Va fi a treia oară cu noroc? Simona Halep va avea încă o șansă să câștige trofeul de la Roland Garros după ce s-a calificat în finala de sâmbătă. Halep a învins-o pe Garbine Muguruza în două seturi la capătul unuia dintre cele mai bune meciuri făcute de româncă pe zgura de la Paris. Numărul 1 mondial a pornit ca din pușcă. A făcut break în primul game al meciului, după care a salvat trei mingi de rebreak în cel de-al doilea. Halep s-a desprins repede la 5-0 și a câștigat setul cu un nou break, 6-1. Setul al doilea a fost unul mai echilibrat, iar jocul Muguruzei a crescut calitativ. Spaniola a făcut break în game-ul al treilea și a condus până la scorul de 4-3, când Halep și-a recuperat break-ul. A urmat momentul cheie al meciului. La 4-4, ambele jucătoare au avut șanse de a se apropia de câștigarea setului, însă Halep a fost cea care și-a apărat serviciul, făcând 5-4. Patru puncte mai târziu, românca se califica în finală.
Sloane Stephens este cea de-a doua finalistă a anului. Americanca a avut din nou câștig de cauză în fața conaționalei sale, Madison Keys, după ce a învins-o și în finala de la US Open toamna trecută. Scorul a fost 6-4, 6-4, Stephens făcând break devreme în primul set și reușind să își apere serviciul la două oportunități avute de Keys să revină în set. Un nou break în primul game al setului secund a făcut-o mare favorită pentru câștigarea meciului pe Stephens, care s-a desprins la 5-2 înainte ca Keys să readucă în discuție victoria la 5-4. Campioana de la US Open a încheiat însă cu un game ușor pe propriul serviciu, câștigând meciul la prima oportunitate.
În turneul masculin reluarea meciului dintre Rafael Nadal și Diego Schwartzman a fost o formalitate pentru campionul spaniol. Acesta s-a impus în patru seturi, 4-6, 6-3, 6-2, 6-2, arătând ca un complet alt jucător după ce miercuri fusese pus în pericol de jocul agresiv al argentinianului.
Australian Open
Australian Open 2022 Live Blog | Ashleigh Barty vs Danielle Collins se anunță o finală pasionantă
ACUM 17 MINUTE
În celălalt sfert de finală masculin întrerupt de ploaia miercuri, Juan Martin Del Potro a câștigat în fața lui Marin Cilic. Argentinianul a câștigat cele două puncte rămase din primul set pentru a se impune în tie-break, dar a pierdut setul doi, finalul căruia a fost afectat de un moment neplăcut cu un spectator. Del Potro a pus stăpânire pe meci mai apoi, câștigând în final în patru seturi, scor 7-6, 5-7, 6-3, 7-5.
***
Vineri au loc semifinalele masculine. Marco Cecchinato îl întâlnește pe Dominic Thiem la ora 14:00, iar mai apoi Rafael Nadal joacă împotriva lui Juan Martin Del Potro în cel mai așteptat meci al zilei.