei Donna Vekic.
Update: Favorita 16, Karolina Pliskova, a părăsit turneul de la Roland Garros încă din primul tur. Cehoaica a reușit un sfert de finală la Stuttgart, dar apoi a dezamăgit, având și probleme medicale. Azi, fostul număr unu mondial s-a înclinat, scor 0-6, 4-6 în duelul cu Sloane Stephens, finalista de la Roland Garros 2018.
În turul secund, sportiva din SUA va juca împotriva învingătoarei din duelul Gracheva - Galfi.
Update: Ana Bogdan a cedat în primul tur la Roland Garros în fața Camilei Osorio, scor 6-3, 3-6, 5-7. După un prim set foarte bun, sportiva din Sinaia a greșit tot mai mult, permițându-i adversarei să reintre în meci și să preia inițiativa. Deși a avut forța să revină de la 1-5 în decisiv, românca a cedat pe final.

Ana Bogdan, eliminată în primul tur la Roland Garros, deși a reușit o revenire uimitoare

Update: Fenomenala Ana Bogdan! A salvat două mingi de meci și a revenit de la 1-5 în decisiv!

Update: Ana Bogdan și Camila Osorio vor disputa setul decisiv pentru a stabili cine se califică în turul 2. Sportiva noastră a cedat cu 3-6 în setul 2.

Set decisiv în disputa Ana Bogdan - Camila Osorio. Românca a cedat manșa a doua

Update: Ana Bogdan a câștigat cu 6-3 primul set al duelului din turul întâi de la Roland Garros, contra Camilei Osorio.

Set Ana Bogdan! Românca joacă perfect și e la un pas de turul secund la Roland Garros

Update: Ana Bogdan a început cedându-și serviciul în fața Camilei Osorio, dar a revenit imediat cu un break, după ce anterior a reușit un punct excelent.

Ana Bogdan, reacție de mare campioană! Punct uriaș făcut de româncă la Roland Garros

Update: Madison Keys s-a calificat în turul secund la Roland Garros, după ce a trecut cu 6-1, 3-6, 6-1 de Kaia Kanepi. Favorita 20 va juca în turul următor împotriva compatrioatei Day, care a trecut în manșa inaugurală de "Kiki" Mladenovic.
Update: Odată cu victoria în fața Dayaanei Yastremska, Donna Vekic a ajuns la 20 de succese în primul tur al competițiilor de Grand Slam. Vekic este a 4-a croată din era open care ajunge la asemenea cifre, după Iva Majoli, Mirjana Lucic și Petra Martic.
Update: Kayla Day, jucătoare venită din calificări, a elimiant-o pe Kristina Mladenovic, după ceva mai bine de o oră și jumătate de joc. Franțuzoaica a cedat cu 5-7, 1-6.
Update: Dayana Yastremska, cea care a eliminat-o pe Alexandra Ignatik în calificări, a părăsit turneul, cedând în două seturi în fața croatei Donna Vekic. A fost 6-2, 7-5, după o oră și 27 de minute de joc, iar adversara favoritei numărul 22 în turul secund va fi Bernarda Pera, cea care a eliminat-o pe Anett Kontaveit.
Update: Anastasia Pavlyuchenkova s-a calificat în turul 2, după o victorie în minimum de seturi în fața cehoaicei Linda Fruhvirtova, scor 6-2, 6-2. Ea a disputat primul meci la Roland Garros din 2021 încoace. Rusoaica o va întâlni în faza următoare pe compatrioata Liudmila Samsonova, a 15-a favorită a turneului.
Știrea inițială

