UPDATE / Lorenzo Musetti, una din marile speranțe ale tenisului italian, a reușit prima sa victorie pe tabloul principal la un Grand Slam, una care a fost cu adevărat impresionantă, mai ales prin proporțiile scorului. Tenismenul de numai 19 ani nu a cedat nici un set în fața belgianului David Goffin, impunându-se cu 6-0, 7-5, 7-6(3), la capătul a 2 ore și 22 de minute de joc. În turul secund, Musetti va juca cu învingătorul disputei Jo Wilfried Tsonga-Yoshihito Nishioka.
UPDATE / Marin Cilic s-a calificat în turul secund, după ce l-a învins în minimum de seturi pe reprezentantul gazdelor, Arthur Rinderknech, scor 7-6(6), 6-1, 6-2. În turul doi vom avea un meci de gală, Cilic urmând să dea piept cu Roger Federer. Cei doi jucători au disputat 2 finale de Grand Slam în trecut, ambele câștigate de elvețian: Wimbledon 2017 și Australian Open 2017.
Roland Garros
Asul din mâneca lui Novak Djokovic la Roland Garros! Cu cine s-a antrenat înaintea meciului cu Nadal
16/06/2021 LA 19:12
UPDATE / Garbine Muguruza este ultimul nume important de pe tabloul feminin care părăsește turneul încă din primul tur. Campioana din 2016 a fost eliminată în 2 seturi de ucraineanca Marta Kostuyk, scor 6-1, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră și 23 de minute.
UPDATE / Revenit la un turneu de Grand Slam după o pauză de 487 de zile, Roger Federer a debutat cu dreptul la Roland Garros: s-a calificat în turul doi după o victorie în trei seturi în fața lui Denis Istomin, scor 6-2, 6-4, 6-3, după o oră și 35 de minute de joc.
UPDATE / Favorită numărul 6 la turneul major de la Roland Garros, Bianca Andreescu a fost eliminată în primul tur, fiind învinsă de slovena Tamara Zidansek, ocupantă a locului 85 WTA, cu scorul de 7-6 (1), (2) 6-7, 7-9, la capătul unui meci care a durat trei ore și 23 de minute de joc.
UPDATE / Finalist la US Open și Australian Open, Medvedev a câștigat primul său meci la Roland Garros în fața lui Bublik, un alt jucător despre care știm că nu îi place zgura. Medvedev s-a impus cu scorul de 6-3, 6-3, 7-5, la capătul unui meci care a durat o oră și 56 de minute de joc.
UPDATE / Jucătorul moldovean de tenis Radu Albot (89 ATP) a fost eliminat luni în primul tur al turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a pierdut în patru seturi, 1-6, 6-2, 0-6, 1-6, în faţa argentinianului Federico Delbonis (51 ATP).
UPDATE / Jannick Sinner, al 18-lea favorit de pe tabloul de simplu masculin, s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros 2021 după ce a trecut în cinci seturi de favoritul gazdelor, francezul Pierre Hugues-Herbert, locul 85 ATP. Italianul, căruia i se prevede un viitor strălucit în circuitul masculin de tenis, a trecut de francez cu scorul de 6-1, 4-6, (4) 6-7, 7-5, 6-4, la capătul unui meci care a durat trei ore și 35 de minute de joc. În continuare, Sinner îl va înfrunta în turul secund la Paris pe compatriotul Gianluca Mager, care a trecut în patru seturi de germanul Gojowczyk.
UPDATE / Suedeza Rebecca Peterson este protagonista unei reveniri de legendă la Paris, în meciul cu americanca Shelby Rogers. Deși părea în setul secund că nu mai are nicio șansă la revenire sau la victorie, sportiva din Suedia de pe locul 60 WTA a revenit de la set și 5-2 pentru adversară și s-a calificat în turul al doilea la al doilea turneu major al anului, Roland Garros.
UPDATE / Iga Swiatek s-a calificat în turul al doilea la Roland Garros 2021 după ce a trecut de slovena Kaja Juvan, ocupanta locului 101 WTA. Swiatek, care împlinește azi 20 de ani, s-a impus după o oră și 30 de minute de joc cu scorul de 6-0, 7-5.
Știre inițială
A doua zi de concurs de la Roland Garros 2021 ne propune câteva partide fascinante, printre care duelurile a trei românce pe tabloul principal, Irina Begu, Sorana Cîrstea și Mihaela Buzărnescu, dar și meciuri foarte bune pe partea de tablou masculină.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Atenția ni se va concentra în prima zi de concurs pe duelul dintre Roger Federer, campionul din 2009 de la Roland Garros, și Denis Istomin, ocupant al locului 203 ATP, din Uzbekistan. Bianca Andreescu va debuta și ea azi la Paris cu Tamara Zidansek, iar Garbine Muguruza o va întâlni pe Marta Kostyuk.