După emoțiile întâmpinate în primul tur, Simona Halep a avut parte de o zi mult mai ușoară joi. Românca s-a impus fără probleme în fața americancei Taylor Townsend, 6-3, 6-1, și o va întâlni pe Andrea Petkovic într-o reeditare a semifinalei acestora din 2014. Halep a început meciul în forță, conducând cu 4-0 înainte de o ușoară perioadă de cădere. După adjudecarea primului set, 6-3, numărul 1 mondial a reușit break-ul la 2-1 în setul doi, iar Townsend nu a mai avut răspuns.
Irina Begu este o altă româncă victorioasă joi. Ea va juca în turul al treilea alături de Halep și Buzărnescu după ce a învins-o tot în două seturi pe Shuai Zhang, capul de serie 27. Begu a fost în controlul meciului încă din start, reușind să păstreze un avantaj în setul întâi după ce a făcut break în chiar game-ul de debut. Setul s-a încheiat cu scorul de 6-3, iar românca a revenit excelent de la 1-2 pentru a câștiga și actul secund, 6-4. Begu va juca împotriva favoritei locale Caroline Garcia în următorul tur.
Ana Bogdan s-a oprit în turul al doilea al turneului după ce nu a putut face față jocului capului de serie 12, Angelique Kerber. Jucătoarea germană a controlat partida de la un cap la altul, câștigând cu scorul de 6-2, 6-3.
Australian Open
"Totul a devenit un circ" Victoria Azarenka rupe tăcerea în legătură cu situația lui Djokovic
ACUM 13 MINUTE
Pe tabloul feminin, Serena Williams și-a continuat turneul după ce a învins-o pe Ashleigh Barty cu 2-1 la seturi. Williams și-a păstrat calmul după ce a pierdut primul act și a înregistrat o victorie care îi oferă încredere pentru restul competiției sale de revenire în cadrul Șlem-urilor. Karolina Pliskova este altă favorită care s-a impus cu greu, învingând-o pe compatrioata sa cehă, Lucie Safarova, în trei seturi. Garcia a învins-o pe Shuai Peng tot în set decisiv, în timp ce CoCo Vandeweghe a fost eliminată de către Lesia Tsurenko, iar Anastasia Pavlyuchenkova a pierdut cu fosta finalistă de la Paris, Samantha Stosur.
După ce a învins-o pe Sorana Cîrstea în primul tur, Daria Gavrilova a revenit din nou în meciul cu Bernarda Pera, câștigând cu 2-1 după ce pierduse primul set și fusese condusă în cel de-al doilea. Dintre favorite, ziua de joi a înregistrat și victorii pentru Maria Sharapova și Garbine Muguruza, cele două fiind nevoite să muncească pentru victoriile lor în două seturi. Magdalena Rybarikova, Elise Mertens, Kiki Bertens și Julia Goerges s-au calificat la rândul lor.
Capii de serie nu au prea întâmpinat probleme pe tabloul masculin. Singurul eliminat a fost tânărul Denis Shapovalov, acesta cedând în patru seturi în fața lui Maximilian Marterer. Marin Cilic, Richard Gasquet, Kyle Edmund, Kevin Anderson, Lucas Pouille, Dominic Thiem și John Isner au avut nevoie tot de patru seturi pentru a se califica în turul al treilea.
Misiuni mai ușoare au avut Diego Schwartzman, Albert Ramos-Vinolas și Fabio Fognini, cei trei câștigând fără a pierde vreun set. La fel a făcut-o și Juan Martin Del Potro, care l-a eliminat pe francezul Julien Benneteau, aflat la ultima apariție la Marele Șlem al său de casă de la Roland Garros. Nu în ultimul rând, Rafael Nadal și-a continuat parcursul cu o victorie impresionantă în fața lui Guido Pella. Spaniolul, de 10 ori campion la Paris, a cedat numai patru game-uri în drumul său spre victorie.
***
Mihaela Buzărnescu este singura dintre cele trei românce rămase în turneu care va juca vineri. Ea o înfruntă pe Elina Svitolina în jurul orei 14:30 pe Eurosport 1, în timp ce tablourile devin tot mai interesante odată cu intrarea în turul al treilea.