La ediția din 1969 a Roland Garros, a 73-a din istoria turneului și a doua din Era Open, în primul tur a avut loc un meci care va rămâne pentru totdeauna în istoria turneului drept primul duel în care un jucător pierde două seturi la 0 și reușește totuși să câștige meciul. Din păcate pentru România, jucătorul învins, cel care a câștigat cele două seturi la 0, este chiar Ilie Năstase.
Acesta a fost primul meci din Era Open în care s-a întâmplat una ca asta. Jucătorul care trebuie să primească credit pentru reușită este britanicul Stanley Matthews, un tenismen modest care cu siguranță se mândrește să fi fost jucătorul care l-a învins pe Năstase în primul tur al unui turneu de Grand Slam, chiar dacă pe acea vreme "Nasty" încă nu "explodase" la cel mai înalt nivel al tenisului.

Cum a pierdut Ilie Năstase la Roland Garros după ce a condus cu 2 seturi câștigate la 0

US Open
Cum a cucerit Ilie Năstase singurul titlu la dublu la US Open, în 1975, alături de Jimmy Connors
09/09/2021 LA 18:17
În acel meci, Stanley Matthews câștigase primul set cu scorul de 6-3, însă Ilie Năstase avea să-i dea o replică puternică adversarului său. Manșa secundă a fost câștigată de român în mod categoric, cu 6-0. Nici setul al treilea nu s-a desfășurat într-o altă direcție, iar tenismenul român conducea cu 2-1 la seturi și lua o perspectivă importantă în câștigarea meciului.
Fiecare turneu ATP Masters 1000 și toate cele patru turnee de Mare Șlem sunt în direct, .
Totuși, lucrurile nu au mers în acea direcție, asta pentru că britanicul Matthews a revenit și a egalat la seturi după 6-4 în manșa a patra. Setul decisiv a fost de departe cel mai disputat, dar Matthews a fost jucătorul mai insistent, care a rămas în meci îndiferent de ce s-a întâmplat până atunci, dând uitării cele două seturi pierdute la 0, așa că s-a impus cu scorul de 6-3, 0-6, 0-6, 6-4, 8-6.
Năstase este unul dintre cei trei jucători care au pierdut un meci la turneele de Grand Slam în Era Open după ce au câștigat două seturi cu 6-0. Celălalt meci de la Roland Garros care s-a încheiat cu victoria unui jucător care a pierdut două seturi la 0 este Roland Garros 1969, Dennis Ralston - Patricio Rodriguez 6–2, 6–4, 0–6, 0–6, 6–4. Un alt meci care s-a încheiat cu victoria unui jucător care a pierdut două seturi la 0 este US Open 1981, Jose Clerc – Mel Purcell 6-3, 0-6, 0-6, 6-4, 6-3.
Orice lovitură de la Roland Garros de pe Eurosport vă este oferită de Unibet.
US Open
Povestea lui Ilie Năstase, campion la US Open 1972. Primul Grand Slam al României
08/09/2021 LA 08:31
Ilie Năstase știe de ce s-a accidentat Simona Halep la Roma. Ce sfat i-a dat "Nasty" româncei
18/05/2021 LA 12:11