Novak Djokovic, liderul clasamentului mondial, este favoritul nr. 1 în Monaco, unde s-a impus la edițiile din 2013 și 2015. Sârbul va debuta direct în turul 2, acolo unde va da peste Alejandro Davidovich Fokina, care l-a învins în turul inaugural pe Marcos Giron, în două seturi, scor 7-5, 6-3, după o oră și 39 de minute de joc.
Câștigător a 20 de titluri de Grand Slam, Novak Djokovic va debuta mâine la turneul Masters de la Monte Carlo împotriva spaniolului Alejandro Davidovich Fokina. Organizatorii au anunțat programul zilei de marți, iar meciul lui Djokovic e al treilea pe Terenul Rainier III, după partidele Evans – Bonzi și Musetti – Paire.
Clasamentul turneelor mari câștigate în ATP, actualizat. Diferența dintre Djokovic, Nadal și Federer
IERI LA 16:51

Astfel, în jurul orei 14.40 va începe meciul dintre Novak Djokovic și Alejandro Davidovich Fokina, un jucător căruia îi place cel mai mult zgura. În plus, Djokovic nu are deloc meciuri în picioare, iar o surpriză nu este scoasă din discuție. Partida va fi transmisă în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player.
Jucătorul sârb a triumfat aici în două ocazii, în 2013 și 2015. A mai disputat alte două finale în 2009 și 2012 și a ajuns cel puțin în sferturile de finală în 9 pcazii din cele 14 participări, pentru ultima dată în 2019. Recordul lui pe zgura monegască este de 35 de victorii și 12 înfrângeri. La ediția din 2022, Djokovic ar putea deveni doar al treilea om care a câștigat Monte Carlo de trei sau mai multe ori, de la începutul seriei de evenimente Masters 1000 în 1990, după cum a evidențiat tennis.com. În prezent, singurii doi oameni care au făcut asta sunt Nadal (2005-2012, 2016-18) și Thomas Muster (1992, 1995-1996).
Turneul ATP de la Monte Carlo e în direct, în fiecare zi, pe Eurosport 2 și Eurosport Player.
Novak Djokovic le-a răspuns rușilor care l-au rugat să boicoteze Wimbledon-ul! Mesajul lui Nole
IERI LA 16:11
Roland Garros
Mouratoglou a dat verdictul! Care sunt cei 4 favoriți la câștigarea titlului de la Roland Garros