Iga Swiatek s-a calificat fără nicio emoție în turul al doilea la Roland Garros. Liderul mondial din WTA s-a impus în fața Lesiei Tsurenko după doar 56 de minute de joc cu scorul de 6-2, 6-0, într-un meci disputat sub acoperișul tras pe Arena Philippe Chatrier.

Roland Garros (22 mai - 5 iunie) pe Eurosport și Eurosport Player

Iga și-a cedat o singură dată serviciul în acest meci de debut, în timp ce adversara ei și-a făcut o singură dată serviciul, în primul set. În turul al doilea la Paris, Swiatek se va duela cu învingătoarea meciului dintre Riske și Yastremska, meci întrerupt de ploaie.
Wimbledon
Iga Swiatek e în turul 2 la Wimbledon! Liderul mondial a reușit să doboare un record datând din 1997
28/06/2022 LA 13:57

Aceasta este cea de-a 29-a victorie consecutivă pentru Iga Swiatek, care a cucerit deja în 2022 5 trofee. În întreaga ei carieră, Iga Swiatek a cucerit până acum un singur trofeu de Grand Slam, chiar la Roland Garros, în 2020. La finalul meciului cu Tsurenko, Iga a transmis că i-a fost dor de Paris.
"Mă simt minunat, n-a fost o atmosferă prea bună în zilele trecute, a plouat, dar Parisul e întotdeuana grozav. A fost un meci foarte bun pentru mine, sunt mulțumită. Mie îmi convine să joc sub acoperișul tras. Poate că îmi solicit mai mult corpul, dar e bine pentru mine așa. Mingea e mai grea, e adevărat, dar mă bucur că m-am descurcat. Eu muncesc la fel ca înainte, mă concentrez la tenis, ideea e să fiu la nivel maxim", a spus Iga Swiatek la finalul meciului, la interviul acordat lui Mats Wilander.
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Wimbledon
Swiatek a reacționat după ce "a câștigat" lupta cu Simona Halep pentru terenul central la Wimbledon
25/06/2022 LA 14:48