Meciul de la Paris va intra cu siguranță în istorie după un moment rar petrecut în setul decisiv. Zavatska a rupt racordajele de la 3 rachete în numai 10 minute, apoi a început să plângă.
Zavatska începuse excelent partida cu Bertens și avea speranțe uriașe că poate avansa în turul următor. Lucrurile n-au stat deloc așa deoarece sportiva olandeză și-a revenit și și-a adjudecat setul al doilea, scor 6-2. Apoi, în setul decisiv, a urmat o fază incredibilă, întâlnită rar pe un teren de tenis.
Zavatska a rupt racordajele celor 3 rachete pe care le avea în numai 10 minute. Complet demoralizată, tânăra ucraineancă a început să plângă pe teren. Salvarea a venit din tribunele arenei, acolo unde se afla antrenorul său.
Roland-Garros
Sorana Cîrstea, cea mai bună poziţie din ultimii 8 ani în clasamentul WTA. Cum arată TOP 10
14/06/2021 LA 12:06
Acesta i-a adus de urgență o nouă rachetă, însă Zavatska nu s-a acomodat deloc cu ea. Drept urmare, Bertens s-a impus cu 6-0 în setul decisiv și s-a calificat în turul 2.

Roland Garros 2020 | Zavatska a rupt 3 rachete în 10 minute, apoi a început să plângă, în meciul cu Bertens:

Roland Garros | Zavatska a rupt 3 rachete în 10 minute, apoi a început să plângă! Fază rară la Paris

"GOAT-ul" în tenis, chestiune de gust. Titlul de cel mai titrat jucător, o problemă de timp
14/06/2021 LA 10:23
Tulburător: Tsitsipas a aflat că bunica sa a murit, cu cinci minute înainte de finala cu Djokovic
14/06/2021 LA 06:55