UPDATE / Așadar, în urma celei de-a 10-a zi de concurs de la Roland Garros cunoaștem câte o semifinală de pe fiecare tablou.
Anastasia Pavlyunchenkova - Tamara Zidansek este prima semifinală feminină, iar Stefanos Tsitsipas - Alexander Zverev este prima semifinală masculină.
UPDATE / Stefanos Tsitsipas și-a respectat statutul de favorit și s-a calificat în semifinalele Roland Garros, după ce a trecut în 3 seturi de Daniil Medvedev, scor 6-3, 7-6 (3), 7-5. Chiar dacă a venit în 3 seturi, victoria grecului a fost una muncită, Medvedev reușind în multe momente să aibă o prestație excelentă, ceea ce a făcut meciul agreabil în multe momente.
Roland Garros
Asul din mâneca lui Novak Djokovic la Roland Garros! Cu cine s-a antrenat înaintea meciului cu Nadal
16/06/2021 LA 19:12
UPDATE / Alexander Zverev nu i-a dat nicio șansă lui Alejandro Davicovich-Fokina, pe care l-a învins cu 6-4, 6-1, 6-1, după numai o oră și 38 de minute de joc. Astfel, germanul s-a calificat pentru prima dată în carieră în semifinalele turneului de la Roland Garros.
UPDATE / Începe meciul dintre Alexander Zverev și Alejandro Davidovich Fokina din sferturile de finală ale Roland Garros, în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
UPDATE / Anastasia Pavlyuchenkova s-a calificat în semifinale la Roland Garros 2021 după ce a trecut de Elena Rybakina, scor 6-7, 6-2, 9-7, după două ore și 35 de minute de joc. Mai departe, ea se va duela pentru un loc în semifinalele Roland Garros cu Tamara Zidansek, care a trecut în mod surprinzător mai devreme de Paula Badosa, favorita numărul 33 pe tabloul principal de simplu.
UPDATE / A început meciul dintre Elena Rybakina și Anastastia Pavlyuchenkova, în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
UPDATE / Tamara Zidansek, ocupanta locului 85 WTA, este prima semifinalistă la Roland Garros. Slovena a trecut în sferturile de finală de Paula Badosa, favorita numărul 33, scor 7-5, 4-6, 8-6, după două ore și 29 de minute de joc. În continuare, slovena o va întâlni la Paris pe câștigătoarea meciului dintre Rybakina și Pavlyuchenkova.
UPDATE / Horia Tecău a ajuns până în semifinalele probei de dublu de la Roland Garros în 2015, însă de această dată românul s-a oprit în sferturile de finală, fiind la un pas de performanța istorică de acum șase ani.
UPDATE / Horia Tecău va juca astăzi, alături de partenerul său Krawietz, pentru un loc în semifinalele turneului, având astfel ocazia să-și egaleze performanța din 2015. Cei doi vor avea însă o misiune extrem de dificilă. Vor da piept cu favoriții numărul 2, columbienii Cabal și Farah.
știrea inițială
A zecea zi de concurs de la Roland Garros 2021 ne propune câteva partide fascinante, printre care și duelul lui Horia Tecău în proba de dublu alături de germanul Kevin Krawietz. Cei doi îi vor întâlni în sferturile de finală pe favoriții numărul 2 ai turneului, columbienii Cabal și Farah. Marți vom afla numele primilor semifinaliști la ediția din 2021 a Roland Garros.
Atenția ni se va concentra în a zecea zi de concurs pe duelurile a doi jucători care promit de mult timp să atace supremația celor 3 coloși ai sportului alb, Federer, Nadal și Djokovic. Este vorba despre Stefanos Tsitsipas și Alexander Zverev. Vă prezentăm, în continuare, meciurile zilei:

Roland Garros 2021 | Stefanos Tsitsipas – Daniil Medvedev. Rusul conduce clar bilanțul întâlnirilor directe

Stefanos Tsitsipas e deja în sferturile de finală la Roland Garros, acolo unde va juca în compania lui Daniil Medvedev pentru un loc în semifinalele celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului. Favorit numărul 5 pe tabloul principal de simplu, grecul are încredere că pe zgura din Paris nu contează deloc ce adversar are, ci la ce nivel de joc se regăsește el în ziua meciului.
Până în sferturile de finală, Stefanos Tsitsipas a trecut de Jeremy Chardy, Pedro Martinez, John Isner și Pablo Carreno-Busta. Grecul a cedat un singur set în meciul din turul 3, cu americanul Isner. Acum, el îl va avea ca adversar pe rusul Daniil Medvedev, dublu finalist de Grand Slam, care-l conduce la întâlnirile directe cu 6-1. Meciul celor 2 tenismeni va începe marți nu înainte de ora 22, fiind ultimul meci de pe Arena Philippe Chatrier.

Roland Garros 2021 | Alexander Zverev – Alejandro Davidovich Fokina. Cei 2, la primul meci direct pe zgură

Alexander Zverev, sfertfinalist în 2018, 2019 și 2021, va încerca să se califice în premieră în semifinalele celui de-al doilea turneu major al anului. Germanul se va duela cu spaniolul Alejandro Davidovich Fokina, ocupant al locului 46 ATP. Cei doi se vor întâlni pentru a treia oară în circuit, în premieră pe zgură.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Zverev conduce cu 2-0 la acest capitol și e, cel puțin pe hârtie, marele favorit al duelului. Partida dintre cei doi e programată pe arena Philippe Chatrier, nu înainte de ora 17, ora României.

Roland Garros 2021 | Elena Rybakina – Anastasia Pavlyuchenkova, meci în premieră în circuitul feminin de tenis

Elena Rybakina și Anastasia Pavlyuchenkova se vor lupta pentru un loc în semifinalele celui de-al doilea turneu major al anului. Rybakina, favorită numărul 21 pe tabloul principal de simplu, e favorită în întâlnirea cu Pavlyuchenkova, favorita numărul 31. Totuși, rusoaica a produs câteva meciul excelente la rândul ei la Paris, dar a cedat două seturi în drum spre sferturi.
De partea cealaltă, Rybakina și-a câștigat toate meciurile în minimum de seturi, cu Jacquemot, Hibino, Vesnina și Serena Williams. Pavlyuchenkova le-a învins pe McHale, Tomljanovic, Sabalenka și Azarenka. Rybakina și Pavlyuchenkova se vor întâlni în premieră în circuitul feminin de tenis, marți, în jurul orei 14.30, pe arena Philippe Chatrier.
Orice lovitură de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Toni Nadal: "Singura consolare pentru Rafa ar fi fost ca Novak Djokovic să fie învins de Tsitsipas"
15/06/2021 LA 11:29
Novak Djokovic a dezvăluit ce a făcut în vestiar la 2-0 pentru Tsitsipas în finala Roland Garros
15/06/2021 LA 09:31