România are două reprezentante în optimile de finală de la Roland Garros după victoria Simonei Halep în fața lui Andrea Petkovic. Numărul 1 mondial a început ușor ezitant meciul programat pe noua arenă 18 a complexului din Paris, cedând pe propriul serviciu înainte de a reveni la 2-2. Un break la 4-4 i-a oferit oportunitatea lui Halep de a-și adjudeca setul, însă Petkovic nu a renunțat la luptă și a egalat la 5. Un nou break a urmat, iar Halep a câștigat setul cu 7-5. Între timp, o ușoară accidentare a germanei a făcut ca setul secund să fie unul de rutină pentru româncă. 7-5, 6-0, iar Halep trece în optimile de finală, unde o va întâlni pe Elise Mertens.
Irina Begu nu a reușit să-i facă față numărului 7 mondial, Caroline Garcia, fiind învinsă în două seturi de jucătoarea franceză. Garcia a trecut rapid la conducere și a câștigat primul set în mai puțin de jumătate de oră, 6-1. Setul secund a văzut-o pe Begu luptând pentru a reveni în meci, dar la 5-1 a fost deja prea târziu. Garcia a închis meciul la 6-3, cu a cincea sa minge de meci.
Tabloul feminin a oferit sâmbătă câteva meciuri remarcabile. Maria Sharapova și-a demonstrat forța în fața Karolinei Pliskova. Meciul se anunța unul strâns, însă rusoaica s-a impus surprinzător de ușor, jocul ei agresiv fiind la nivel înalt în victoria cu 6-2, 6-1. Garbine Muguruza a avut parte de un meci similar, câștigând cu 6-0, 6-2 în fața SamantheiStosur, iar Mertens a învins-o pe Daria Gavrilova cu 6-3, 6-1. Serena Williams și-a continuat revenirea cu un 6-3, 6-4 în fața Juliei Goerges, rezultat care duce la o confruntare de zile mari cu Sharapova în optimile de finală.
Australian Open
Australian Open 2022 Live Blog | Ashleigh Barty vs Danielle Collins se anunță o finală pasionantă
Surpriza zilei a venit în meciul dintre Anett Kontaveit și Petra Kvitova, unde estona a reușit să o învingă pe mai titrata sa adversară după două tie-break-uri, 7-6, 7-6. Tot după două tie-break-uri a câștigat și Angelique Kerber. Germana s-a impus în fața lui Kiki Bertens. Un alt meci strâns s-a jucat între Sloane Stephens și Camila Giorgi, unde campioana US Open a câștigat cu 8-6 în setul decisiv, iar Lesia Tsurenko a învins-o pe Magdalena Rybarikova cu 6-2, 6-4.
Pe tabloul masculin au avut loc alte meciuri fascinante, două dintre ele ajungând în setul decisiv. David Goffin a salvat o minge de meci în fața lui Gael Monfils în setul patru înainte de a câștiga cu 6-3 în cel de-al cincilea, iar Fabio Fognini a revenit similar, învingându-l pe Kyle Edmund cu 6-4 în decisiv după ce a câștigat și setul patru.
Rafael Nadal și-a continuat marșul triumfal fără să piardă set, câștigând ușor, 6-3, 6-2, 6-2, în fața lui Richard Gasquet, iar Marin Cilic a trecut într-o manieră similară de Steve Johnson, 6-3, 6-2, 6-4. O victorie în trei seturi a înregistrat și Juan Martin Del Potro, 7-5, 6-4, 6-1 în fața lui Albert Ramos-Vinolas.
John Isner a avut de două tie-break-uri pentru a-l învinge pe Pierre-Hugues Herbert într-un meci al serviciilor impozante, iar Kevin Anderson a trecut de Mischa Zverev cu 3-1 la seturi. Maximilian Marterer și-a continuat parcursul impresionant de la Roland Garros cu o victorie în fața lui Jurgen Zopp, 6-2, 6-1, 6-4, iar Karen Kachanov l-a eliminat pe favoritul local Lucas Pouille, 6-3, 7-5, 6-3. Nu în ultimul rând Diego Schwartzman l-a învins pe BornaCoric, 7-5, 6-3, 6-3.
***
Mihaela Buzărnescu joacă astăzi la ora 12:00 pe Eurosport 2 cu Madison Keys, în timp ce optimile de finală pregătesc și alte meciuri extrem de interesante.