Previewul zilei a doua de la Roland Garros

După o zi de duminică plină de acțiune, cu foarte multe meciuri interesante, astăzi continuă spectacolul din capitala Franței cu cea de-a doua zi a turneului de Grand Slam de la Roland Garros. Toți românii vor fi cu ochii pe Ana Bogdan, care pășește pe zgura de la Paris pentru prima dată în 2023.
Organizatorii turneului au publicat programul partidelor și ordinea lor, astfel că se cunoaște ora duelului dintre româncă și Camila Osorio Serrano. Cele două vor intra pe teren de la ora 12, ora României, meciul lor fiind programat primul pe terenul numărul 4.
Sportiva din Sinaia, în vârstă de 30 de ani, trebuia să joace luni la Paris împotriva americancei Caty McNally, clasată în ierarhia mondială pe locul 57 WTA. Caty McNally, în vârstă de 21, s-a retras înainte de debutul în turneu, din cauza unei accidentări. Organizatorii au anunțat că în locul ei va intra pe tablou jucătoarea din Columbia, Camila Osorio Serrano, aflată în prezent pe locul 84 WTA.
În cazul unei victorii, Ana Bogdan va avea o adversară mult mai dificilă în turul secund de la French Open. Dacă trece de Camila Osorio, tenismena de 30 de ani va da peste favorita numărul 28, Elise Mertens.
Cine câștigă Roland Garros 2023 la feminin?

Roland Garros, ziua 2 | Djokovic debutează pe Philippe-Chatrier

Favoritul numărul trei de la Paris va debuta și el mâine împotriva lui Aleksandar Kovacevic (114 ATP). Cei doi vor juca pe unul dintre cele mai renumite terenuri ale turneului, respectiv pe Philippe-Chatrier. Partida dintre Nole și Kovacevic va începe aproximativ la ora 14:00 (ora României).
Cei doi se vor întâlni pentru prima oară mâine, într-un duel care se anunță facil pentru fostul lider mondial. Sârbul a câștigat în acest an la Australian Open, iar un succes la Paris l-a aduce pe primul loc în ierarhia jucătorilor cu cele mai multe titluri de Grand Slam (în acest moment este la egalitate cu Rafa Nadal - 22).
În plus, și-ar deschide drumul către realizarea Calendar Grand Slam-ului (câștigarea tuturor celor 4 turnee de Grand Slam într-un sezon), performanță pe care a ratat-o la limită în 2021, când a pierdut finala US Open în fața lui Daniil Medvedev.
Totuși, Djokovic trebuie să-și ridice masiv nivelul de joc pentru a spera la un triumf la Roland Garros. Performanțele sale pe zgură în acest an au lăsat mult de dorit. Nole a participat la 3 turnee pe suprafața roșie în acest sezon și nu a bifat nici măcar o semifinală, oprindu-se în optimi la Monte Carlo și în sferturi la Banja Luka și Roma.
Cine câștigă Roland Garros 2023 la masculin?
În total, Djokovic a adunat numai 315 la turneele pe zgură, o contraperformanță pe care nu a mai înregistrat-o din 2006. În ultimele 16 sezoane, Nole a făcut minim 1000 de puncte de 13 ori, iar în alte 3 rânduri zestrea sa a fost sub această bornă, dar mai mare decât în acest an. În plus, în 12 din ultimii 16 ani, Djokovic a ajuns la Paris cu cel puțin un turneu câștigat pe zgură.

Roland Garros, ziua 2 | Alcaraz, favoritul numărul 1, își începe și el aventura la Paris

Carlos Alcaraz, principalul favorit la câștigarea trofeului de la Roland Garros va debuta și el luni pe zgura pariziană. Liderul mondial îl va înfrunta pe Flavio Coboli (159 ATP) la ora 15:00 (ora României), pe terenul Suzanne-Lenglen.
Ibericul a făcut un sezon bun pe zgură în acest an, soldat cu victorii la turneele din Barcelona și Madrid, iar Alcaraz vrea să îșî solidifice statistica bună cu un mare șlem la Paris. La fel ca și în cazul lui Nole, va fi primul meci între tenismenul iberic și Coboli.
Roland Garros 2023 se desfășoară în perioada 28 mai – 11 iunie la Paris. Toate meciurile de la cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului se vãd în direct pe canalele Eurosport și pe aplicația Eurosport.