Se anunța a fi cel mai dificil meci de până acum pentru Halep, însă pentru o jumătate de oră în primul set, a părut a fi cel mai ușor. După un 6-0 administrat tinerei Kasatkina, românca a condus cu un break și în setul al doilea înainte ca adversara ei să revină câștigând patru game-uri la rând. Rusoaica a fost aproape de egalarea situației pe tabelă, însă Halep a câștigat punctele cruciale și a întors din nou meciul, impunându-se cu 7-5 în actul secund. Astfel, capul de serie numărul 3 a ajuns în optimile de finală ale turneului, fază în care a fost eliminată anul trecut.
Carla Suarez-Navarro îi va fi acolo adversară, după ce jucătoarea din Spania a eliminat-o în două seturi pe Elena Vesnina. Surpriza zilei de pe tabloul feminin a venit din partea favoritei locale Alize Cornet. Aceasta a învins-o categoric pe Agnieszka Radwanska pentru a-și egala cea mai bună performanță de la Roland Garros, reușită în 2015. Caroline Wozniacki s-a impus în continuarea meciului restant de vineri în fața lui Catherine Bellis, iar Caroline Garcia a învins-o cu 9-7 în setul decisiv pe Su-Wei Hsieh în cea mai strânsă partidă a zilei. Franța are astfel trei jucătoare în optimile de finală ale competiției feminine. Alte patru meciuri s-au amânat sâmbătă din cauza ploii de la Paris, disputându-se astăzi.
Pe tabloul masculin, marea confruntare dintre Andy Murray și Juan Martin Del Potro a fost spectaculoasă, dar s-a încheiat puțin cam repede pentru fanii adunați pe arena Philippe-Chatrier. Britanicul și-a adjudecat primul set la tie-break după ce a fost condus, iar în setul secund a fost rândul lui Del Potro să revină, însă tot Murray a fost victorios, 7-5. Setul al treilea a fost la îndemâna liderului mondial, care s-a calificat astfel în optimile de finală. Acolo vor fi și Marin Cilic, Fernando Verdasco și Stan Wawrinka. Cei trei au obținut victorii în minim de seturi în fața lui Feliciano Lopez, Pablo Cuevas, respectiv Fabio Fognini. Succesul lui Verdasco a fost cel mai surprinzător al zilei – spaniolul arată într-o formă excelentă la Paris. Kevin Anderson a încheiat câștigător partida cea mai disputată de sâmbătă, învingându-l cu 6-4 în setul decisiv pe Kyle Edmund după ce a fost condus cu 1-2 la seturi. Alte trei partide au fost întrerupte din cauza condițiilor meteo, urmând să se încheie astăzi.
Australian Open
Novak Djokovic nu mai are acces nici la turneele din Spania dacă nu se vaccinează!
ACUM 4 ORE
În competiția de dublu feminin, Irina Begu și Saisai Zheng au obținut o victorie excelentă în fața perechii cap de serie numărul 8, Abigail Spears / Katarina Srebotnik, câștigând meciul în setul decisiv. Begu și Zheng au ajuns astfel în optimile de finală ale turneului. Din păcate Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au fost eliminați din întrecerea masculină, cedând tot în setul al treilea în fața perechii Ivan Dodig / Marcel Granollers.
Eurosport 1 HD (de la ora 12:00):
Carina Witthoeft – Karolina Pliskova
Roberto Bautista-Agut – Rafael Nadal
Venus Williams – Timea Bacsinszky
Albert Ramos-Vinolas – Novak Djokovic
Eurosport 1 HD transmite începând cu ora 12:00 partida jucătoarei cea mai bine cotată rămasă în competiția feminină, Karolina Pliskova. Aceasta o întâlnește pe Carina Witthoeft într-unul din meciurile restante de ieri. Apoi, Rafael Nadal îl înfruntă pe conaționalul Roberto Bautista-Agut, iar Venus Williams joacă împotriva lui Timea Bacsinszky. Novak Djokovic poate fi văzut în ultima partidă a zilei evoluând în fața altui spaniol, Albert Ramos-Vinolas.
Eurosport 2 (de la 16:15):
Garbine Muguruza – Kristina Mladenovic
Dominic Thiem – Horacio Zeballos
Pe Eurosport 2 pot fi urmărite începând de la ora 16:15 alte două meciuri interesante. Campioana en-titre a turneului feminin, Garbine Muguruza, joacă împotriva favoritei locale Kristina Mladenovic într-un meci care ar putea fi entuziasmant. Apoi, Dominic Thiem îl înfruntă pe Horacio Zeballos într-o partidă de pe tabloul masculin.
Cele două românce rămase în competiția de dublu feminin pot fi văzute astăzi pe Eurosport Player. Irina Begu și Saisai Zheng evoluează în jurul orei 13:00 împotriva perechii chineze Ying-Ying Duan / Shuai Peng. Meciul va avea loc pe terenul 14. Apoi, nu înainte de ora 16:00, Raluca Olaru și Olga Sachuk joacă împotriva capilor de serie numărul 9, Gabriela Dabrowski / Yifan Xu pentru calificarea în sferturile de finală.
Alte meciuri interesante de pe tablourile de simplu pot fi urmărite astăzi pe Eurosport Player. Caroline Wozniacki și Svetlana Kuznetsova se întâlnesc pentru a 14-a oară în primul meci de pe area Philippe-Chatrier, daneza conducând meciurile directe cu 7-6. Jelena Ostapenko și Sam Stosur sunt și ele în acțiune, iar în competiția masculină Milos Raonic îl înfruntă pe Pablo Carreno-Busta, meciul 100% francez dintre Richard Gasquet și Gael Monfils reluându-se de la scorul de 5-6.
Toate meciurile de la Roland Garros sunt disponibile pe Eurosport Player, care transmite imagini de pe toate terenurile de joc.
Tsitsipas - Ymer - Australian Open
ACUM 4 ORE
Emma Răducanu, realistă după prima victorie la Australian Open! Cum a încercat să cucerească fanii