#Favoriții Medvedev "urăște" zgura, dar e în turul 3 la Roland Garros, după victoria în 4 seturi cu Tommy Paul

Nicu Savin

Publicat 03/06/2021 la 00:55 GMT+3

Daniil Medvedev s-a calificat în turul 3 la Roland Garros, după o victorie în 4 seturi împotriva americanului Tommy Paul, scor 3-6, 6-1, 6-4, 6-3.

Daniil Medvedev

Daniil Medvedev (2 ATP) nu se simte cel mai bine pe zgură, chiar el afirmând că nu suportă deloc această suprafață.
În ciuda acestor declarații, rusul a trecut de primul tur la Roland Garros pentru prima dată în carieră, iar astăzi a obținut cea de-a 2-a sa victorie pe zgura pariziană.

Daniil Medvedev s-a calificat în turul 3 la Roland Garros

Adversarul său, Tommy Paul (52 ATP), a câștigat primul set cu 6-3, dar Medvedev s-a "trezit" la timp și a preluat inițiativa, câștigând setul 2 cu 6-1. Rusul a trecut în avantaj după un 6-4 în setul 3, iar în următorul și-a asigurat victoria, chiar dacă a avut unele dificultăți în a închide partida (6-4).
În runda următoare, Medvedev va avea o misiune și mai dificilă, urmând să dea piept cu Reilly Opelka (35 ATP), un jucător cu un serviciu năprasnic. Americanul nu excelează pe zgură, dar a în acest an a reușit rezultate remarcabile pe suprafața roșie, ajungând până în semifinale la Roma.
Medvedev și Opelka s-au mai întâlnit de 3 ori în carieră, rusul conducând cu 2-1, dar toate meciurile au fost echilibrate, încheindu-se în set decisiv.
Orice lovitură de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.