România o va avea pe Simona Halep din nou în sferturile de finală. Victoria ei în fața belgiencei Elise Mertens a fost aproape una de rutină, meciul fiind încheiat după doar 59 de minute de joc. Mertens a câștigat primul game al partidei pe propriul serviciu, dar mai apoi a cedat la 1-1 după un game extrem de lung. Halep s-a desprins și a mai cedat câte un singur game în fiecare dintre cele două seturi. S-a încheiat 6-2, 6-1, și Halep o va întâlni pe Angelique Kerber într-o reeditare a semifinalei de la Australian Open.
Kerber a fost la rândul ei impresionantă în victoria de luni în fața Carolinei Garcia, care a durat puțin peste o oră. Jucătoarea germană a făcut break în chiar primul game al meciului, apoi în al cincilea, și și-a adjudecat primul set cu 6-2 la a treia oportunitate. Setul secund a văzut-o pe Kerber luând din nou un avans considerabil, două break-uri ducând scorul rapid la 5-1. Garcia a revenit câștigând două game-uri la rând, dar Kerber a încheiat partida cu un nou break, 6-2, 6-3, la prima ei minge de meci.
Celelalte două optimi de finală de pe tabloul feminin au întârziat să producă tenisul așteptat. Serena Williams s-a retras din turneu la scurt timp înainte de a fi programată să intre pe teren, astfel încât Maria Sharapova a acces în sferturile de finală. Confruntarea mult-așteptată dintre cele două nu a mai avut loc, Williams acuzând o accidentare musculară și fiind „extrem de dezamăgită” de situație.
Australian Open
Australian Open 2022 | Top 5 lovituri din prima zi de la Melbourne
ACUM 4 MINUTE
Nu în ultimul rând, o accidentare a împiedicat-o pe Lesia Tsurenko să joace mai mult de două game-uri în partida cu Garbine Muguruza. Fosta campioană de la Roland Garros conducea cu 2-0 în momentul în care Tsurenko a făcut o mișcare nefirească. Chiar dacă a fost tratată preț de minute bune, ucraineanca a fost nevoită să se retragă atunci când durerile au persistat. Muguruza va juca cu Sharapova în sferturile de finală.
Pe tabloul masculin, primul meci al zilei a fost și unul dintre cele mai spectaculoasă. KevinAnderson l-a condus cu 2-0 pe Diego Schwartzman, câștigând cu 6-1, 6-2, primele două seturi. La 5-4 în cel de-al treilea, Anderson a servit pentru câștigarea meciului, dar răsturnarea de situație a început. Schwartzman a câștigat următoarele trei jocuri și a dus meciul în setul patru. Anderson a condus din nou cu un break și a servit din nou pentru câștigarea meciului, dar argentinianul a lovit din nou. Setul a ajuns la tie-break, unde Schwartzman s-a impus fără să piardă vreun punct. Decisivul a început cu patru break-uri la rând, ceva foarte atipic pentru un meci masculin. Obosit, Anderson nu a mai avut răspuns de la 2-2 încolo, iar Schwartzman a completat o revenire care va rămâne în istorie, câștigând setul și totodată meciul, 6-2.
Rafael Nadal și-a continuat drumul spre un nou potențial titlu cu o victorie așteptată în fața germanului Maximilian Marterer. Spaniolul, de 10 ori campion la Roland Garros, a luat un avans de 2-0 la seturi, 6-3, 6-2, și nu a întâmpinat dificultăți decât în setul al treilea. Marterer a condus cu un break și a dus finalmente confruntarea în tie-break, însă nu a putut să cauzeze primul set pierdut de Nadal la turneu. 6-3, 6-2, 7-6 și Nadal s-a calificat mai departe.
Marin Cilic s-a impus în celălalt meci de cinci seturi al zilei în fața lui Fabio Fognini. Croatul a câștigat primele două seturi, 6-4, 6-1, înainte ca Fognini să revină cu un 3-6, 6-7. Italianul a început puternic setul decisiv, pierzând un singur punct în primele două game-uri pe propriul serviciu, însă Cilic a fost cel care a controlat finalul de meci. Croatul a făcut break-ul crucial la 3-3, iar la 5-3 a mai realizat unul, câștigând partida cu 6-3 la prima sa oportunitate.
JuanMartin Del Potro a completat lista de sfert-finaliști după ce l-a învins în trei seturi identice, 6-4, pe John Isner. Argentinianul a convertit 3 din 7 ocazii de break de-a lungul meciului, câte unul fiind îndeajuns în fiecare set pentru victoria în fața americanului. Isner a avut la rândul său numai două astfel de ocazii, ratate însă în game-ul doi al setului secund.
Del Potro în va înfrunta pe Cilic în sferturi, în timp ce Nadal se va întâlni cu Schwartzman.
***
Sferturile de finală încep astăzi cu o confruntare de zile mari între Dominic Thiem și Alexander Zverev. Novak Djokovic îl înfruntă pe Marco Cecchinato în cel de-al doilea sfert masculin, iar Yulia PutintsevaMadison Keys și Sloane StephensDaria Kasatkina sunt cele două sferturi feminine de astăzi.