Sorții nu au fost de partea lui Karen Khachanov la Monte-Carlo. Numărul 24 din clasamentul ATP l-a întâlnit în primul tur al turneului din Monaco pe Diego Schwartzman, numărul 16 ATP. Argentinianul s-a impus la capătul unei partide de 3 ore și 9 minute, scor 6-7(5), 6-3, 6-3.
Primul set a fost cel mai lung, câștigat de Khachanov la tiebreak, scor 7-5. Rusul putea să închidă mai devreme prima manșă, dar și-a pierdut serviciul la 6-5, iar Schwartzman a trimis setul în tiebreak. În setul al doilea, Khachanov a fost trădat de serviciu, pierzând primele două game-uri pe propriul serviciu ale setului. În cele din urmă, Schwartzman s-a impus cu 6-3 în setul secund.
În setul decisiv, Khachanov nu a profitat de break-ul realizat la 1-1, pierzându-și serviciul pe game-ul următor. În cele din urmă, Schwartzman a repetat scorul din setul secund și s-a impus cu 6-3 și în setul decisiv.
Rolex Monte-Carlo Masters
Ce superstiție are Davidovich Fokina, finalistul de la Monte-Carlo: "La Wimbledon voi probleme"
18/04/2022 LA 11:24
În turul următor, Diego Schwartzman îl va întâlni pe Marton Fucsovics. Tenismenul din Ungaria de pe locul 57 ATP l-a învins duminică pe Lloyd Harris din Africa de Sud, scor 6-4, 6-7(5), 6-1.

• Sebastian Korda - Botic Van De Zandschulp (7-5, 6-4)
  • Albert Ramos-Vinolas – Tallon Griekspoor (6-4, 4-6, 6-2)
  • Fabio Fognini – Arthur Rinderknech (7-5, 4-6, 6-3)
  • Diego Schartzman – Karen Khachanov (6-7(5), 6-3, 6-3)
  • Jaume Munar – Federico Delbonis (4-6, 6-3, 4-6)
  • Alex De Minaur – Bernabe Zapata Miralles (6-3, 6-4)
  • Stan Wawrinka – Alexander Bublik (6-3, 5-7, 2-6)
Turneul ATP de la Monte Carlo e în direct, în fiecare zi, pe Eurosport 2 și Eurosport Player.