Parcursul minunat al Mihaelei Buzărnescu la Roland Garros s-a încheiat în optimile de finală, acolo unde Madison Keys s-a dovedit a fi prea puternică pentru româncă. Americanca s-a instalat la conducerea meciului încă din start, luând un avans de 3-0 fără să piardă vreun punct pe propriul serviciu. Primul set s-a încheiat 6-1, iar după două noi break-uri realizate și în setul secund, Keys părea desprinsă în câștigătoare la 5-1. Buzărnescu a încercat o revenire finală, salvând două mingi de meci la 5-2 și câștigând apoi game-ul pe serviciul advers. S-a ajuns la 5-4, însă acolo Keys a reușit să închidă meciul la prima sa ocazie. Buzărnescu rămâne cu un parcurs excelent la ediția din acest an. Merită reamintit faptul că ea s-a aflat pentru prima oară pe tabloul principal de la Roland Garros și doar pentru a treia oară în această postură la un turneu de Mare Șlem.
Două alte meciuri feminine din optimile de finală s-au încheiat duminică. Sloane Stephens, campioana de la US Open, s-a impus cu o lejeritate impresionantă în fața lui Anett Kontaveit, 6-2, 6-0. Estona a condus cu 2-1 în primul set, dar nu a reușit să mai câștige nici măcar un game mai apoi, cedând inexplicabil.
La rândul său, Yulia Putintseva s-a impus în fața Barborei Strycova, scor 6-4, 6-4, trecând la conducere devreme în ambele seturi.
Australian Open
Australian Open 2022 | Rezumatul meciului dintre Belinda Bencic și Kristina Mladenovic
ACUM 8 MINUTE
Tabloul masculin a consemnat o victorie clară pentru Novak Djokovic în fața lui FernandoVerdasco. Sârbul pare să fie într-o formă bună la această ediție a turneului. Trei game-uri foarte lungi au dat startul unui meci în care Djokovic a făcut mereu break primul și a câștigat cu 6-3, 6-4, 6-2.
În celălalt meci al serii, Marco Cecchinato a realizat o uriașă surpriză, învingându-l pe DavidGoffin în patru seturi. Italianul a impresionat cu parcursul său până în optimi, dar puțini ar fi crezut că el poate merge și mai departe. După ce a câștigat primul set cu 7-5, lucrurile păreau să revină la normal, Goffin egalând situația cu un 4-6. Cecchinato a fost însă cel care a avut câștig de cauză la final, profitând de oboseala acumulată de belgian cu o zi în urmă în duelul său cu Gael Monfils. S-a încheiat 7-5, 4-6, 6-0, 6-3 pentru italian.
Primul meci al zilei a fost și cel mai interesant și l-a văzut pe Alexander Zverev câștigând în fața lui Karen Khachanov într-un meci al tinerilor jucători din circuit. Zverev a pierdut primul set cu 4-6, l-a câștigat pe următorul la tie-break, l-a pierdut pe cel de-al treilea cu 2-6, dar a găsit forța să revină în final, câștigând atât setul patru cât și decisivul cu 6-3. A fost al treilea meci la rând în care Zverev a avut nevoie de setul decisiv pentru a se impune.
Nu în ultimul rând, Dominic Thiem s-a calificat în sferturile de finală după o victorie în patru seturi, 6-2, 6-0, 5-7, 6-4 cu Kei Nishikori. Japonezul a găsit resurse pentru a câștiga setul trei după ce a pierdut ușor primele două acte, însă un break în setul decisiv, la 3-3, i-a fost suficient lui Thiem pentru a înclina balanța decisiv în favoarea sa.
***
Simona Halep deschide programul transmisiunilor Eurosport 1 astăzi la ora 12:00 cu EliseMertens. Confruntarea mult așteptată dintre Serena Williams și Maria Sharapova are loc în a doua parte a zilei, iar Rafael Nadal este așteptat să aibă un nou meci ușor în fața lui Maximilian Marterer.
***
Seria de articole despre cele 15 zile de la Roland Garros vă este prezentată de Köber.
Naomi Osaka merge în turul 2 la Australian Open 2022, după victoria cu Osorio Serrano
ACUM 21 MINUTE
Australian Open 2022 | Rezumatul meciului Elina Svitolina - Fiona Ferro, în primul tur la Melbourne