Roland Garros, ziua 1 | Kasatkina, victorie în ultimul meci al zilei! Toate rezultatele de la Paris

Nicu Savin

Actualizat 29/05/2023 la 00:21 GMT+3

Roland Garros, ziua 1 | Astăzi s-au disputat primele partide la cel de-al doilea Grand Slam al anului. Românii au ținut pumnii strânși pentru Irina Bagu, dar au fost și alte partide foarte interesante. Meciul zilei a fost cel dintre Sabalenka și Kostyuk, cel puțin prin prisma tensiunii dintre cele două. La masculin, Tsitsipas și Rublev au fost primii doi favoriți care au intrat în concurs.

Roland Garros 2023 se desfășoară în perioada 28 mai - 11 iunie, în direct pe Eurosport

UPDATE / Daria Kasatkina, cap de serie nr. 9 pe tabloul feminin, a obținut, în ultimul meci al primei zile de la Roland Garros, calificarea în turul 2, după ce a învins-o în două seturi pe Jule Niemeier, scor 3-6, 4-6, după o oră și 35 de minute de joc.
UPDATE / Jessica Pegula, favorita nr. 3, s-a calificat fără emoții în turul 2, după ce a trecut de Danielle Collins, scor 4-6, 2-6, după o oră și 24 de minute de joc.
UPDATE / Andrey Rublev, cap de serie nr. 7, s-a calificat în turul 2 la Roland Garros, după ce l-a învins în 4 seturi pe Laslo Djere, scor 1-6, 6-3, 3-6, 4-6, după două ore și 30 de minute de joc. Pentru rus urmează duelul cu Corentin Moutet (locul 61 ATP), care l-a eliminat astăzi din competiție pe Arthur Cazaux, scor 1-6, 3-6, 6-4, 4-6.
Alte rezultate din primul tur:
  • Alexander Shevchenko - Oscar Otte 7-5, 4-6, 6-1, 7-6 (2)
  • Ben Shelton - Lorenzo Sonego 4-6, 6-3, 3-6, 3-6
  • Adrian Mannarino - Ugo Humbert 3-6, 3-6, 1-6
  • Lucas Pouille - Jurij Rodionov 6-2, 6-4, 6-3
  • Liudmila Samsonova - Katie Volynets 6-0, 6-1
UPDATE / Irina Begu a trecut de Anna Bondar și o va înfrunta în turul 2 la Roland Garros pe Sara Errani, care a învins-o în această seară pe Jil Teichmann, scor 3-6, 6-4, 6-2.
UPDATE / Lorenzo Musetti, favoritul nr. 17 de pe tabloul masculin, s-a calificat în turul 2 la Roland Garros, după ce l-a învins în 3 seturi pe Mikael Ymer, scor 7-5, 6-2, 6-4, după două ore și 36 de minute de joc.
Alte rezultate din această după-amiază:
  • Leolia Jeanjean - Kimberly Birrell 6-4, 6-7 (6), 6-3
  • Clara Tauson - Aliaksandra Sasnovich 6-2, 6-0
  • Taylor Townsend - Anastasia Potapova 1-6, 2-6
  • Mayar Sherif - Madison Brengle 6-3, 6-1
UPDATE / Qinwen Zheng (locul 19 WTA) a eliminat-o de la Roland Garros în primul tur pe Tamara Zidansek (locul 110 WTA), pe care a învins-o în două seturi, scor 3-6, 1-6, după o oră și 16 minute de joc.
