Ploaia s-a abătut la Paris și a dat peste cap programul primei zile a sferturilor de finală. Două meciuri feminine și două meciuri masculine au fost programate pe tablourile de simplu, însă doar primele dintre ele au putut fi încheiate – chiar și acelea după două întreruperi.
Astfel, cunoaștem primele două semifinaliste ale turneului: Jelena Ostapenko și Timea Bacsinszky. Ostapenko a înfruntat-o pe Caroline Wozniacki, iar după primele cinci game-uri daneza părea că se va impune fără nicio emoție. Condusă cu 0-5, Ostapenko a revenit, făcând 4-5 înainte de a-și pierde serviciul și de a ceda, astfel, primul set. Tânăra din Letonia a reacționat cum nu se putea mai bine. Cu lovituri puternice și agresive, Ostapenko a găsit unghiuri incredibile în unele secvențe ale jocului, revenind și câștigând setul al doilea, 6-2, după ce meciul a fost întrerupt câteva ore bune din cauza ploii. Decisivul a început echilibrat, însă în curând Wozniacki nu a mai găsit răspuns pentru jocul practicat de mai tânăra sa adversară, aceasta câștigând din nou cu 6-2. Ostapenko a fost eliminată în primul tur anul trecut, în singura ei participare pe tabloul principal aici, însă iat-o acum în semifinale și anunțându-și cariera impresionantă ce ar putea urma.
Cel de-al doilea sfert de finală jucat ieri le-a pus față în față pe Bacsinszky și Kristina Mladenovic. Încurajată din nou frenetic de publicul francez, Mladenovic a fost mereu cu un pas în urma adversarei sale în primul set. Elvețianca s-a impus cu 6-4 și a avut minge de break la 1-1 în setul al doilea înainte ca meciul să fie întrerupt de averse. La revenirea pe teren, Mladenovic a părut capabilă să-și treacă setul în cont. A salvat mingea de break, după care s-a distanțat la 3-1 câștigând pe serviciul advers. Au urmat însă patru game-uri la rând adjudecate de Bacsinszky, iar la 5-4, aceasta a servit pentru câștigarea meciului. O minge de break nu a putut fi convertită de Mladenovic, iar două puncte mai târziu favorita locală era eliminată din turneu. Pentru Bacsinszky, victoria reprezintă confirmarea unei forme excelente arătate la Roland Garros în ultimii ani. Ea și-a egalat performanța din 2015, trecând de sferturile de finală în care s-a oprit anul trecut.
Australian Open
Australian Open 2022 | Rezumatul meciului dintre Belinda Bencic și Kristina Mladenovic
ACUM 4 MINUTE
Program miercuri, 7 iunie:
Eurosport 1 / 1 HD:
12:00: Dominic Thiem – Novak Djokovic
Nu înainte de 15:00: Elina Svitolina – Simona Halep
Urmat de: Andy Murray – Kei Nishikori
Simona Halep și Elina Svitolina se întâlnesc din nou astăzi, la mai puțin de trei săptămâni după ce ucraineanca s-a impus în finala de la Roma. Numerele 4, respectiv 6 mondiale sunt principalele candidate la ridicarea trofeului sâmbătă, având un sezon de zgură impresionant – Svitolina a câștigat 14 din 15 meciuri, pe când Halep a câștigat 16 din 18 pe această suprafață în 2017. Partida dintre cele două este transmisă pe Eurosport 1 și Eurosport 1 HD, nu înainte de ora 15:00.
La ora 12:00 Dominic Thiem și Novak Djokovic intră pe teren în primul meci al zilei. Partida celor doi este de asemenea o reeditare a confruntării de la Roma câștigată categoric de Djokovic. Sârbul a arătat câteva momente de slăbiciune în acest turneu, dar rămâne favorit în fața austriacului Thiem, care nu a pierdut niciun set până acum. Meciurile directe îl favorizează pe fostul număr 1 mondial, care a câștigat precedentele 5 întâlniri dintre cei doi.
Ziua se încheie cu partida Andy MurrayKei Nishikori. Britanicul pare să-și fi revenit la forma care-l recomandă drept număr 1 mondial, trecând peste un început mai slab de turneu. De partea cealaltă, Nishikori are în palmares o victorie în cinci seturi în ultima confruntare directă dintre cei doi la turneele de Mare Șlem, câștigând la US Open în 2016.
Eurosport 2:
12:00: Pablo Carreno-Busta – Rafael Nadal
Nu înainte de 15:00: Caroline Garcia – Karolina Pliskova
Urmat de: Stan Wawrinka – Marin Cilic
Eurosport 2 transmite celelalte trei meciuri ale tablourilor de simplu, începând cu partida dintre spaniolii Pablo Carreno-Busta și Rafael Nadal. Acesta din urmă este mare favorit în fața mult mai neexperimentatului său adversar, ajuns pentru prima dată în această fază a unui Mare Șlem.
Caroline Garcia și Karolina Pliskova se înfruntă în ultimul sfert de finală feminin, unul care se anunță destul de echilibrat. Garcia va fi împinsă de la spate de conaționalii din tribune și are în palmares o victorie în fața Pliskovei în singura confruntare directă pe zgură dintre cele două – la Madrid în 2015. Cehoaica a câștigat însă ultima partidă, cea de la Doha din acest an. Câștigătoarea acestui meci va fi potențiala adversară a lui Halep în caz că românca învinge astăzi.
Stan Wawrinka și Marin Cilic închid ziua pe Eurosport 2. Va fi a 14-a întâlnire dintre cei doi, elvețianul – câștigător aici în 2015 – conducând categoric statistica meciurilor câștigate. Ultima victorie a lui Cilic datează din 2010, astfel încât Wawrinka este favorit pentru a ajunge pentru al treilea an consecutiv în semifinale la Roland Garros.
Eurosport Player oferă și partide din turneele de dublu, unde Irina Begu și Raluca Olaru își vor disputa meciurile amânate de ieri. Begu va intra pe terenul 6 la ora 12:00, în timp ce Olaru încheie ziua pe terenul 1, partida sa fiind programată undeva după ora 18:00.
Toate meciurile de la Roland Garros sunt disponibile pe Eurosport Player, care transmite imagini de pe toate terenurile de joc.
Naomi Osaka merge în turul 2 la Australian Open 2022, după victoria cu Osorio Serrano
ACUM 27 MINUTE
Australian Open 2022 | Rezumatul meciului Elina Svitolina - Fiona Ferro, în primul tur la Melbourne