• Ana Bogdan își pierde însă serviciul în cel mai important moment și pierde meciul.
  • Badosa conduce cu 5-4, însă Ana Bogdan este la serviciu.
  • Revine Badosa și face 4-4. Avem un set decisiv extrem de echilibat.
  • Ana Bogdan conduce cu 4-3 și are un break în fața, fiind ce în ce mai aproape de o victorie istorică!
  • Badosa face, însă, imediat rebreak-ul și egalează 2-2!
  • Ana Bogdan a câștigat primul break al setului decisiv și conduce cu 2-1!
  • Paula Badosa câștigă setul al doilea la tiebreak și trimite partida în decisiv!
  • Avem tiebreak în setul al doilea!
  • Ana Bogdan are 6-5 în turul 2! Badosa va servi pentru a rămâne în meci.
  • E egalitate în setul al doilea! Ana Bogdan egalează la 5.
  • Paula Badosa își face serviciul și egalează la 3.
  • Ana Bogdan își face serviciul și conduce cu 3-2.
  • Badosa egalează la 2.
  • Ana Bogdan recuperează break-ul în debutul setului secund și își face serviciul. Conduce cu 6-2, 2-1.
  • Badosa face break-ul în primul game al setului secund.
  • Ana Bogdan câștigă primul set al meciului cu 6-2, după 38 de minute de joc.
  • Ana Bogdan conduce cu 5-2!
  • Excelent! Ana Bogdan obține un nou break și conduce cu 4-2.
  • Ana Bogdan recuperează break-ul și-l consolidează. Românca e la conducere, 3-2.
  • Paula Badosa obține primul break al meciului. Iberica e la conducere, 2-1 cu serviciu.
  • A început meciul dintre Ana Bogdan și Paula Badosa, în direct pe Eurosport 1 și Eurosport Player.
  • GAME, SET & MECI Sorana Cîrstea! Sportiva noastră merge în optimile de finală de la Roland Garros după ce trece de Daria Kasatkina, scor 6-3, 6-2, după o oră și 18 minute de joc. În continuare, Sorana se va duela cu Tamara Zidansek pentru un loc în sferturi.

Roland Garros 2021: Rezumatul meciului Sorana Cîrstea - Daria Kasatkina 6-3, 6-2

• Excelent! Sorana face break-ul și conduce și în setul al doilea cu 5-2.
  • Sorana Cîrstea conduce cu 4-2.
  • Kasatkina își face serviciul și este condusă cu 3-2.
  • Sorana Cîrstea consolidează break-ul și conduce cu 3-1.
  • Excelent nivel de joc arată Sorana Cîrstea la Paris. Românca mai obține un break și conduce cu 2-1.
  • Daria Kasatkina recuperează break-ul și egalează la 1.
  • Sorana Cîrstea începe excelent și setul al doilea! Românca obține break-ul și conduce 6-3, 1-0.
  • Sorana Cîrstea câștigă primul set al întâlnirii cu Kasatkina, scor 6-3, după 46 de minute de joc.
  • Kasatkina își face în cele din urmă serviciu, este condusă cu 5-3. Sorana servește pentru a încheia setul inaugural.
  • Sorana domină raliurile și conduce cu 5-2!
  • Sorana Cîrstea obține un nou break și e în continuare în față! Româncă are 4-2.
  • Daria Kasatkina recuperează break-ul și este condusă cu 3-2, dar rusoaica urmează la serviciu.
  • Daria Kasatkina e pe tabelă! Sorana conduce 3-1.
  • Sorana Cîrstea salvează mingea de break a Dariei Kasatkina și face 3-0 în primul set.
  • Sorana Cîrstea are nevoie de intervenția medicală după o căzătură în game-ul de serviciu.
Emma Răducanu, peste Naomi Osaka? Estimările experților privind ascensiunea campioanei de la US Open

