Poloneza Swiatek a confirmat victoria în fața Simonei Halep cu un nou parcurs impresionant, în duelul cu italianca Martina Trevisan, închis în 78 de minute, scor 6-3, 6-1.
Jucătoarea în vârstă de 19 ani are o serie impresionantă la Paris, fără set pierdut: doar Su-Wei Hsieh a reușit să îi câștige patru game-uri într-unul dintre seturi.
La finalul meciului, Swiatek a oferit un moment inedit și, în același timp, foarte amuzant. Poloneza i-a întrebat pe reporteri, în timpul interviului, dacă Rafael Nadal încă mai joacă împotriva lui Sinner, pe arena Phillipe Chatrier.
Roland-Garros
Sorana Cîrstea, cea mai bună poziţie din ultimii 8 ani în clasamentul WTA. Cum arată TOP 10
14/06/2021 LA 12:06

Roland Garros: Swiatek a plecat de la interviu ca să prindă meciul lui Nadal

Replica i-a luat prin surprindere pe toți, iar poloneza a fost nevoită să repete întrebarea. Apoi, când a aflat că "Regele Zgurii" abia a intrat pe teren, și-a luat la revedere și a plecat să urmărească partida, spre amuzamentul oamenilor din tribune.
  • Swiatek: Am o întrebare. Rafa încă mai joacă?
  • Reporter: Poftim?
  • Swiatek: Rafa încă joacă?
  • Reporter: Da.
  • Swiatek: Ok, la revedere!
"Regele Rafael Nadal", a scris Iga Swiatek, pe contul de Twitter.
Vodafone este sponsor oficial al transmisiunilor Eurosport de la Roland Garros.
"GOAT-ul" în tenis, chestiune de gust. Titlul de cel mai titrat jucător, o problemă de timp
14/06/2021 LA 10:23
Tulburător: Tsitsipas a aflat că bunica sa a murit, cu cinci minute înainte de finala cu Djokovic
14/06/2021 LA 06:55