Roland Garros – Ziua 10: Thiem, Cecchinato, Keys și Stephens acced în semifinale

DeGetty Images

Publicat 06/06/2018 la 09:50 GMT+3

Marco Cecchinato a produs una dintre surprizele turneului în prima zi a sferturilor de finală, calificându-se în careul de ași în dauna lui Novak Djokovic.

Marco Cecchinato et Novak Djokovic.

Meciul lui Novak Djokovic părea o formalitate pentru sârb. Avea în față un italian – revelația turneului – clasat pe locul 72 ATP, însă Marco Cecchinato a produs un tenis spectaculos pentru a se califica în semifinale la Roland Garros. Acesta a început meciul bine, iar Djokovic se afla în dificultăți după pierderea primului set, 6-3. Al doilea a început similar, cu Cecchinato făcând break în primul game, însă Djokovic a revenit, ducând lupta într-un tie-break pe care în final l-a pierdut. Sârbul a revenit în setul al treilea, câștigându-l 1-6, și a avut un avans de 2-5 în setul patru, dar Cecchinato a revenit cu un break. S-a intrat din nou în tie-break, acolo unde tenisul a fost splendid. Italianul a reușit în final să-l elimine pe Djokovic la 12-11, returnând câștigător când sârbul a venit la fileu.
Adversar în semifinale îi va fi Dominic Thiem. Austriacul a câștigat cu relativă ușurință duelul său mult-așteptat cu Alexander Zverev, ajutat fiind de o accidentare suferită de german la coapsă. Thiem a avut nevoie de un break în primul set pentru a conduce cu 6-4, iar forma fizică a lui Zverev – care a jucat trei meciuri de cinci seturi la rând înaintea zilei de marți – și-a supus cuvântul mai apoi. Thiem nu a avut probleme în a-l elimina pe german în final, 6-4, 6-2, 6-1.
Pe tabloul feminin s-au jucat primele două sferturi de finală, iar semifinala rezultată este una cu care suntem familiari. Madison Keys a învins-o în două seturi echilibrate pe Yulia Putintseva, 7-6, 6-4. După ce kazaha a făcut break în game-ul șapte al meciului, Keys a replicat când Putintseva servea pentru adjudecarea primului set. S-a intrat în tie-break, unde Keys a câștigat cu 7-5 la a doua ocazie. Setul secund a fost la rândul său strâns, iar americanca a avut nevoie de un singur break, reușit la 3-3 din nou, pentru a se impune în final.
Reeditarea finalei de la US Open va avea loc după ce Sloane Stephens a fost a doua semifinalistă confirmată la Roland Garros. Spre deosebire de conaționala sa, Stephens a avut parte de un meci mai ușor decât s-ar fi așteptat cu Daria Kasatkina. Meciul a părut echilibrat în primul set, mai ales după ce rusoaica a lovit înapoi după ce Stephens făcuse primul break al meciului. Americanca a avut însă jocul mai solid, câștigând în final cu 6-3, 6-1, al doilea set fiind aproape o formalitate pentru campioana US Open. Vom avea, așadar, o americancă în finală la Roland Garros.
***
Simona Halep luptă pentru calificare în semifinale în cea de-a doua zi a sferturilor de finală, pe Eurosport 2 la ora 15:00. Alte trei meciuri extrem de interesante ne așteaptă la Roland Garros astăzi.