Sperietură pentru Sorana Cîrstea în turul 3 la Roland Garros! Românca s-a împiedicat și a căzut

• UPDATE / Sorana Cîrstea începe perfect meciul din turul 3, cu break! Românca are 2-0.
  • UPDATE / Sorana Cîrstea începe cu dreptul meciul din turul 3. Conduce cu 1-0.
  • UPDATE / A început meciul dintre Sorana Cîrstea și Daria Kasatkina la Roland Garros. Românca începe la serviciu.
UPDATE / Horia Tecău și Kevin Krawietz s-au calificat în optimile de finală ale probei de dublu după ce i-au învins pe Lu și Nishioka, scor 6-3, 6-2. În continuare, cuplul româno-german se va duela cu echipa formată din Murray și Soares, favoriții numărul 7.
Știre inițială
Sorana Cîrstea s-a calificat în turul 3 la Paris, după o dispută pe muchie de cuţit în turul secund, în faţa micuţei italience Martina Trevisan, sfertfinalistă în 2020. Daria Kasatkina, locul 37 WTA, îi este adversară, rusoaica trecând extrem de uşor de Belinfa Bencic, cap de serie numărul 10, după o partidă care a durat doar o oră şi 18 minute şi care s-a încheiat cu un dublu 6-2.
Cu 8 aşi şi 80% din mingi câştigate atunci când a servit cu propriul serviciu, rusoaica nu i-a acordat lui Bencic vreo minge de break. În schimb a fructificat 5 din cele 9 şanse de break avute pe serviciul Belindei.
Rezultatul e surprinzător prin diferenţa din clasament, dar dacă ne gândim că elveţianca a avut o primăvară horror (a fost eliminată în primele meciuri, atât la Madrid, cât şi la Roma, fără a câştiga set), nu putem spune că avem parte de o mare surpriză.

Sorana Cîrstea - Kasatkina, Roland Garros | Rusoaica, în revenire de formă

În vârstă de 24 de ani, Kasatkina speră să îşi egaleze cel mai bun rezultat al carierei într-un grand Slam (sferturi de finală în 2018, atât la Roland Garros, cât şi la Wimbledon). Totuşi, duelul cu Sorana Cîrstea nu se anunţă nici pe departe o formalitate pentru rusoaică. Românca traversează cel mai bun sezon al carierei, reuşind să câştige turneul de la Istanbul şi să joace finală, săptămâna trecută, la Strasbourg.
Cîrstea şi Kasatkina s-au întâlnit o singură dată, în urmă cu trei ani, la Madrid. Atunci, rusoaica îşi adjudecat partida cu un categoric 6-3, 6-1, dar între timp lucrurile s-au schimbat simţitor: Sori a devenit extrem de constantă, lucru care i-a lipsit pe parcursul carierei, până acum. Cîrstea a câștigat mult și în plan mental, astfel că într-o zi bună poate să se lupte de la egal la egal cu majoritatea adversarelor. Gestionează foarte bine momentele dificile, e prezentă în puncte în situațiile limită și are foarte multă încredere în propriile forțe. Toate aceste atribute se corelează cu un talent enorm, prezent mereu, astfel că nu e exclus să o vedem pe sportiva noastră egalându-și cea mai bună performanță din carieră, sfertul de finală de la Roland Garros 2009.
4 finale a câştigat Kasatkina în cariera sa, unul dintre ele venind pe zgură (în 2017, la Charleston, cu Jelena Ostapenko, 6-3, 6-1).
După aproape 3 ani fără vreun titlu, după ce a fost considerată un adevărat copil minune al tenisului mondial, Kasatkina are un 2021 de vis. S-a impus la Phillip Island şi la St Petersburg şi speră ca până la finalul anului să revină între primele 10 din lume (poziţie ocupată în octombrie 2018).
Disputa Sorana Cîrstea - Daria Kasatkina va avea loc vineri, în jurul orei 14:00, în direct pe Eurosport şi Eurosport Player.

