Starurile din ATP nu se lasă păcălite de înfrângerea lui Novak Djokovic de la Monte Carlo: "Va fi complet diferit!"

Novak Djokovic a fost eliminat în faza optimilor de finală la turneul Masters de la Monte Carlo, însă înfrângerea liderului mondial din ATP nu-i impacientează pe colegii lui din Top 10 ATP.

C'est la surprise du jour : Le résumé de la victoire de Musetti sur Djokovic

Sursa video: Eurosport

Novak Djokovic își va găsi cea mai bună formă cu cât va juca mai mult pe zgură în perioada premergătoare Roland Garros, crede Andrey Rublev. Numărul 6 mondial a transmis că înfrângerea surprinzătoare a marelui campion sârb în fața lui Lorenzo Musetti în optimi la Masters-ul de la Monte Carlo nu e alarmantă, deoarece el încă se adaptează la terenurile de zgură.
Djokovic va participa săptămâna viitoare la Srpska Open din Banja Luka, înainte de a juca apoi la Masters-ul de la Madrid, unde a ajuns în semifinale în 2022, și la Roma, turneu pe care l-a câștigat sezonul trecut. El va căuta apoi al 23-lea său titlu de Grand Slam la Roland Garros. La finalul sezonului pe zgură, sârbul va fi un jucător "complet diferit", consideră Andrey Rublev.
CITEȘTE ȘI:

Starurile din ATP nu se lasă păcălite de înfrângerea lui Novak Djokovic de la Monte Carlo

Andrey Rublev a vorbit despre liderul mondial din ATP și despre înfrângerea suferită în fața lui Musetti: "Când va juca la Roland Garros sau la următorul turneu Masters după primele meciuri pe zgură, pentru că este greu, va fi un alt jucător", a declarat Rublev într-o conferință de presă după ce a câștigat vineri sfertul de finală la Monte Carlo în fața lui Jan-Lennard Struff.
Rublev, care l-a învins pe Djokovic cu 6-2, 6-7, 6-0 în finala de anul trecut de la Serbia Open, în ceea ce a fost al doilea turneu pe zgură al starului sârb în 2022, a subliniat rezultatul acelui meci și un scor "practic imposibil" al setului decisiv pentru a arăta că și Djokovic, ca și alți jucători, are nevoie de timp pentru a se obișnui cu o nouă suprafață: "În același timp, nu am fost surprins, pentru că uneori i se întâmplă și lui Novak aceste lucruri. Când am jucat cu el în finala de anul trecut din Serbia, am câștigat meciul și am avut 6-0 în setul trei, ceea ce este practic imposibil să se întâmple cu Djokovic, dar uneori se întâmplă", a explicat Rublev.
Toate partidele turneului Masters de la Monte Carlo sunt în această săptămână în direct și în exclusivitate pe Eurosport 2 și aplicația Eurosport.
picture

Acțiunea din circuitul ATP se vede și în 2023 pe Eurosport și pe aplicația Eurosport

Sursa video: Eurosport

Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo