Irina Begu e în optimi la Roland Garros! Românca, victorie zdrobitoare cu Leolia Jeanjean la Paris

Actualizat 28/05/2022 la 13:35 GMT+3

Irina Begu s-a calificat azi în faza optimilor de finală la Roland Garros după un meci excepțional reușit în fața franțuzoaicei Leolia Jeanjean, care a făcut o mulțime de erori deopotrivă. Astfel, România are o tenismenă în a doua săptămână de concurs la Paris.

Irina Begu, la Miami Open

GAME, SET & MECI! Irina Begu se califică în faza optimilor de finală la Roland Garros, după ce trece de Leolia Jeanjean cu scorul de 6-1, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 26 minute de joc. În continuare, Irina se va duela la Paris cu învingătoarea meciului dintre Pegula (favorita numărul 11) și Zidansek (favorita numărul 24).
  • 5-4. Jeanjean salvează 3 mingi de meci și rămâne în partidă.
  • 5-3. Jeanjean obține break-ul în fața Irinei Begu, rămâne în meci.
  • 5-2. Jeanjean rămâne în meci, dar Irina va servi pentru calificarea în optimi.
  • 5-1. Irina Begu își face serviciul după un game lung de serviciu, iar Jeanjean va servi pentru a rămâne în meci.
  • 4-1. Irina Begu mai face un game și e la doar două game-uri distanță de calificarea în optimi.
  • 3-1. Irina Begu continuă să strălucească și să se apropie de calificarea în optimi.

Punct uriaș reușit de Irina Begu la Roland Garros, cu Jeanjean! Franțuzoaica, îngenuncheată

• 2-1. Jeanjean face game-ul de serviciu mult mai devreme în setul 2, dar Irina rămâne la conducere.
  • 2-0. Irina își face fără probleme serviciul și rămâne în față, la mare distanță de Jeanjean.

Begu, replică genială pentru Jeanjean la fileu! Cum a redus la tăcere publicul de la Roland Garros

• 1-0. Irina Begu începe cu break și setul secund, iar până acum pare că va obține o victorie de control la Paris.
  • Începe setul secund.
  • 6-1. Irina Begu câștigă setul inaugural după 31 de minute de joc. Românca a arătat un nivel de joc foarte bun, dar greșelile franțuzoaicei au contribuit la scorul atât de grăitor.

Irina Begu, set magnific la Roland Garros, cu Jeanjean: e la un set distanță de cel mai bun rezultat

• 5-1. Leolia Jeanjean e pe tabelă în acest meci, însă Irina Begu va servi pentru câștigarea primului set.
  • 5-0. Irina își face fără probleme serviciul, iar Jeanjean va servi pentru a rămâne în manșa inaugurală.
  • 4-0. Irina Begu mai face un break și se apropie vertiginos de câștigarea setului 1.

Irina Begu, evoluție magnifică la Roland Garros! Jeanjean, lăsată spectatoare la un punct superb

• 3-0. Irina Begu face un game de serviciu perfect și e la 3 game-uri distanță de câștigarea setului 1.
  • 2-0. Excelent! Irina Begu obține primul break al meciului.
  • 1-0. De la 0-40, Irina Begu revine excelent și-și adjudecă game-ul de debut în meci.
UPDATE / Începe meciul dintre Irina Begu și Leolia Jeanjean, în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player. Irina Begu începe la serviciu.
Știre inițială
Irina Begu va încerca astăzi, de la ora 12:00, să obțină calificarea în optimile turneului de la Roland Garros. Românca de pe locul 63 WTA o va înfrunta pe Leolia Jeanjean, ocupanta poziției 227 în ierarhia mondială, o jucătoare, care, în mod normal, nu ar trebui să îi pună probleme lui Begu.
După un prim tur cu Jasmine Paolini, o adversară abordabilă, Irina Begu a avut în turul 2 de dat un adevărat examen în fața rusoaicei Ekaterina Alexandrova, cap de serie 30. Românca a arătat consistență pe toată durata partidei, a servit bine și și-a asumat destule riscuri, etalând un tenis agresiv.

Irina Begu e în turul 3 la Roland Garros! Românca, victorie cu peripeții în fața Alexandrovei

A obținut victoria și, implicit, calificarea în turul 3 la Roland Garros după două ore și 38 de minute de joc, câștigând cu scorul de 6-7 (3), 6-3, 6-4. Acum, pentru un loc în optimi, Begu va da peste sportiva care, în turul inaugural, a eliminat-o pe Nuria Parrizas-Diaz, scor 6-4, 6-3, iar în turul 2 a trecut cu un dublu 6-2 de Karolina Pliskova.

Leolia Jeanjean - Karolina Pliskova - Roland-Garros

În vârstă de 26 de ani, franțuzoaica Leolia Jeanjean a fost beneficiara unui wildcard, iar presiunea ar trebui să apese puternic pe umerii favoritei gazdelor, aspect care ar putea fi decisiv în câștigarea meciului de către româncă.

Irina Begu este avantajată și de diferența incontestabilă de valoare, iar casele de pariuri au pus-o în postura de mare favorită, românca având o cotă de 1,3 pentru victorie.
Ca atare, Irina are o șansă uriașă să treacă în optimi, fază a competiției în care a mai ajuns de doar două ori în carieră la un Grand Slam: în 2015, la Australian Open și în 2016, la Roland Garros. La Antipozi, acum 7 ani, Begu a cedat în fața lui Eugenie Bouchard, în trei seturi, în timp ce la Paris, în 2016, a fost eliminată de Shelby Rogers.
În acest an, Begu poate să viseze cu ochii deschiși la un sfert de finală, în contextul în care partea ei de tablou este una prietenoasă. Dacă se vor respecta calculele hârtiei și va trece de Jeanjean, românca va da piept în optimi cu învingătoarea din disputa Jessica Pegula - Tamara Zidansek.
Chiar dacă cele două sportive sunt valoroase, nu reprezintă "misiuni imposibile" pentru o Begu aflată în vârf de formă. Din contră, pe sportiva din SUA Irina a învins-o în ambele dispute directe de până acum, de fiecare dată în minimum de seturi (o dată chiar anul acesta, la Grampians Trophy). În ceea ce o privește pe Zidansek, slovena nu i-a ieșit niciodată în cale lui Begu până acum.

Irina Begu, prima reacție după calificarea în turul 3 la Roland Garros! "Publicul m-a înțeles"

Irina Begu - Leolia Jeanjean, în turul 3 la Roland Garros | Aproape de Top 40 WTA

Roland Garros 2022 va fi un succes pentru Irina Begu indiferent dacă va reuși sau nu să profite de șansa reală pe care o are la calificarea în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam.
Grație prezenței în turul 3, românca va reveni între primele 50 de jucătoare de tenis ale lumii, iar un succes care să o ducă în optimi ar putea-o propulsa între cele mai bune 40 de sportive.
Partida dintre Begu și Jeanjean va începe astăzi, de la ora 12:00, ora României. Duelul este programat primul pe arena Suzanne Lenglen, unde vor mai juca astăzi și Daniil Medvedev, Paula Badosa și Stefanos Tsitsipas.
Confruntarea dintre Irina Begu și Leolia Jeanjean va fi transmisă în direct și în exclusivitate pe Eurosport 2 și Eurosport Player.
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.