Sorana Cîrstea explică victoria in extremis cu Trevisan de la Roland Garros: "Am câștigat cu inima"

Ana Bogdan - Paula Badosa, Roland Garros. Iberica traversează forma vieții

Paula Badosa este adversara din turul al treilea la Roland Garros pentru Ana Bogdan. În vârstă de 23 de ani, sportiva din Spania traversează forma vieții pe zgură, fiind de departe suprafața pe care se simte cel mai bine. Badosa are șapte victorii la rând: a cucerit săptămâna trecută titlul de la Belgrad și a câștigat în minimum de seturi ambele meciuri jucate la Roland Garros (cu Lauren Davis, 6-2, 7-6, și cu Danka Kovinic, 6-2, 6-0).
În toate cele 12 partide disputate în sezonul european de zgură, Badosa a cedat doar în fața liderului mondial, Ashleigh Barty, în semifinalele de la Madrid, cedând acolo într-adevăr în minimum de seturi. Badosa se simte în general excelent pe zgură, ca o adevărată jucătoare din Spania, care a crescut pe această suprafață.
Faptul că relația ei cu zgura este foarte bună e știut încă din 2015, de când nici nu împlinise 18 ani. Atunci, Badosa a câștigat competiția junioarelor de la Roland Garros, după o finală cu Anna Kalinskaya. Astfel, misiunea Anei Bogdan în turul al treilea de la Paris nu va fi deloc una ușoară.
Profitând de abandonul niponei Naomi Osaka, Ana Bogdan a acces în această fază a turneului, iar acum se va duela pentru a doua oară în carieră cu Paula Badosa, care e în mare formă de joc pe zgură. Cele două jucătoare se cunosc deja. Ele au mai disputat un meci pe zgură în 2016, când încă Badosa nu era tocmai o mare cunoscătoare a circuitului profesionist de tenis.
La acel moment, Ana Bogdan s-a impus în două seturi în fața ibericei, pe zgura de la Sao Paulo. Acum, Badosa va veni cu un nivel al încrederii mult mai ridicat datorită jocului prestat, dar și datorită locului ocupat în clasament. Iberica se află în acest moment pe locul 35, iar 34 a fost cel mai înalt loc ocupat în clasament.
Confruntarea Ana Bogdan - Paula Badosa, din turul 3 de la Roland Garros va începe pe Eurosport 1 și Eurosport Player, nu înainte de ora 17:00.

Roland Garros 2021 | Ana Bogdan și Sorana Cîrstea, într-o situație privilegiată

Sfertul pe care se află Sorana Cîrstea și Ana Bogdan este populat de jucătoare care nu au statut de cap de serie, cel mai bine clasată jucătoare fiind pe locul 21 WTA.
Sorana Cîrstea și Ana Bogdan au șansa vieții la Roland Garros 2021. Sportive noastre sunt pe un sfert de tablou care nu este populat de nume mari și nici de prea mulți capi de serie. Încă de pe acum putem observa că una dintre semifinalistele din partea inferioară de tablou va fi în afara Top 20 WTA.
Cel mai bine clasată jucătoare aflată pe sfertul de tablou inferioară este Marketa Vondrousova, finalista din 2019, care din acel moment a avut de înfruntat mai multe accidentări care i-au dat total peste cap planurile de revenire la cel mai înalt nivel. Cehoaica este favorita numărul 20 pe acest sfert de tablou.
Următoarea cel mai bine clasată jucătoare este Paula Badosa, ocupantă a locului 35 WTA, favorita numărul 33, care se va întâlni în turul al treilea de la Roland Garros cu Ana Bogdan. Pentru sportiva din Sinaia, această veste nu este prea bună, asta pentru că Badosa traversează forma vieții pe zgură, ea înregistrând în sezonul de zgură european o singură înfrângere, în fața liderului mondial, Ash Barty.