Boris Becker, încântat de anunțul făcut de Tsitsipas după eliminarea de la Roland Garros! "Cu tot respectul"
Stefanos Tsitsipas a fost eliminat în turul 2 al turneului de la Roland Garros, după ce a pierdut în 4 seturi, în fața lui Matteo Gigante (locul 167 ATP). Grecul a confirmat că va începe o colaborare cu Goran Ivanisevic, iar Boris Becker a vorbit despre cât l-ar putea ajuta fostul antrenor al lui Novak Djokovic să revină în cea mai bună formă.
Matteo Gigante - Stefanos Tsitsipas - Roland Garros Rezumat
Sursa video: Eurosport
Stefanos Tsitsipas și-a încheiat prematur parcursul la Roland Garros 2025. Grecul a fost eliminat miercuri, în turul 2, după ce a fost învins în 4 seturi de Matteo Gigante (locul 167 ATP), scor 4-6, 7-5, 2-6, 4-6, după trei ore și 9 minute de joc.

Betano, Roland Garros 2025
Credit imagine: Eurosport
Toată emoția de la Roland Garros de pe Eurosport se joacă cu BETANO.
După meci, grecul a confirmat zvonurile potrivit cărora urmează să înceapă o colaborare cu Goran Ivanisevic, fostul antrenor al lui Novak Djokovic, zvonuri apărute încă de la începutul lunii aprilie.
Boris Becker a comentat parteneriatul dintre Tsitsipas și Ivanisevic, arătându-se convins că acesta va putea să marcheze începutul unui capitol în cariera tenismenului grec, antrenorul croat având capacitatea de a-l ajuta să-și recapete cea mai bună formă.
"Era timpul ca Tsitsipas să aibă alături un antrenor experimentat, un fost jucător de talie mondială, cu tot respectul cuvenit pentru foștii săi antrenori. Goran cunoaște tenisul. A câștigat Wimbledon ca jucător și a câștigat numeroase titluri de Grand Slam alături de Novak Djokovic. Știe exact ce trebuie făcut", a spus Boris Becker, citat de We Love Tennis.
Tsitsipas, devastat după eliminarea de la Roland Garros
În ciuda tuturor dificultăților cu care s-a confruntat în ultima vreme, grecul ajuns pe locul 20 ATP a anunțat, după eliminarea de la Roland Garros, că nu a renunțat la visul lui de a fi cel mai bun jucător din lume și a spus că știe că trebuie să se folosească de experiența acumulată pentru a se îmbunătăți.
"Încă vreau să fiu cel mai bun jucător din lume și încă vreau să fac lucruri mărețe în acest sport pe care am ales să-l joc. Concentrarea mea este mereu pe încercarea de a îmbunătăți fiecare aspect al jocului meu.
Sunt o persoană optimistă. Nu vreau să inventez scuze sau ceva de genul ăsta, așa că toată atenția mea este concentrată pe cum putem găsi soluții și rezolva anumite lucruri. Este o enigmă constantă. Sunt ambițios și vreau să dovedesc asta pe terenul de tenis.
Lucrurile s-au schimbat mult în ultimii doi ani și știu că sunt într-o poziție complet diferită acum. Trebuie să-mi folosesc experiența puțin mai înțelept. Uneori simt că experiența mă 'înjunghie', în loc să pot să o folosesc mai profesional și profund", a declarat Stefanos Tsitsipas, citat de Punto de Break.
Roland Garros 2025 se desfășoară în perioada 25 mai - 8 iunie și se vede în direct și în exclusivitate pe Eurosport și în aplicația Max.
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2210.png)
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2774.png)
6
5
6
6
4
7
2
4
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/09/image-b7f09e96-ffcf-4fbd-a1e7-86c9ef483b48-68-310-310.jpeg)