Simona Halep (1) v Angelique Kerber (12)
Simona Halep și Angelique Kerber au o istorie bogată a meciurilor directe în spate. Mai mult, duelul celor două din sferturile de finală este o reeditare a unuia dintre cele mai frumoase meciuri ale anului, semifinala de la Australian Open câștigată de Halep cu 9-7 în setul decisiv.
De două ori finalistă învinsă la Roland Garros, în 2014 și 2017, numărul 1 mondial este în căutarea primului titlu de Grand Slam al carierei. Halep trece prin cel mai bun sezon al său de până acum. Cu toate acestea, are un singur titlu în palmares în acest an – pe hard, la Shenzhen. A fost învinsă în finala de la Australian Open și a ajuns în semifinale la Indian Wells înaintea sezonului de zgură în care s-a remarcat la Roma, unde a pierdut din nou în finală.
Australian Open
Sebastian KORDA - Corentin MOUTET - Australian Open
ACUM 27 MINUTE
Parcursul său la Roland Garros include un prim set pierdut în fața lui Alison Riske, pe care a învins-o apoi fără drept de apel, 2-6, 6-1, 6-1. Taylor Townsend (6-3, 6-1) și Andrea Petkovic (7-5, 6-0) au cedat apoi în fața româncei, care a înregistrat și cea mai impresionantă victorie a turneului în fața lui Elise Mertens în optimi (6-2, 6-1).
De partea cealaltă, fostă număr 1 mondial, Kerber se află numai pentru a doua oară în sferturile de finală ale Roland Garros. Actualmente pe locul 12 WTA, Kerber are în 2018 un an mai bun decât cel anterior. A câștigat titlul de la Sydney și a fost învinsă apoi de Halep la Australian Open, cedând în sferturile de finală și semifinale în celelalte turnee jucate pe hard. Pe zgură, ea a fost nevoită să se retragă de la Stuttgart și a fost învinsă de Elina Svitolina în sferturile de la Roma.
Kerber a mai întâlnit o româncă în această ediție a Openului Francez – pe Ana Bogdan în turul secund (victorie cu 6-2, 6-3). În primul meci și-a învins conaționala Mona Barthel cu același scor, iar apoi a trecut în două tie-break-uri de Kiki Bertens (7-6, 7-6). A obținut calificarea în sferturi într-o manieră impresionantă, învingând-o cu 6-2, 6-3 pe favorita locală Caroline Garcia.
Întâlnirea dintre Halep și Keber va fi a 10-a a celor două, dar surprinzător, prima pe zgură. Halep are amintiri plăcute din meciul de la Australian Open – singurul jucat în ultimele două sezoane între ele – însă va fi nevoită să etaleze cel mai bun tenis al său pentru a câștiga. Pe teren vor fi două jucătoare în formă, cu stiluri similare, dar cu nuanțe diferite, iar un loc important în semifinalele Roland Garros este în joc.
Garbine Muguruza (3) v Maria Sharapova (28)
Garbine Muguruza și Maria Sharapova sunt două nume rezonante în tenisul mondial, iar ambele au un istoric remarcabil pe zgură. Cele două s-au întâlnit de trei ori în trecut, dar ultimul meci direct datează din 2014, când circumstanțele erau cu totul diferite. Sharapova s-a impus în toate cele trei partide, una dintre ele fiind chiar sfertul de finală de la Roland Garros din 2014.
Campioană la Paris în 2016 și actualmente numărul 3 mondial, Muguruza este fără doar și poate o specialistă a zgurii. Cu toate acestea, ea are în palmares un titlu anul acesta pe hard, câștigat la Monterrey, dar și o finală pierdută la Doha în fața Petrei Kvitova. Rezultatele sale pe zgură până la Roland Garros au fost însă dezamăgitoare. S-a retras în primul meci disputat la Stuttgart, a pierdut cu Daria Kasatkina în optimi la Madrid, iar apoi a fost învinsă din nou în primul meci la Roma de către Daria Gavrilova.
La Roland Garros forma ei a devenit mai bună. A învins-o pe Svetlana Kuznetsova cu 7-6, 6-2 în primul tur, iar apoi a trecut de Fiona Ferro (6-4, 6-3) și de Samantha Stosur (6-0, 6-2). În optimi Muguruza a jucat doar două game-uri, Lesia Tsurenko fiind nevoită să se retragă în primul set din cauza unei accidentări.
După suspendarea sa din 2016, Maria Sharapova a revenit în circuit anul trecut și a urcat până pe locul 30 în clasamentul mondial. Openul Francez nu i-a oferit invitația de a juca la turneu anul trecut, dar rusoaica a reușit să câștige un titlu, la Tianjin, în octombrie. În 2018 a jucat în semifinale la Shenzhen, a pierdut în turul trei la Australian Open și a ajuns în sferturile de finală pe zgura de la Madrid. La Roma a fost învinsă în semifinale de către Halep, iar în unul din turneele sale favorite, la Stuttgart, a fost eliminată greu de Garcia în primul tur.
Sharapova a început turneul actual cu o victorie în trei seturi în fața lui Richel Hogenkamp, revenind de la 0-3 în setul decisiv pentru a câștiga cu 6-1, 4-6, 6-3. Au urmat victorii mai rapide cu Donna Vekic (7-5, 6-4) și Karolina Pliskova (6-2, 6-1), meciul cu Pliskova etalând forma în care se află sportiva din Rusia. Confruntarea mult-așteptată cu Serena Williams a întârziat să apară în optimi, americanca retrăgându-se din turneu din cauza problemelor medicale, însă un duel cu Muguruza promite aproape același nivel de entuziasm.
***
UPC România este sponsorul transmisiunii Eurosport de la Roland Garros.
AUSTRALIAN OPEN LIVE BLOG | Ruse și Cristian au pierdut în turul secund
Un sportiv, depistat pozitiv cu Covid-19 după primul meci la Australian Open 2022