O zi cu patru românce programate să joace în turul 1 la Roland Garros a văzut trei dintre acestea având meciuri extrem de lungi și dificile, în timp ce partida Simonei Halep a fost amânată pentru dimineața zilei de miercuri.
Irina Begu s-a impus în fața Annei Karolina Schmiedlova, câștigând cu 9-7 în decisivul unui meci care a avut de toate. Românca își adjudecase primul set, după care un break la 5-6 a ajutat-o pe jucătoarea slovacă să ducă meciul în setul decisiv. Acolo, break-urile au făcut ca meciul să fie extrem de imprevizibil. Schmiedlova a servit pentru meci prima, la 3-5, dar Begu a revenit și a servit la rândul ei pentru victorie, fără reușită, la 6-5. După alte două mingi de break ratate la 6-7, Begu a reușit în sfârșit să rupă decisiv balanța pentru a conduce cu 8-7 și a câștigat meciul la a patra sa minge de meci în game-ul următor. Begu o va întâlni pe Shuai Zhang în turul secund.
Ceva mai devreme, Sorana Cîrstea a fost la rândul ei implicată într-un meci de mare luptă. Ea a început bine partida cu Daria Gavrilova, conducând cu 3-0, dar a avut un scurt moment de cădere înainte de a câștiga cu 6-4 primul set. Cel de-al doilea s-a dus în tie-break deși Cîrstea a condus cu 2-0, iar acolo australianca s-a impus, 7-4. Decisivul a început cu două break-uri, după care au urmat trei game-uri pe serviciu și alte trei break-uri. Drept urmare, Gavrilova a servit pentru meci la 5-3, câștigându-l la prima sa oportunitate și eliminând o Cîrstea curajoasă din competiție.
Australian Open
Novak Djokovic, învins în afara terenului! Guvernul australian salută victoria
ACUM 27 MINUTE
Un break i-a fost îndeajuns Anei Bogdan în meciul cu Marketa Vondrouseva pentru a se impune în primul set, 6-3. Românca l-a cedat ușor pe al doilea, 1-6, iar meciul a intrat în decisiv, unde Bogdan a condus inițial cu 3-1. Adversara ei cehă a revenit și a avut patru mingi de break la 4-4, însă crucial, Bogdan le-a salvat pe toate înainte de a câștiga game-ul. Scurt timp mai târziu, la a doua minge de meci pe serviciul advers, românca a câștigat cu scorul final de 6-4, programându-și o întâlnire cu Angelique Kerber în turul al doilea.
O scurtă ploaie venită în prima parte a zilei, cât și meciurile lungi disputate pe arena centrală, au dat peste cap programul, astfel încât meciul Simonei Halep a fost amânat pentru miercuri la ora 12:00. Între timp, în competiția feminină au fost înregistrate victorii de formalitate pentru Garbine Muguruza, Kiki Bertens, Anastasia Pavlyuchenkova, Caroline Garcia și Kerber, alți capi de serie ce au trecut mai departe fiind Elise Mertens, Ashleigh Barty, Julia Goerges și Zhang. Maria Sharapova a câștigat la rândul său, dar nu înainte de a trece printr-o sperietură importantă. Richel Hogenkamp a revenit în meci când nimeni nu se mai aștepta, câștigând opt din nouă game-uri la 6-1, 3-1 pentru Sharapova și conducând astfel cu 3-0 în decisiv. Rusoaica a întors din nou meciul, însă. Ea a câștigat șase game-uri la rând pentru a trece în turul secund, 6-3 în decisiv.
În turneul masculin, campionul en-titre, Rafael Nadal, a revenit pe teren pentru a-și relua partida cu Simone Bolleli amânată luni. Spaniolul s-a impus în setul trei la tie-break, adversarul său italian făcând un meci bun după ce pierduse primele două seturi în ziua anterioară. Surprize prea mari nu au existat, singurii capi de serie care au cedat fiind Feliciano Lopez, Adrian Mannarino și Jack Sock. Acesta din urmă poate fi numele cel mai important eliminat marți, cedând în cinci seturi, 3-6 în decisiv, în fața estonianului Jurgen Zopp.
Marin Cilic, Kevin Anderson, John Isner și Fabio Fognini s-au calificat fără probleme și fără set pierdut, în timp ce Denis Shapovalov a impresionat în victoria similară în fața lui John Millman. La rândul său, Juan Martin Del Potro s-a calificat mai departe deși a pierdut primul set fără drept de apel în fața favoritului local, Nicolas Mahut. Kyle Edmund a câștigat duelul tinerilor cu Alex De Minaur în trei seturi
***
Simona Halep ține capul de afiș miercuri pe Eurosport 1 într-unul din puținele meciuri rămase neîncheiate din turul întâi. Numărul 1 mondial o are ca adversară pe Alison Riske la ora 12:00, aceeași oră la care joacă și Alexandra Dulgheru și Mihaela Buzărnescu în turul secund.
***
Seria de articole despre cele 15 zile de la Roland Garros vă este prezentată de Köber.
Anunţul făcut de preşedintele Serbiei, când a aflat că Djokovic va fi expulzat din Australia
3 mari câştigători de pe urma "ştergerii" lui Djokovic de pe tabloul Australian Open