Cea de-a doua semifinală a ediției din 2021 de la Roland Garros va rămâne fără doar și poate în istoria turneului drept unul dintre cele mai spectaculoase meciuri jucate vreodată la Paris, rezultatul fiind cu atât mai uimitor cu cât campionul absolut Rafael Nadal a fost învins în patru seturi de marele lui rival, Novak Djokovic.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, la cerere și fără reclame pe Eurosport Player.
Liderul mondial din ATP, Novak Djokovic, s-a impus cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 (4), 6-2, după un meci de 4 ore și 13 minute de joc, ducând la 30-28 scorul întâlnirilor directe și calificându-se în finala de la Paris. Nadal, de partea cealaltă, a ratat vineri seară șansa de a deveni recordman al circuitului ATP, cu cele mai multe titluri de Grand Slam. Ibericul rămâne la egalitate cu Federer, fiecare cu câte 20 de titluri majore cucerite în carieră.
Rusia, în semifinalele Cupei Davis. Programul penultimului act

Roland Garros 2021 | Coincidența stranie referitoare la înfrângerile lui Nadal la Paris

Novak Djokovic a devenit ieri seară primul jucător și singurul care reușește să obțină două victorii în fața lui Nadal pe zgura de la Paris. De altfel, spaniolul a fost învins de doar trei ori la Roland Garros în întreaga carieră, pentru prima dată în 2009, de către Robin Soderling în optimile de finală.
Coincidența paradoxală este că la exact șase ani distanță, Nadal a cedat în sferturile de finală în fața lui Novak Djokovic. A treia înfrângere a marelui campion iberic a venit din nou, la șase ani distanță, în fața aceluiași Novak Djokovic, dar în semifinale. Astfel, al treilea jucător al lumii a fost învins la Roland Garros din șase în șase ani, începând cu optimile de finală, continuând cu sferturile de finală și încheind cu faza semifinalelor.

Roland Garros 2021 | Cum a reușit Novak Djokovic să-l învingă pe "Regele Zgurii" la Paris

Rafael Nadal a debutat fulminant în semifinale, ducând rapid scorul la 5-0, în primul set. Djokovic a revenit ușor, dar nu cât să refacă diferența, spaniolul câștigând cu 6-3 manșa inaugurală. Au urmat două seturi în care nivelul tenisului celor doi a fost la cel mai ridicat nivel, cu un plus evident pentru Djokovic, care a găsit mai multe soluții și a greșit mult mai puțin decât Nadal.

Roland Garros 2021: Rezumatul unui meci istoric: Novak Djokovic - Rafael Nadal 3-6, 6-3, 7-6, 6-2

Spaniolul a avut o minge de set, pe finalul setului 3, nevalorificată însă.În ultimul set a părut că spaniolul e extenuat, jocul său fiind ușor haotic, cu multe erori neforțate. Djokovic a retrurnat impecabil și s-a impus cu 6-2, calificându-se în finală, unde îl va întâlni pe grecul Stefanos Tsitsipas, acesta din urmă depâșindu-l în penultimul act pe Alexander Zverev în cinci seturi.
Orice lovitură de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
Djokovic susține WTA în cazul Peng! Ce a declarat liderul ATP despre suspendarea turneelor din China
ACUM O ZI
Djokovic și tatăl său, puși la punct: "Nu e niciun șantaj, e vorba de protecție"