Roland Garros – Semifinale feminine: Halep v Muguruza

DeGetty Images

Actualizat 07/06/2018 la 14:49 GMT+3

Simona Halep și Garbine Muguruza se întâlnesc în prima semifinală feminină de la Roland Garros cu fotoliul de lider mondial în joc.

A general view inside court Suzanne Lenglen - Avancronica SF F 1

Simona Halep (1) v Garbine Muguruza (3) – Eurosport 1 & Eurosport 1 HD – Ora 16:00
Când miza unui meci de tenis este prezența în finala unui turneu de Mare Șlem, entuziasmul și presiunea cresc exponențial. Când acel meci mai are și o miză suplimentară a conducerii clasamentului mondial, momentul devine și mai intens. Simona Halep și Garbine Muguruza joacă în prima semifinală de pe tabloul feminin de la Roland Garros.
Halep a ajuns în această fază a turneului după o victorie în trei seturi cu Angelique Keber – un meci de o dificultate de care românca nu mai avusese parte în această ediție. Halep a revenit după ce a pierdut primul set la tie-break în fața jucătoarei germane, impunându-se cu un joc calculat și cu mult calm în următoarele două.
Într-un contrast evident, Muguruza a avut nevoie de doar puțin peste o oră de joc pentru a o învinge pe Maria Sharapova în sfertul ei de finală. Meciul a fost dominat de jucătoarea spaniolă dintr-un capăt în altul, iar cu un tur înainte Muguruza a stat pe teren numai două game-uri înaintea retragerii lui Lesia Tsurenko. Așadar, fosta câștigătoare de la Roland Garros din 2016 poate fi considerată jucătoarea mai odihnită în meciul de astăzi.
Mai mult, Muguruza conduce și în meciurile directe dintre ea și Halep. Ultima confruntare dintre ele a avut loc la Cincinnati în 2017, acolo unde Muguruza s-a impus autoritar în finală. Halep a câștigat un singur game, în primul set, dar are de partea sa victoria înregistrată în singurul meci jucat pe zgură – chiar dacă indoor – dintre ele. S-a întâmplat la Stuttgart în 2015. Muguruza s-a impus în două alte partide directe, în cadrul Fed Cup în 2015 și la Wuhan în 2014.
La Roland Garros ambele jucătoare au în spate rezultate impresionante. Halep va încerca să se califice în finală pentru a treia oară, ea fiind învinsă în ultimul act de Sharapova în 2014 și de Jelena Ostapenko în 2017. Muguruza a trecut o singură dată de sferturile de finală la Paris, însă când a făcut-o a și câștigat turneul, o victorie remarcabilă în fața Serenei Williams aducându-i succesul.
Cele două stiluri de joc ale combatantelor de astăzi sunt diferite. În timp ce Muguruza are un joc bazat pe forță, cu servicii puternice și lovituri agresive, Halep este o specialistă în apărare și construiește punctele cu răbdare, având o mobilitate aparte.
Pentru româncă serviciul va fi un element cheie, în special serviciul doi, pe care Muguruza va încerca să-l atace oricând i se ivește oportunitatea. Spaniola este considerată o specialistă a turneelor de Mare Șlem, statisticile arătând că de la debutul ediției de acum doi ani până în prezent are o rată de câștig de 84.2% în turneele majore, față de 66.1% în afara lor. Atât ea, cât și Halep, sunt renumite pentru jocul de retur, astfel încât detaliile pot face diferența.
Semifinala dintre Halep și Muguruza se anunță una entuziasmantă, una care promite spectacol prin cele două stiluri de joc care se vor împleti pe teren. Miza numărului 1 mondial va crește cu atât mai mult importanța meciului.