Novak Djokovic, OUT în turul 2 la Monte Carlo! Revenire ratată pentru sârb: învins în 2 seturi de Davidovich Fokina

Actualizat 12/04/2022 la 19:38 GMT+3

În mod evident ieșit din formă, Novak Djokovic a fost eliminat încă din turul al doilea la Monte Carlo de către spaniolul Alejandro Davidovich Fokina.

Novak Djokovic

• GAME, SET & MECI. Davidovich Fokina îl învinge pe liderul mondial din ATP, Novak Djokovic, și merge în optimile de finală la Monte Carlo. Ibericul s-a impus cu scorul de 6-3, (5) 6-7, 6-1, după 2 ore și 56 de minute de joc.
  • 1-5. Davidovich Fokina își face serviciul. Djokovic va servi pentru a rămâne în meci.
  • 1-4. Djokovic cedează din nou pe propriul serviciu. Davidovich Fokina e la 2 game uri distanță de victorie.
  • 1-3. Davidovich Fokina salvează o minge de break și își menține avantajul.
  • 1-2. Novak Djokovic își face serviciul și e la doar un game în spatele ibericului.
  • 0-2. Davidovich Fokina își consolidează break-ul și rămâne în față în setul 3.
  • 0-1. Davidovich Fokina obține break-ul și în setul al treilea. Djokovic e sub presiune în mod constant.
  • Începe setul decisiv.
  • 7-6. Novak Djokovic câștigă setul secund și trimite meciul în decisiv. Sârbul a închis setul cu cel mai frumos punct al turneului de până acum.

Novak Djokovic, punctul turneului la Monte Carlo! Sârbul a ridicat tribunele în picioare

• 6-6. Avem tiebreak în setul al doilea.
  • 5-6. Davidovich Fokina revine la conducere. Djokovic va servi pentru a rămâne în meci.
  • 5-5. Djokovic nu reușește să închidă setul. Davidovich Fokina rămâne în set.
  • 5-4. Novak Djokovic obține break-ul și va servi pentru a trimite meciul în set decisiv.
  • 4-4. Djokovic egalează la 4 în setul secund.
  • 3-4. Djokovic face rebreak-ul! Sârbul e încă în joc.
  • 2-4. Djokovic ratează șansa de a egala la 3, iar Davidovich Fokina obține din nou break-ul.
  • 2-3. Novak Djokovic recuperează break-ul și va servi pentru a egala la 3.
  • 1-3. Djokovic își face serviciul la 0 și e pe tabelă în setul 2.
  • 0-3. După ce a salvat 5 mingi de break, Davidovich Fokina își consolidează break-ul și e la 3 game-uri distanță de victorie.

Un spectator l-a scos din sărite pe Novak Djokovic la Monte Carlo: "Taci din gură!!!"

• 0-2. Davidovich Fokina obține de asemenea break-ul în setul secund. Spaniolul se apropie de victorie.
  • 0-1. Davidovich Fokina salvează o minge de break și e în față și în setul secund.
  • Începe setul secund.
  • 3-6. Novak Djokovic își cedează game-ul de serviciu, iar Davidovich Fokina câștigă primul set al întâlnirii.
  • 3-5. Davidovich Fokina își face serviciul, iar Djokovic va servi pentru a rămâne în primul set.
  • 3-4. Djokovic își face serviciul, dar rămâne cu un break în minus.

Novak Djokovic, aplauze pentru Davidovich Fokina la Monte Carlo! Spaniolul, punct superb

• 2-4. Djokovic obține unul dintre cele 2 pe care Davidovich Fokina le avea în față. Primele semne de viață din partea lui Nole.
  • 1-4. Greșeli după greșeli pentru Djokovic, care pare ieșit total din formă. Davidovich Fokina profită și ia avans în primul set.
  • 1-3. Fără precizie și intuiție, Novak Djokovic ajunge să fie condus cu 3-1 de Davidovich Fokina în primul set.
  • 1-2. Davidovich Fokina obține primul break al meciului cu Djokovic.
  • 1-1. Davidovich Fokina își câștigă fără probleme game-ul de serviciu inaugural.
  • UPDATE / Novak Djokovic salvează o minge de break și își câștigă game-ul de serviciu.
  • UPDATE / Alejandro Davidovich Fokina a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească în primul game al meciului.
  • UPDATE / S-a încheiat meciul dintre Musetti și Paire. În curând începe duelul dintre Djokovic - Davidovich Fokina.
Știre inițială
Novak Djokovic, liderul clasamentului mondial, este favoritul nr. 1 în Monaco, unde s-a impus la edițiile din 2013 și 2015. Sârbul va debuta direct în turul 2, acolo unde va da peste Alejandro Davidovich Fokina, care l-a învins în turul inaugural pe Marcos Giron, în două seturi, scor 7-5, 6-3, după o oră și 39 de minute de joc.
Program 12 aprilie Monte Carlo
Câștigător a 20 de titluri de Grand Slam, Novak Djokovic va debuta azi la turneul Masters de la Monte Carlo împotriva spaniolului Alejandro Davidovich Fokina. Meciul lui Djokovic e al treilea pe Terenul Rainier III, după partidele Evans – Bonzi și Musetti – Paire.

Astfel, după ora 15 va începe meciul dintre Novak Djokovic și Alejandro Davidovich Fokina, un jucător căruia îi place cel mai mult zgura. În plus, Djokovic nu are deloc meciuri în picioare, iar o surpriză nu este scoasă din discuție. Partida va fi transmisă în direct pe Eurosport 2 și Eurosport Player.
Jucătorul sârb a triumfat aici în două ocazii, în 2013 și 2015. A mai disputat alte două finale în 2009 și 2012 și a ajuns cel puțin în sferturile de finală în 9 pcazii din cele 14 participări, pentru ultima dată în 2019. Recordul lui pe zgura monegască este de 35 de victorii și 12 înfrângeri. La ediția din 2022, Djokovic ar putea deveni doar al treilea om care a câștigat Monte Carlo de trei sau mai multe ori, de la începutul seriei de evenimente Masters 1000 în 1990, după cum a evidențiat tennis.com. În prezent, singurii doi oameni care au făcut asta sunt Nadal (2005-2012, 2016-18) și Thomas Muster (1992, 1995-1996).
Turneul ATP de la Monte Carlo e în direct, în fiecare zi, pe Eurosport 2 și Eurosport Player.