Ziua de duminică a adus două rezultate excelente pentru reprezentantele României din competiția de dublu feminin. Atât Irina Begu cât și Raluca Olaru s-au calificat în sferturile de finală după ce perechile din care fac parte au învins jucătoare mai bine cotate. Begu și Saisai Zheng au trecut de cuplul Ying-Ying Duan / Shuai Peng în două seturi, 6-4; 6-2, iar Olaru și Olga Savchuk s-au impus în setul decisiv în fața Gabrielei Dabrowski și a lui Yifan Xu, 6-3; 3-6; 6-2.
Atenția însă a fost concentrată pe turneele de simplu. Cel feminin a început cu o mare surpriză, Petra Martic eliminând-o în două seturi extrem de scurte pe Anastasija Sevastova. Jucătoarea croată va juca în optimile de finală cu Elina Svitolina, la rândul ei calificată acolo grație unei victorii în două seturi în fața Magdei Linette. Karolina Pliskova a învins-o pe Carina Witthoeft relativ ușor, însă toate celelalte meciuri ale zilei au fost decise în trei seturi. Veronica Cepede a învins-o pe Mariana Duque-Marino, Caroline Wozniacki a trecut de Svetlana Kuznetsova, iar tânăra Jelena Ostapenko s-a calificat pentru prima dată în carieră în sferturile de finală ale unui Mare Șlem învingând-o pe Sam Stosur. Timea Bacsinszky a eliminat-o pe Venus Williams după ce pierduse primul set, iar campioana ediției trecute,Garbine Muguruza, a cedat în fața Kristinei Mladenovic într-o atmosferă electrizantă la Paris.
Pe tabloul masculin, principalii favoriți la ridicarea trofeului s-au impus în trei seturi. Rafael Nadal a trecut de Roberto Bautista-Agut continuându-și drumul spre un al 10-lea titlu, iar Novak Djokovic a avut probleme doar în primul set, adjudecat în tie-break, cu Albert Ramos-Vinolas. Dominic Thiem a obținut o altă victorie categorică în fața lui Horacio Zeballos, iar Gael Monfils a profitat de abandonul lui Richard Gasquet la scorul de 1-1 la seturi. Meciul zilei a fost cel dintre Pablo Carreno-Busta și Milos Raonic. La capătul unui set decisiv cu multe răsturnări de situații, spaniolul a părăsit terenul câștigător, în lacrimi. Kei Nishikori a rezistat în fața evoluției excelente a lui Kyeon Chung pentru a-l învinge pe coreean în cealaltă partidă de cinci seturi a zilei.
Veronica Cepade Royg – Karolina Pliskova
Simona Halep intră pe teren astăzi la ora 12:00. Meciul ei împotriva Carlei Suarez-Navarro este transmis de Eurosport 1 și Eurosport 1 HD și reprezintă a 12-a întâlnire dintre cele două jucătoare. Halep este condusă cu 5-6 la victorii și s-a impus la US Open anul trecut în ultimul lor meci, însă toate cele patru partide jucate pe zgură până acum au avut-o ca învingătoare pe jucătoarea spaniolă. Românca are șansa de a pune capăt acestei serii când cele două intră pe terenul Philippe-Chartier.
Două meciuri din turneul masculin urmează apoi. Andy Murray trebuie să-i facă față tânărului rus Karen Khachanov, iar Stan Wawrinka îl înâlnește pe Gael Monfils într-o partidă care se anunță a fi extrem de spectaculoasă. Ziua se încheie cu confruntarea dintre Veronica Cepede Royg și Karolina Pliskova.
Eurosport 2 (de la ora 17:30):
Kevin Anderson – Marin Cilic
Caroline Garcia – Alize Cornet
Alte două partide sunt transmise pe Eurosport 2 astăzi, începând cu ora 17:30. Kevin Anderson și Marin Cilic se întâlnesc pentru prima dată din 2014 încoace, iar apoi două jucătoare franceze se duelează pentru calificarea în sferturile de finală ale tabloului feminin: Caroline Garcia și Alize Cornet. Niciuna dintre ele nu a mai ajuns vreodată atât de departe la Paris.
Toate meciurile de la Roland Garros sunt disponibile pe Eurosport Player, care transmite imagini de pe toate terenurile de joc.
John McEnroe, sceptic în legătură cu viitorul lui Djokovic: "Situația îl va lovi din plin"