Alcaraz a recunoscut că victoria cu Sinner din finala Roland Garros 2025 a fost un miracol! Cheia revenirii istorice

Carlos Alcaraz a câștigat absolut dramatic finala Roland Garros 2025, după ce l-a învins pe Jannik Sinner în tie-break-ul din setul decisiv. În actul al 4-lea, ibericul a salvat 3 mingi de meci legate și a făcut break când italianul a servit pentru meci. La final, Carlitos a recunoscut că victoria sa a fost un miracol și a dezvăluit că a produs revenirea fabuloasă gândindu-se la Rafa Nadal.

Jannik Sinner - Carlos Alcaraz - Roland Garros Rezumat

Sursa video: Eurosport

Carlos Alcaraz a câștigat al doilea titlu consecutiv la Roland Garros, după ce l-a învins pe Jannik Sinner într-una dintre cele mai dramatice finale de Grand Slam din istoria tenisului. Ibericul s-a impus cu 4-6, 6-7, 6-4, 7-6, 7-6, după 5 ore și jumătate, finala de duminică fiind cea mai lungă din istoria Grand Slam-ului parizian.
Betano Roland Garros 2025

Betano Roland Garros 2025

Credit imagine: Eurosport

Toată emoția de la Roland Garros de pe Eurosport se joacă cu BETANO.
Carlos Alcaraz a fost cu spatele la zid de mai multe ori. Sinner a condus cu 2-0 la seturi și a început cu break actul al 3-lea. Mai mult, în setul 4, italianul a condus cu 5-3, 40-0, dar a ratat toate cele 3 mingi de meci pe care le-a avut. Italianul a servit apoi pentru meci la 5-4, dar Alcaraz a făcut break și a rămas în finală.
picture

FABULOS! Așa a salvat Carlos Alcaraz 3 mingi de meci în finala cu Jannik Sinner de la Roland Garros

Sursa video: Eurosport

În decisiv, ibericul a mai depășit un moment dificil. El a servit pentru meci la 5-4, dar și-a pierdut serviciul și în acel moment italianul părea din nou favorit la victorie. De altfel, la 6-5, liderul ATP a fost la două mingi de victorie, însă Alcaraz și-a ținut serviciul și ulterior s-a impus categoric în tie-break, cu 10-2.

Carlos Alcaraz, după revenirea epică împotriva lui Jannik Sinner în finala Roland Garros 2025: "A fost un miracol"

La festivitatea de premiere, Carlitos a avut un discurs elogios la adresa lui Sinner, iar ulterior a recunoscut că e un miracol că a ieșit învingător din acest meci. Elevul lui Juan Carlos Ferrero a dezvăluit că atunci când era "la pământ" s-a gândit la revenirile memorabile ale lui Rafa Nadal și asta l-a ajutat să continue lupta și în cele din urmă să câștige.
"A fost incredibil. E greu de exprimat în cuvinte... să te confrunți cu numărul unu mondial și la nivelul la care a jucat Jannik. Mi-am pus sufletul în meciul ăsta, am încercat să continui și să ofer cel mai bun tenis al meu, cheia a fost să nu renunț, să continui să lupt. Când mă simțeam mai rău, nu mai aveam putere, am încercat să mă gândesc la Rafa, la toate revenirile pe care le-a reușit.
De asemenea, cred că a fost un miracol, nici măcar nu știam ce trebuie să fac ca să câștig. A fost foarte dificil și sunt foarte mândru. Cred că a fost una dintre cele mai bune finale de Grand Slam din istorie. Voi sărbători în seara asta, nu o să vă mint.", a spus Alcaraz.
Până astăzi, Carlos Alcaraz nu mai revenise niciodată în carieră de la 0-2 la seturi. Într-un dialog cu Jim Courier, murcianul a spus că finala Roland Garros 2025 a fost cel mai bun meci pe care l-a jucat în cariera sa la turneele de Grand Slam.
"Voi pune acest meci pe primul loc în cariera mea. Acest meci este primul în care am revenit de la 0-2 la seturi. Nu a existat o ocazie mai bună pentru asta decât finala de la Roland Garros, împotriva numărului unu mondial, Jannik. A fost locul perfect pentru a reveni de la 0-2. Cred că este cel mai bun meci de Grand Slam pe care l-am jucat în cariera mea. Sunt cu adevărat mândru și fericit că s-a întâmplat asta.", a adăugat Carlitos.
Carlos Alcaraz a devenit abia al 3-lea om din istoria Erei Open care câștigă o finală de Grand Slam după ce salvează cel puțin o minge de meci, după Gaston Gaudio (contra lui Guillermo Coria la Roland Garros 2004) și Novak Djokovic (contra lui Roger Federer la Wimbledon 2019).
Finala Roland Garros 2025 a fost al 12-lea meci dintre Jannik Sinner și Carlos Alcaraz la nivel ATP, dar primul într-o finală de Grand Slam. Ibericul conduce acum cu 8-4 la directe (3-1 la turneele majore) și s-a distanțat de marele său rival și la numărul de titluri de Grand Slam (5-3).
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo