După un început echilibrat de meci, valoarea și-a spus în final cuvântul și Simona Halep a trecut în două seturi, 6-4; 6-3, de Tatjana Maria. Românca s-a calificat în turul 3 al turneului, unde o va înfrunta pe tânăra Daria Kasatkina în cel mai dificil meci de până acum. Sorana Cîrstea a părăsit competiția, cedând în fața Carlei Suarez Navarro, 5-7; 4-6. Cîrstea a condus pe parcursul primului set, însă o revenire excelentă a adversarei sale a dus la câștigarea acestuia de către jucătoarea din Spania. Suarez Navarro a controlat apoi jocul în setul secund, Cîrstea suferind și din cauza unei accidentări noi la umăr.
Au existat numeroase surprize în turneul feminin joi. Barbora Strycova, Anastasia Pavlyuchenkova și Madison Keys au fost eliminate neașteptat de mai slab cotatele Alize Cornet, Veronica Cepede, respectiv Petra Martic. Anastastija Sevastova a trecut în două seturi confortabile de Eugenie Bouchard, iar capi de serie precum Elina Svitolina, Agnieszka Radwansla sau Karolina Pliskova au avut nevoie de set decisiv înainte de a se impune.
Tabloul masculin a produs la rândul său două surprize. Tomas Berdych și Nick Kyrgios și-au luat rămas bun de la Roland Garros după ce au fost învinși de către Karen Khachanov și Kevin Anderson. Rusul Khachanov este unul dintre tinerii care vor fi de urmărit în anii ce urmează, el reușind ieri cea mai importantă victorie a carierei. Duelul spaniol dintre David Ferrer și Feliciano Lopez a fost unul dintre cele mai spectaculoase ale zilei. La capătul a cinci seturi, Lopez a fost cel care s-a calificat în turul 3. Fernando Verdasco a câștigat singurul alt meci ce a ajuns în setul decisiv, în fața lui Pierre-Huhues Herbert.
Australian Open
Rezumatul meciului Collins - Cornet din sferturile de finală de la Australian Open 2022
Ziua a adus victorii ușoare pentru Marin Cilic, Kei Nishikori, Stan Wawrinka, Gael Monfils și Andy Murray, deși britanicul a pierdut din nou un set, de data asta în fața lui Martin Klizan. Unul din momentele remarcabile s-a petrecut însă în partida Nicolas AlmagroJuan Martin Del Potro. La scorul de 1-1 în setul trei, Almagro nu a mai putut continua meciul, părbușindu-se pe teren în plâns din cauza unei accidentări la genunchi. Scenele ce au urmat au fost impresionante, cu Del Potro ajutându-l și consolându-l pe spaniol, cei doi îmbrățișându-se timp îndelungat.
Program vineri, 2 iunie:
Eurosport 1 / HD (de la ora 12:00):
Garbine Muguruza – Yulia Putintseva
Nicoloz Basilashvili – Rafael Nadal
Diego Schwartzman – Novak Djokovic
Venus Williams – Elise Mertens
Campioana de anul trecut, Garbine Muguruza, deschide programul zilei pe Eurosport 1. Jucătoarea din Spania joacă împotriva Yuliei Putintseva pe terenul Philippe-Chatrier, meciul fiind urmat de partida marelui favorit al întrecerii masculine, Rafael Nadal. Acesta se duelează cu surprinzătorul georgian Nikoloz Basilashvili. Novak Djokovic intră apoi în arenă pentru confruntarea sa cu Diego Schwartzman, iar ziua este încheiată de meciul Venus Williams Elise Mertens.
Eursport 2 (de la ora 12:00):
Pablo Carreno Busta – Grigor Dimitrov
Dominic Thiem – Steve Johnson
Lucas Pouile – Albert Ramos-Vinolas
Caroline Wozniacki – Catherine Bellis
Eurosport 2 transmite alte patru partide interesante de la Roland Garros. Pablo Carreno Busta îl întâlnește pe Grigor Dimitrov în primul meci al zilei, unul extrem de echilibrat pe hârtie. Dominic Thiem se duelează apoi cu Steve Johnson înainte ca Lucas Pouille și Albert Ramos-Vinolas să intre pe teren într-o reeditare a semifinalei de la Monte-Carlo. Spaniolul a câștigat atunci, dar de data asta avantajul terenului propriu îi poate da aripi francezului. Caroline Wozniacki și Catherine Bellis sunt jucătoarele care încheie ziua pe canalul Eurosport 2.
Eurosport Player oferă de asemenea posibilitatea de a urmări toate celelalte meciuri interesante ale zilei. Raluca Olaru joacă în turneul de dublu feminin pe terenul 8 în partea a doua a zilei. În turneele de simplu pot fi urmărite alte partide ale capilor de serie. Milos Raonic îl înfruntă pe Guillermo Garica-Lopez, iar David Goffin evoluează în fața lui Horacio Zeballos. În turneul feminin meciul dintre Samantha Stosur și Bethanie Mattek-Sands este unul dintre capetele de afiș, în timp ce favorita locală Kristina Mladenovic poate fi văzută în acțiune împotriva lui Shelby Rogers. Svetlana Kuznetsova și Shuai Zhang se duelează înainte ca Timea Bacsinszkysă încheie ziua împotriva lui Ons Jabeur, prima jucătoare arabă care a ajuns vreodată în turul 3 al unui turneu de Mare Șlem.
Toate meciurile de la Roland Garros sunt disponibile pe Eurosport Player, care transmite imagini de pe toate terenurile de joc.
Iga Swiatek, îngenuncheată la propriu de Kaia Kanepi la Australian Open! Estona, meci uriaș