UPDATE / După Shuai Zhang, cap de serie nr. 29, o altă favorită a părăsit prematur competiția de la Paris: Maria Sakkari a fost eliminată în două seturi de Karolina Muchova.
Pe tabloul feminin, și Magda Linette, favorita nr. 21, a fost învinsă astăzi de Leylah Fernandez (locul 51 WTA), în trei seturi, scor 3-6, 6-1, 3-6, după două ore și 13 minute de joc.
Alte rezultate noi din primul tur:
  • Alize Cornet - Camila Giorgi 3-6, 4-6
  • Roberto Carballes Baena - Emilio Nava 7-6 (5), 6-3, 6-2
  • John Isner - Nuno Borges 4-6, 7-5, 6-7 (3), 6-4, 6-7 (9)
  • Matteo Arnaldi - Daniel Elahi Galan 2-6, 6-3, 6-0, 6-2
UPDATE / Sebastian Korda s-a calificat în turul 2, după ce l-a învins în 3 seturi, după două ore și 38 de minute de joc, pe Mackenzie McDonald, scor 4-6, 5-7, 4-6. Americanul, cap de serie nr. 24, îl va înfrunta în continuare pe Sebastian Ofner (locul 118 mondial), care l-a învins pe Maxime Cressy, locul 42 ATP.
UPDATE / Elise Mertens, belgianca favorită 27, a trecut în două seturi, de slovaca Viktoria Hruncakova (lucky loser): 6-1, 6-4. A fost a treia victorie a belgiencei în fața adversarei sale, care încă nu a câștigat niciun set!
UPDATE / Cehul Jiri Vesely, fost număr 35 mondial, acum pe locul 452, i-a pus serioase probleme numărului 5 mondial, grecul Stefanos Tsitsipas. După 7-5, 6-3, cehul a câștigat setul 4 cu 6-4 și a condus în setul 5 cu 6-5. S-a intrat în tie-break, acolo unde Jiri a condus din nou cu 6-3!
Tsitsipas a salvat patru mingi de set! Jiri a avut o nouă minge de set la 7-6 în tie-break. Ștearsă și aceasta de Tsitsipas.
La 8-7 grecul are minge de meci! Și a convertit-o! Vesely a condus și în primul set cu 5-3 la gameuri, dar în cele din urmă a pierdut setul 5-7!
La Monte Carlo, în 2016, Jiri Vesely l-a învins pe Novak Djokovic, numărul 1 mondial atunci. Era prima victorie la un jucător din Top 5 mondial.
  • Marton Fuscovics - Hugo Grenier 6-3, 5-7, 6-1, 6-3
  • Pedro Martinez - Tallon Griekspoor 4-6, 6-2, 6-0, 5-7, 3-6
  • Jason Kubler - Facundo Diaz Acosta 1-6, 6-3, 6-4, 3-6, 6-1
UPDATE / Jucătorii care au reușit până acum calificarea în turul 2, pe tabloul masculin: Hubert Hurkacz, Karen Khachanov, Radu Albot, Tallon Griekspoor, Sebastian Ofner, Thanasi Kokkinakis.
Pe tablul feminin sunt deja în turul doi: Storm Hunter, Iryna Shymanovich, Magdalena Frech, Aryba Sabalenka, Nadia Podoroska și Kamilla Rakhimova. Ultima a trecut cu 6-0, 6-3 de cehoaica de doar 17 ani, Sara Bejlek.
UPDATE / David Goffin, fost sfert-finalist la Paris, a fost eliminat în 5 seturi de Hurbert Hurkacz, polonezul favorit 13. 6-3, 5-7, 6-4, 2-6, 6-4 în favoarea polonezului, un meci care a durat 3 ore și 39 de minute.

