Sezonul de zgură va atinge punctul culminant la Roland Garros 2022, programat să înceapă pe data de 22 mai cu meciurile de pe tabloul principal. Ca în fiecare an, mai mulți jucători de top se vor lupta pentru titlu. Anul trecut, Novak Djokovic a câștigat titlul la simplu masculin, învingându-l în finală pe Stefanos Tsitsipas, deși era condus cu două seturi.
Pe tabloul principal feminin, cehoaica Barbora Krejcikova a învins-o în marea finală pe Anastasia Pavlyuchenkova și a câștigat primul ei titlu major în proba de dublu. Cehoaica a câștigat și titlul la dublu feminin, făcând pereche cu a sa compatrioată, Katerina Siniakova. Și anul acesta se anunță a fi o ediție foarte interesantă, cu o mulțime de meciuri de neratat. Premiile în bani sunt aceleași pentru bărbați și femei, având o creștere de 6,8% față de 2019, iar totalul se ridică la 43,6 milioane de euro.
Wimbledon
Wimbledon 2022, scena surprizelor! Minim o jucătoare fără finală de Grand Slam va fi în ultimul act
ACUM 8 ORE

În acest an, turneul de simplu masculin are mai mulți pretendenți. Djokovic a câștigat turneul de la Roma fără să cedeze niciun set și se pare că a revenit la cea mai bună formă a sa înaintea Roland Garros 2022, acolo unde e campion en-titre. Carlos Alcaraz, numărul 6 mondial, a fost într-o formă senzațională în acest sezon, câștigând, printre altele, Miami Open și Madrid Open. Spaniolul va fi marele favorit să ridice trofeul și să devină primul adolescent care câștigă un titlu de Grand Slam la simplu masculin de la Rafael Nadal în 2005.
Cel supranumit "Regele Zgurii" a avut un început de sezon excelent, câștigând trei titluri, inclusiv Australian Open, înainte de a se accidenta. Deși spera să ducă acea accidentare pe umeri până după Roland Garros, ibericul s-a lovit iarăși de ea în meciul din optimi de la Roma, în fața lui Denis Shapovalov, care a profitat și s-a calificat în sferturile de finală. Astfel, vor exista unele îndoieli în ceea ce privește condiția sa fizică înaintea turneului major de la Paris. Cu toate acestea, dacă este în deplină formă, are șanse să câștige al 22-lea său titlu de Grand Slam. Jucători precum Stefanos Tsitsipas, Alexander Zverev și Casper Ruud se vor număra, de asemenea, printre candidați.
La feminin, Iga Swiatek este marea favorită la câștigarea titlului la simplu feminin. Numărul 1 mondial a câștigat cinci titluri la rând și are șanse mari să facă dubla la Roland Garros, după ce s-a mai impus aici în 2020, acesta fiind primul și singurul ei titlu major. Jucătoare precum Paula Badosa, Ons Jabeur și Maria Sakkari vor încerca să o împiedice pe Swiatek să-și adjudece un nou titlu. Bineînțeles, noi vom fi cu ochii pe Simona Halep, care e din nou încrezătoare că poate ajunge la un nivel foarte bun la turneul la care a cucerit titlul în 2018.

Când are loc ediția din 2022 a Roland Garros?

Roland Garros 2022 începe pe 22 mai și se va încheia pe 5 iunie. Tragerea la sorți pentru ediția din acest an va avea loc joi, 19 mai, la ora locală 18.45, ceea ce înseamnă că în jurul orei 20, ora României, vom ști cum arată cele două talouri de joc. Tragerea la sorți pentru turneele de simplu masculin și feminin cuprinde 104 jucători direct calificați, 16 jucători veniți din calificări și opt wild card-uri.
Fiecare tablou va avea 32 de capi de serie. Turneele de calificare ale turneului sunt programate să se desfășoare în perioada 16-20 mai. Jucători precum Linda Fruhvirtova și Pierre-Hugues Herbert sunt capii de afiș în calificări.Din România, direct acceptate pe tabloul principal feminin: Simona Halep (19 WTA), Sorana Cîrstea (27 WTA), Elena-Gabriela Ruse (52 WTA), Irina-Camelia Begu (62 WTA) şi Ana Bogdan (91 WTA). Din păcate, Jaqueline Cristian, locul 69 WTA, a fost nevoită să se retragă de la acest turneu major din cauza unei accidentări.
Grand Slam-ul de la Roland Garros, al doilea al sezonului, este programat între 22 mai - 5 iunie și va putea fi urmărit în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Wimbledon
Ora de start a meciului Simona Halep - Paula Badosa, în optimile de finală la Wimbledon