Duminică seară, Dominic Thiem a luptat cu toate puterile pentru a înnăbuși revenirea fantastică a francezului Hugo Gaston, jucător din a treia sută mondială, venit după un succes mare în fața elvețianului Stan Wawrinka. A fost împins până la limitele corpului său, dar și al răbdării. S-a impus în cele din urmă cu 6-4, 6-4, 5-7, 3-6, 6-3, după mai bine de trei ore. Austriacul a condus cu 3-1 în setul trei, apoi, la 4-4 a ajuns la cinci puncte de victorie, având minge de break pe serviciului adversarului de 1,73 m.
"Am ratat o minge de break la 2-0 și 4-4, un forehand. Acolo meciul ar fi putut să se încheie, dar, în schimb, s-a schimbat total. Am pierdut din energie, dar în setul cinci am mai găsit niște resurse. A fost o luptă incredibilă până la final. Sunt foarte norocos că am obținut victoria", a declarat Dominic Thiem la finalul partidei din optimi, prima în care a pierdut set la această ediție a turneului de la Roland Garros.
"Sunt mulțumit cu felul în care am rămas concentrat. Am rămas calm, deși a fost un meci greu din punct de vedere mental și fizic. Tocmai am citit că el a făcut 53 de scurte. Vreo trei au ajuns în fileu, deci eu am făcut 50 de sprinturi tari spre fileu. Asta a fost dur de tot", a declarat Thiem.
Roger Federer, nerăbdător să revină în competiții! Ce spune despre parcursul lui Djokovic din 2021
ACUM 9 ORE
După ce în două rânduri a obținut serii de câte zece victorii în tenisul masculin, Dominic Thiem a ajuns acum, în premieră, la 11 meciuri fără înfrângere. În 2015, Thiem câștiga titluri la Umag și Gstaad, apoi juca semifinală la Kitzbuhel, ajungând la 10 victorii consecutive înainte de a fi învins de Philipp Kohlschreiber. În 2018, Rafael Nadal întrerupea o serie similară de 10 victorii ale lui Thiem, în finala de la Roland Garros, după ce austriacul câștigase titlul la Nisa.

Semifinale: (2)Thiem d. (3)Daniil Medvedev [Rusia] 6-2, 7-6(7), 7-6(5) 2:56
Finala: (2)Thiem d. (5)Alexander Zverev [Germania] 2-6, 4-6, 6-4, 6-3, 7-6(6) 4:02
Roland Garros 2020:
Turul 1: (3)Thiem d. Marin Cilic [Croația] 6-4, 6-3, 6-3 2:06
Turul 2: (3)Thiem d. Jack Sock [SUA] 6-1, 6-3, 7-6(6) 2:22
Turul 3: (3)Thiem d. (28) Casper Ruud [Norvegia] 6-4, 6-3, 6-1 2:15
Optimi: (3)Thiem d. Hugo Gaston [Franța] 6-4, 6-4, 5-7, 3-6, 6-3 3:32
Nouă jucători au în palmares cel puțin cinci prezențe consecutive în sferturi la Roland Garros, în Era Open:
  • Nadal (2010-2015)
  • Novak Djokovic, deținătorul al recordului de prezențe consecutive în sferturi - 10 (2010-2019)

O mare necunoscută pentru Thiem, înaintea duelului din sferturile Roland Garros 2020 cu Schwartzman

Dominic Thiem avertiza încă de când a ajuns la Paris că, după două săptămâni intense la New York, resursele sale fizice nu sunt la sută la sută, iar la un moment dat oboseala și uzura vor intra în ecuație.
Austriacul a revenit asupra acestui aspect după duelul tare cu Gaston. "Pentru mine, acum totul depinde de recuperare. Evident, ultimele săptămâni au fost dure. Nu am bateriile la maximum în acest moment. Încerc să îmi revin cât de bine pot. Dacă reușesc să o fac, meciul (n.r. - cu Schwartzman) va fi foarte interesant. Dacă nu îmi revin, el va fi mare, mare favorit marți", a concluzionat al treilea favorit al tabloului masculin.
Bollettieri, sfat pentru Emma Răducanu! De ce nu poate fi considerată încă o mare campioană
ACUM 13 ORE
Cât câștigă în prezent Emma Răducanu din contractele cu Nike și Wilson și ce oferte are pe masă