Nu multă lume ar mai fi crezut în revenirea Simonei Halep când aceasta era condusă cu 3-6 și 1-5 de către Elina Svitolina, ieri. Românca nu a cedat și a reușit să întoarcă într-o manieră extraordinară partida, salvând și o minge de meci înainte de a se califica pentru a patra oară în carieră într-o semifinală de Mare Șlem. Un început de meci fulgerător al ucrainiencei a lăsat-o fără replică pe Halep, care a fost condusă cu 0-5 înainte de a da semne de revenire. Setul întâi a fost finalmente pierdut cu 3-6 de către româncă, iar Svitolina a pus cu adevărat stăpânire pe meci luând un avans de 1-5 și în setul secund. A fost momentul în care revenirea de senzație a lui Halep a început. La capătul câtorva game-uri strânse, ea a reușit să întoarcă partida pe dos, conducând cu 6-5 și având trei mingi de set înainte ca Svitolina să-l ducă în tie-break. Jucătoarea din Ucraina a avut o minge de meci salvată de Halep cu o serie de lovituri riscante, iar românca a câștigat trei puncte la rând pentru a egala situația pe tabelă. Setul decisiv a fost unul fără istoric, în care o Svitolina cu moralul la pământ nu a avut replică în fața revigoratei Halep. Românca s-a impus cu 6-0, convertind prima sa minge de meci pentru probabil cea mai memorabilă victorie a sa de până acum. Karolina Pliskova va fi adversara lui Halep din semifinale. Jucătoarea din Cehia, care în cazul unei victorii va trece în fruntea clasamentului mondial, a învins ultima franceză rămasă în turneu, impunându-se cu 7-6 6-4 în fața Carolinei Garcia.
Turneul masculin și-a desfășurat toate cele patru sferturi de finală miercuri. Rafael Nadal a fost primul calificat în semifinale, profitând de abandonul lui Pablo Carreno-Busta în setul doi al meciului celor doi spanioli. Surprinzător, Nadal nu îl va înfrunta pe Novak Djokovic pentru calificarea în finală, ci pe Dominic Thiem. Austriacul și-a luat revanșa în fața sârbului, câștigând un prim set extrem de disputat în tie-break și apoi învingându-l categoric pe Djokovic în seturile doi și trei, 6-3 6-0. Stan Wawrinka a ajuns la rândul său în semifinale – pentru a treia oară consecutiv. Elvețianul a trecut ușor de Marin Cilic, 6-3 6-3 6-1 și va juca vineri cu Andy Murray. Liderul mondial a revenit convingător după ce a pierdut primul set al meciului său cu Kei Nishikori, calificându-se după victoria cu 2-6 6-1 7-6 6-1.
În turneul de dublu feminin, ambele românce rămase pe tablou au fost eliminate în două seturi. Irina Begu și Saisai Zheng au cedat în fața perechii Ashleigh Barty / Casey Dellacqua, în timp ce Raluca Olaru și Olga Savchuk au pierdut duelul cu Yung Jan Chan / Martina Hingis.
Australian Open
Darren Cahill nu-l menajează deloc pe Djokovic! Ce l-a deranjat cel mai mult pe australian
Eurosport 1 / Eurosport 1 HD:
Ora 13:00: A-L. Groenefeld / R. Farah – G. Dabrowski / R. Bopanna
Ora 16:00: Jelena Ostapenko – Timea Bacsinszky
Urmat de: Simona Halep – Karolina Pliskova
Programul Eurosport 1 de astăzi este deschis de finala turneului de dublu mixt. La ora 13:00 se vor duela pentru trofeu perechile Robert Farah / Anna-Lena Groenefeld și Rohan Bopanna / Gabriela Dabrowski.
La ora 16:00 este programată prima semifinală a turneului feminin. Jelena Ostapenko și Timea Bacsinszky se vor lupta pentru a ajunge în premieră într-o finală de Mare Șlem. Cele două jucătoare nu s-au mai întâlnit în vreun meci direct. Ce este extrem de interesant este că ambele își serbează ziua de naștere astăzi. Bacsinszky împlinește 28 de ani, în timp ce Ostapenko este cu 8 ani mai tânără. Se anunță un meci special.
Meciul este urmat de disputa Simona HalepKarolina Pliskova. La trei ani după ce s-a calificat în singura finală de Mare Șlem jucată până acum, Halep are ocazia să o facă din nou. În față îi stă o jucătoare pe care a învins-o de patru ori în meciurile directe, singura înfrângere în fața cehoaicei venind în Fed Cup. Cele două nu s-au întâlnit niciodată pe zgură până acum. În caz că Pliskova câștigă, ea va deveni noua lideră mondială, Halep țintind și ea primul loc într-un clasament WTA extrem de deschis.
Eurosport 2:
În jurul orei 17:30: F. Verdasco / N. Zimonjic – S. Gonzalez / D. Young (înregistrat)
Eurosport 2 transmite înregistrat în jurul orei 17:30 prima semifinală a turneului de dublu masculin. Fernando Verdasco și Nenad Zimonjic se întâlnesc cu Santiago Gonzalez și Donald Young.
Eurosport Player transmite pe toată durata zilei și alte meciuri din turneele de juniori și junioare, dar și meciuri ale „legendelor” precum Marion Bartoli, Conchita Martinez, Alex Corretja și Sebastien Grosjean.
Toate meciurile de la Roland Garros sunt disponibile pe Eurosport Player, care transmite imagini de pe toate terenurile de joc.
AUSTRALIAN OPEN LIVE BLOG / Cîrstea și Begu, primele românce care intră în arenă
ACUM 3 ORE
Zverev, declarație controversată: "Cred că mulți jucători au acum Covid"! Argumentele germanului