Stefanos Tsitsipas se alătură unui grup select, după calificarea în semifinalele turneului de la Paris

Actualizat 05/11/2022 la 12:02 GMT+2

Stefanos Tsitsipas s-a calificat în semifinalele turneului ATP Masters 1000 de la Paris după victoria din sferturi cu Tommy Paul, scor 6-2, 6-4. Victoria cu Paul a fost victoria cu numărul 60 pentru Tsitsipas în acest sezon, intrând într-o galerie selectă a jucătorilor aflați în activitate care au mai ajuns la această bornă.

Stefanos Tsitsipas of Greece celebrates after winning the first set in their round of 16 singles match against Corentin Moutet of France during Day Four of the Rolex Paris Masters at Palais Omnisports de Bercy on November 03, 2022

Stefanos Tsitsipas (5 ATP) a obținut calificarea în semifinalele turneului ATP Masters 1000 de la Paris după ce a trecut în sferturile de finală de Tommy Paul (31 ATP), scor 6-2, 6-4, la capătul unei partide care a durat o oră și 18 minute.
Victoria cu Tommy Paul a reprezentat victoria cu numărul 60 pentru Tsitsipas în acest sezon, el ajungând la această bornă pentru prima oară în cariera sa.
El se alătură astfel unor nume importante aflate încă în activitate care au reușit cel puțin 60 de victorii într-un sezon:
  • Novak Djokovic (10 ori)
  • Rafael Nadal (9)
  • Andy Murray (3)
  • Alexander Zverev (1)
  • Daniil Medvedev (1)

Carlos Alcaraz și Felix Auger-Aliassime pot ajunge și ei la 60 de victorii în acest sezon

Carlos Alcaraz, numărul 1 mondial și jucătorul care se află pe locul al doilea în acest top, are 57 de victorii în acest sezon. Spaniolul l-a întâlnit în sferturile de finală pe Holger Rune și s-a retras după o oră și 37 de minute de joc, la scorul de 3-6, 6-6(1-3), din cauza unei accidentări. Chiar și în aceste condiții, Alcaraz are șansa de a ajunge la 60 de victorii în acest sezon la Turneul Campionilor de la Londra.
Semifinalist la Paris, acolo unde îl va întâlni pe Holger Rune, Felix Auger-Aliassime are și el șansa de a ajunge la 60 de victorii în acest sezon. Canadianul are în acest moment 56 de victorii.