Săptămâna finală a turneului de la Roland Garros a început cum nu se putea mai bine pentru Simona Halep. Ea a reușit să se califice în sferturile de finală după o victorie categorică, 6-1 6-1, în fața Carlei Suarez-Navarro. A fost primul succes al lui Halep pe zgură împotriva jucătoarei din Spania. Cu un joc precis, românca a demonstrat de ce este principala favorită la câștigarea turenului. Pentru a realiza acest lucru, va mai avea de trecut de trei adversare.
Prima dintre ele ar putea fi și cea mai dificilă. Elina Svitolina o așteaptă pe Halep în sferturile de finală într-o reeditare a finalei turneului de la Roma de acum mai bine de două săptămâni. Svitolina a revenit spectaculos în meciul său cu Petra Martic – locul 290 mondial – și s-a impus cu 7-5 în setul decisiv de la 2-5 și 0-30. Aflată la două mingi distanță de cea mai importantă victorie din carieră, Martic a clacat, iar Svitolina va fi cea care îi va sta în față lui Halep miercuri.
Caroline Garcia a învins-o pe Alize Cornet în meciul disputat de cele două jucătoare franceze. Oarecum surprinzător după victoriile clare din partidele din tururile anterioare, Cornet nu a avut răspuns pentru jocul lui Garcia, care se afla deja la cea mai bună performanță din carieră într-un turneu de Mare Șlem. Capul de serie numărul 2, Karolina Pliskova, a avansat la rândul ei în sferturile de finală, revenind după pierderea primului set pentru a trece de Veronica Cepede.
Australian Open
Australian Open 2022 Live Blog | Ashleigh Barty vs Danielle Collins se anunță o finală pasionantă
ACUM 39 MINUTE
Liderul mondial Andy Murray l-a învins pe rusul Karen Khachanov în primul meci al zilei de pe tabloul masculin. Britanicul a făcut o partidă bună deși a fost în numeroase rânduri pus în dificultate de stilul de joc agresiv al tânărului său adversar, câștigând în trei seturi. Stan Wawrinka a eliminat ultimul francez rămas în competiție, pe Gael Monfils. După două seturi foarte strânse care ar fi putut fi câștigate de oricare dintre cei doi, Wawrinka s-a impus în cel de-al treilea la pas și s-a calificat pentru a patra oară în ultimii cinci ani în sferturile de finală.
Kei Nishikori va fi acolo de asemenea. Meciul său cu Fernando Verdasco a fost cel mai strâns al zilei, spaniolul câștigând la 0 primul set, dar pierzându-l la fel pe cel de-al patrulea. Japonezul cap de serie numărul 8 s-a impus la limită în seturile doi și trei, egalându-și performanța cea mai bună de la Roland Garros. Kevin Anderson a fost nevoit să abandoneze în partida disputată cu Marin Cilic în mijlocul setului secund. Cilic este astfel cel care completează tabloul sferturilor de finală.
Eurosport 1 / 1 HD:
15:00 Jelena Ostapenko – Caroline Wozniacki
Dominic Thiem – Novak Djokovic
În aerul rarefiat al sferturilor de finală, Jelena Ostapenko și Caroline Wozniacki deschid balul. Cele două joacă la ora 15:00 pe Eurosport 1 și Eurosport 1 HD pentru a patra oară împreună. Surprinzător, tânăra Ostapenko s-a impus în cele trei partide directe de până acum, toate disputate în ultimul an – două dintre ele pe zgură.
Probabil cel mai interesant sfert de finală de pe tabloul masculin este cel dintre Dominic Thiem și Novak Djokovic. El poate reprezenta lupta dintre generația actuală și cea care îi va lua locul în fruntea clasamentului mondial într-un viitor nu prea îndepărtat. Thiem este unul din doar trei sfert-finaliști care nu au pierdut vreun set în competiție, dar trebuie să uite de înfrângerea dură suferită în fața lui Djokovic la Roma, unde sârbul a cedat un singur game în fața austriacului luna trecută.
Eurosport 2:
15:00 Kristina Mladenovic – Timea Bacsinszky
17:30 Pablo Carreno-Busta – Rafael Nadal
Eurosport 2 transmite începând cu ora 15:00 partida dintre Kristina Mladenovic și Timea Bacsinszky. Mladenovic a beneficiat de susținerea frenetică a publicului pentru a elimina campioana en-titre în optimile de finală și se află la cea mai bună performanță a sa la Paris. Bacsinszky a ajuns în sferturile de finală pentru a doua oară la rând și caută să repete victoria din fața jucătoarei franceze din Fed Cup, unde a învins-o în acest an în trei seturi.
Duelul spaniol dintre Pablo Carreno-Busta și Rafael Nadal aduce apoi cel mai inegal meci al zilei – cel puțin pe hârtie. Nadal pare a fi într-o formă extraordinară la Paris, unde caută un al 10-lea titlu în acest an, și a cedat în medie mai puțin de 2 game-uri pe set în acest turneu până acum. El are în față un adversar aflat la cea mai bună performanță a carierei, dar care vine după un meci-maraton în optimile de finală.
Eurosport Player oferă iubitorilor de tenis oportunitatea să vadă și alte meciuri interesante ce se desfășoară în turneele de dublu, cu reprezentantele României în prim-plan. Irina Begu și Saisai Zheng joacă în sferturile de finală împotriva australiencelor Ashleigh Barty și Casey Dellacqua pe terenul 2 nu înainte de ora 14:00. De asemenea, Raluca Olaru și Olga Savchuk înfruntă perechea cap de serie numărul 3, Yung-Jan Chan / Martina Hingis, nu mai devreme de ora 18:00, pe terenul 1.
În deschiderea zilei, la ora 12:00, au loc spectaculoasele meciuri ale „legendelor”. Foști jucători precum Goran Ivanisevic, Pat Cash, Magnus Norman sau Thomas Enqvist dispută partide de dublu savuroase pe terenurile 1 și 2.
Toate meciurile de la Roland Garros sunt disponibile pe Eurosport Player, care transmite imagini de pe toate terenurile de joc.
Asleigh Barty, micuța "bestie" care domină tenisul mondial de 112 săptămâni!