Khachanov a revenit de la 0-2 la seturi

Alte două meciuri încheiate în 5 seturi pe tabloul băieților! Rusul Karen Khachanov (favorit 11) s-a chinuit din greu să treacă de francezul Constant Lestienne. Khachanov a pierdut primele două seturi, 3-6, 1-6, dar s-a trezit la timp și nu a mai cedat decât 6 gameuri până la final: 6-2, 6-1, 6-3. Trei ore și 37 de minute a durat întâlnirea.
Tallon Griekspoor a pierdut set la 0, dar a revenit și a trecut, tot în cinci seturi, de Pedro Martinez: 6-4, 2-6, 0-6, 7-5, 6-3.
UPDATE / Thanassi Kokinakis, invitat pe tabloul masculin, a trecut în minimum de seturi de Daniel Evans. A fost de trei ori 6-4 în fața favoritului 20. Primul cap de serie de pe tabloul masculin care pleacă acasă.
Britanicul Dan Evans s-a chinuit să-și păstreze calmul după ce i s-a cerut o greșeală de picior în timpul confruntării cu Thanasi Kokkinakis din primul tur de la Roland Garros. Evans a rămas uimit când o greșeală de picior l-a pus pe jar în timpul unui game de serviciu și a continuat să-și exprime frustrarea față de arbitru și judecătorul de linie în cauză.Al 20-lea cap de serie, unul dintre puținii britanici implicați la Roland-Garros, fără Andy Murray și fără nicio britanică, era condus cu un set în fața australianului când a avut loc incidentul!
"E o glumă!", a exclamat Evans către arbitru, în timp ce își susținea punctul de vedere împotriva faultului de picior care i-a fost dictat.
"Nu poți să vezi asta? Nu ai văzut asta? Este evident că nici tu nu ești atent. Dacă este atât de evident, ar trebui să vezi! Dacă el [judecătorul de linie] este atât de sigur, ar trebui să o vedeți. El este plictisit și nu face nimic, iar asta a făcut. Este o glumă! Asta este o glumă. Pot să vă asigur că nu am avut niciodată așa ceva, niciodată!", a strigat britanicul.
UPDATE | S-a terminat și prima partidă de pe tabloul masculin. Austriacul Sebastian Ofner l-a învins pe Maxime Cressy în minim de seturi, scor 6-4, 7-6 (6), 6-2. Aceasta a fost prima victorie a lui Ofner pe tabloul principa de la Roland Garros din întreaga sa carieră. În turul doi va juca cu învingătorului duelului 100% american, Mackenzie McDonald - Sebastian Korda, care este în desfășurare.
UPDATE | Nadia Podoroska (101 WTA), semifinalistă în 2020 la Paris, s-a calificat lejer în turul secund. Argentinianca a trecut în două seturi de Jessika Ponchet (Franța - 123 WTA), scor 6-0, 6-2. Podoroska va juca în runda a 2-a cu Maria Sakkari sau Karolina Muchova, care se vor întâlni într-unul dintre cele mai tari meciuri din turul 1.
Alte rezultatele de pe tabloul feminin:
  • Nuria Parrizas-Diaz - Storm Hunter 6-4, 2-6, 4-6
  • Panna Udvardy - Iryna Shymanovich 7-6 (8), 3-6, 1-6
UPDATE | Aryna Sabalenka s-a calificat fără probleme în turul secund de la Roland Garros, după ce a trecut în două seturi de Marta Kostyuk, scor 6-3, 6-2. Partida s-a terminat fără o strângere de mână între cele două jucătoare. Ucraineanca a fost taxată pentru gestul ei de fani, unii dintre ei huiduind-o copios în timp ce părăsea arena.
UPDATE | S-a terminat primul meci al actualei ediții de la Roland Garros. Pe tabloul feminin, Magdalena Frech (87 WTA) a spulberat-o pe Shuai Zhang (30 WTA), scor 6-1, 6-1, în numai 48 de minute. Rezultatul este surprinzător, cel puțin prin prisma scorului și consemnează prima eliminare a unui cap de serie, chinezoaica fiind favorită 29 la Paris.
Poloneza de 25 de ani s-a calificat abia pentru a doua oară în carieră în turul doi la Roland Garros, prima izbândă de acet gen venind la chiar prima participare, în 2018. De atunci, Frech a mai bifat o singură prezență pe tabloul principal, anul trecut, când a pierdut în primul tur.
UPDATE | Au început primele dueluri de la Roland Garros 2023! Pe arena Philippe Chatrier se desfășoară unul dintre cele mai așteptat mecoiuri ale zilei, Aryna Sabalenka - Marta Kostyuk. Karen Khachanov - Constant Lestienne este partida de pe Suzzane Lenglen, în timp ce David Goffin și Hubert Hurkacz sunt în acțiune pe arena Simonne Mathieu.

Știrea inițială
Așteptarea a luat sfârșit și Roland Garros poate să înceapă. În doar câteva ore, terenurile de la Paris vor găzdui primele partide de la Grand Slam-ul parizian, care se anunță mai intersant ca niciodată, atât la masculin, cât și la feminin.
România are 3 reprezentante pe tabloul fetelor: Irina Begu, Sorana Cîrstea și Ana Bogdan. Prima va debuta chiar astăzi, în fața Annei Bondar, sportivă ce ocupă în prezent poziția 103 WTA. Partida dintre Begu și Bondar va începe aproximativ la ora 18:00 (ora României), fiind cel de-al patrulea duel ce are loc mâine pe Terenul 12 din Paris.
Primele două meciuri de duminică de pe acest teren vor fi destinate băieților. De la ora 12:00, începe duelul dintre Pedro Martinez (locul 135 ATP) și Tallon Griekspoor (locul 39 ATP). După primul meci, vor urma Matteo Arnaldi (locul 105 ATP) și Daniel Elahi Galan (locul 90 ATP).
În continuarea băieților, al treilea meci va fi destinat fetelor, când intră în scenă Taylor Townsend (locul 108 WTA) și Anastasia Potapova (locul 24 WTA). Cel de-al patrulea meci de pe Terenul 12 va fi destinat confruntării dintre Begu și Bondar, care va începe la aproximativ șase ore distanță de startul primului duel. În cazul unei victorii, Irina Begu ar urma s-o întâlnească pe învingătoarea partidei dintre Leylah Fernandez (51 WTA) sau Magda Linette (21 WTA).

Roland Garros, ziua 1 | Aryna Sabalenka - Marta Kostyuk, un meci plin de încărcătură, în turul 1

