Mihaela Buzărnescu nu se mai oprește din câștigat! Românca a reușit probabil surpriza turneului de până acum, eliminând una din marile favorite, pe Elina Svitolina. Ucraineanca nu a avut răspuns pentru jocul agresiv și precis al lui Buzărnescu, care a făcut break pe al doilea game de serviciu al capului de serie 4 și nu a mai privit înapoi în setul întâi. S-a terminat cu un nou break, 6-3, dar Svitolina a dat semne de revenire în setul secund. Buzărnescu a avut probleme mai mari pe propriul serviciu, dar a reușit să controleze meciul. La 4-4, Svitolina a făcut break și a avut chiar și o minge de set un game mai târziu, însă Buzărnescu a revenit din nou fantastic, câștigând trei game-uri la rând și cu patru puncte la rând pe serviciul advers, meciul. S-a terminat 6-3, 7-5 și românca s-a calificat în optimile de finală în condițiile în care cu un an în urmă era clasată a 377-a în lume, fără vreo prezență pe tablourile principale ale turneelor de Mare Șlem.
Buzărnescu va juca împotriva lui Madison Keys în turul patru al turneului. Americanca a impresionat cu o victorie relativ rapidă în fața japonezei Naomi Osaka, 6-1, 7-5. În alte meciuri de două seturi încheiate vineri, Barbora Strycova a învins-o pe Katerina Siniakova, iar Caroline Wozniacki a trecut fără drept de apel de Pauline Parmentier, câștigând 11 game-uri la rând în victoria ei, 6-0, 6-3. Daria Kasatkina și Yulia Putintseva s-au calificat la rândul lor în optimile de finală. Kasatkina a învins-o pe Maria Sakkari cu 6-1, 1-6, 6-3, în timp ce Putintseva a trecut de Qiang Wang cu 1-6, 7-5, 6-4.
Meciurile de pe tabloul masculin de vineri au început cu o relativă surpriză. Fernando Verdasco l-a învins în trei seturi pe Grigor Dimitrov, 7-6, 6-2, 6-4. Kei Nishikori și Dominic Thiem au fost favoriții care nu au întâmpinat mari dificultăți. Japonezul l-a eliminat pe francezul Gilles Simon cu 6-3, 6-1, 6-3, în timp ce Thiem a pierdut un set la tie-break în victoria sa cu 6-3, 6-7, 6-3, 6-2 în fața italianului Matteo Berrettini, numărul 96 ATP.
Australian Open
Emma Răducanu a dezvăluit cine a inspirat-o pentru a o învinge pe Sloane Stephens
ACUM 18 MINUTE
Marco Cecchinato a realizat surpriza zilei, trecând de Pablo Carreno-Busta după ce a pierdut primul set, 2-6, 7-6, 6-3, 6-1. Un meci dificil a avut și Novak Djokovic. Sârbul a făcut însă cu brio față testului impus de Roberto Bautista-Agut, învingându-l în patru seturi, dintre care trei extrem de strânse, 6-4, 6-7, 7-6, 6-2. Meciul zilei i-a pus față în față pe Alexander Zverev și Damir Dzumhur. După aproape patru ore de tenis impresionant, germanul cap de serie numărul 2 a ieșit învingător dintr-un meci care a avut mai multe răsturnări de scor decât oricare altul de la această ediție, 6-2, 3-6, 4-6, 7-6, 7-5.
***
Irina Begu și Simona Halep joacă pentru calificarea în optimi sâmbătă pe Eurosport 1. Garbine Muguruza, Maria Sharapova, Serena Williams, Rafael Nadal, Juan Martin Del Potro și Marin Cilic mai pot fi văzuți în transmisiunile zilei.
***
Seria de articole despre cele 15 zile de la Roland Garros vă este prezentată de Köber.
Shapovalov - Kwon - Australian Open
ACUM 21 MINUTE
Știm deja 5 dueluri de vis din turul 3 la Australian Open 2022. Programul de vineri