#Favoriții Jannik Sinner e în turul 3 la Roland Garros 2021! Italianul, victorie în 4 seturi în fața lui Gianluca Mager

Publicat 03/06/2021 la 17:16 GMT+3

Roland Garros 2021 | Jannik Sinner, favorit numărul 18, s-a calificat în turul al treilea la Paris după ce a trecut în patru seturi de compatriotul Gianluca Mager.

Jannik Sinner (Roland-Garros 2021)

Favorit numărul 18 pe tabloul principal de simplu, Jannik Sinner a obținut calificarea în turul 3 la Roland Garros după ce a trecut de al său compatriot, Gianluca Mager, scor 6-1, 7-5, 3-6, 6-3, după două ore și 21 de minute de joc.
În continuare, tânărul sportiv din Italia, ocupant al locului 19 ATP, se va duela cu suedezul Mikael Ymer pentru un loc în optimile de finală. Acesta din urmă a produs surprinza la Paris și l-a eliminat pe favoritul numărul 14 și totodată preferatul gazdelor, Gael Monfils, scor 6-0, 2-6, 6-4, 6-3, după două ore și 21 de minute de joc.

Roland Garros 2021 | Jannik Sinner e în turul 3 la Paris, după victoria cu Mager

Sfertfinalist la ediția de anul trecut, Jannik Sinner are ghinion și anul acesta să fie pe aceeași parte de tablou cu cei trei coloși din sportul alb. De altfel, dacă ajunge în optimile de finală, italianul va da acolo piept cel mai probabil cu Rafael Nadal, de 13 ori câștigător al acestui turneu.
Jannik Sinner a trecut în turul inagural de favoritul gazdelor, Pierre-Hugues Herbert, însă la mare luptă, în cinci seturi, cu scorul de 6-1, 4-6, 6-7, 7-5, 6-4, după trei ore și 35 de minute de joc.
Orice lovitură de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.