De departe, cel mai așteptat meci al zilei de pe tabloul feminin se anunță cel dintre Aryna Sabalenka și Marta Kostyuk. Bielorusa este una dintre marile favorite la trofeu, dar cu siguranță ucraineanca va dori să facă un meci mare și să o trimită acasă încă din primul tur. A doua jucătoare a lumii a dezvăluit că nu e interesată de sentimentele de ură pe care sportivele din Ucraina, inclusiv Kostyuk, le au față de ea, dar cu siguranță că nu-i fa fi ușor să gestioneze încărcătura emoțională din această partidă.
"Încerc să nu mă gândesc la aceste lucruri negative. Nu mă interesează până la urmă. Dacă mă urăște, e OK! Nu pot face nimic în privința asta. Întotdeauna vor exista oameni care mă iubesc și care mă urăsc. Dacă mă urăște, eu personal nu simt nimic de acest fel față de ea", a spus Sabalenka la conferința de presă.
De partea cealaltă, Kostyuk a specificat clar că nu are nicio formă de respect pentru jucătoarele din Rusia și Belarus și că nu va da mâna cu acestea.
"Eu vin la turneu și vreau să câștig fiecare meci pe care-l joc. Singurul lucru pe care îl fac e să nu dau mâna cu rusoaicele și bielorusele. Nu i-am spus niciodată în vreun interviu sau în privat Arynei Sabalenka că o urăsc pe ea sau pe oricine altcineva. Nu știu cum să comentez afirmațiile ei, nu înțeleg de ce a spus asta. Pentru mine, aceasta nu e o discuție despre emoții, pentru că ura este o emoție, e vorba despre respect.
În primul rând nu pot să o respect pentru că a făcut această alegere. Merge în Rusia să se antreneze acolo, vorbește cu presa din Rusia. A ales să nu-și ia familia din aceste două state agresoare în ciuda faptului că are condiții financiare pentru a face asta. Nu aș putea să mă accept pe mine știind că țara mea atacă o altă țară în această manieră, iar eu să rămân acolo și oamenii de lângă mine să-și trăiască viața, să se relaxeze, să se distreze la fel ca până acum.
În al doilea rând, pentru mine a juca tenis nu este doar despre propria mea dezvoltare, despre câștiguri, confort și a-mi ajuta familia. Principalul interes este să schimbi ceva în bine. După acest turneu, Sabalenka ar putea deveni numărul 1 în lume într-un sport atât de popular. Să ai o astfel de platformă și o astfel de influență în lume... și să refuzi să spui lucrurilor pe nume... Ce fel de mesaj transmite ea? Noi vorbim despre oameni care sunt uciși, iar răspunsul este că ar trebui să nu amestecăm sportul cu politica. Dar războiul nu alege dacă ești atlet sau nu atunci când casa ți-e distrusă.
Nu e vorba despre politică, nu e vorba despre alegerile politice, nu e despre legi sau orice altceva. Războiul e război și noi știm cu toții cum Rusia și Belarus se comportă în acest război cu Ucraina, cum aleg să împuște civili, cum îi iau ca prizonieri, cum le golesc casele, cum răpesc și violează cetățenii ucraineni. Este un genocid, nu e vorba de politică. Nu suntem aici la grădiniță, să vorbim dacă iubim sau urâm pe cineva. Dacă iubești sau urăști pe cineva e o emoție. A respecta pe cineva nu e o emoție. Așa că eu nu pot pur și simplu să respect această poziție a ei când vine vorba cu a schimba lumea așa cum o face războiul. Asta e tot ce pot spune", a transmis Marta Kostyuk pentru Ukrainian Tennis – BTU.
Din punct de vedere al valorii, duelul 100% american dintre Jessica Pegula și Daniele Rose Collins pare cel mai tare al zilei.
Cine câștigă Roland Garros 2023 la feminin?

Roland Garros, ziua 1 | Tsitsipas și Rublev, primii doi favoriți care intră în concurs la Paris

La masculin, Stefanos Tsitsipas va fi primul mare favorit care intră în concurs. Elenul va juca în al doilea meci de pe arena Philippe Chatrier, după Sabalenka - Kostyuk, iar adversar îi va fi cehul Jiri Vesely. Cei doi s-au mai întâlnit o singură datăîn carieră, la Roma 2017, când Tsitsipas a câștigat greu, în 3 seturi.
Un alt jucător cu pretenții la fazele superioare care va intra azi pe teren va fi Andrey Rublev. Rusul se va duela cu Laslo Djere, sportiv pe care l-a învins în 4 dintre cele 5 dueluri directe de până acum. Este a doua întâlnire dintre cei doi la un Grand Slam. Anul trecut, Rublev s-a impus în 5 seturi în turul doi de la US Open, iar faptul că sârbul joacă foarte bine pe zgură indică faptul că am putea avea un meci la fel de disputat.
Ziua 1 de la Roland Garros se va termina cu partida dintre Adrian Mannarino și Ugo Humbert, prima din sesiunea nocturnă a acestei ediții. Evident, alegerea organizatorilor este explicată prin prisma faptului că vorbim despre un duel 100% franțuzesc.
Cine câștigă Roland Garros 2023 la masculin?
Roland Garros 2023 se desfãșoarã în perioada 28 mai – 11 iunie la Paris. Toate meciurile de la cel de-al doilea turneu de Grand Slam al anului se vãd în direct pe canalele Eurosport și pe aplicația Eurosport.