Alexander Zverev revine în meciul cu Daniil Medvedev și întrerupe seria negativă împotriva rusului
Alexander Zverev l-a învins pe Daniil Medvedev în sferturile turneului de la Paris. Astfel, germanul a întrerupt seria negativă de cinci înfrângeri consecutive împotriva rusului, salvând mingi de meci în setul decisiv.
Fotbalul: Povestea mea - Miu: "A trebuit să-i explicăm lui Hagi că nu putem să facem ce face el"
Sursa video: Eurosport
Ultimul sfert de finală al Mastersului de la Paris s-a disputat în această seară, Alexander Zverev întâlnindu-l pe Daniil Medvedev. Rusul a ajuns în această fază a competiției după ce a trecut de Munar, Dimitrov (neprezentare) și Sonego, în vreme ce sportivul din Germania i-a eliminat pe Ugo Carabelli și Davidovich Fokina.
Medvedev a început mult mai bine confruntarea cu Zverev, procurându-și două mingi de break încă din primul game. Numărul trei mondial și-a făcut, în cele din urmă, serviciul, dar nu a mai avut ce face la scorul de 2-2, când Medvedev a reușit breakul. Rusul a continuat să fie jucătorul mai bun și, la 4-2, a produs un nou break, câștigând setul cu un categoric 6-2 după 38 de minute de joc.
Un moment de panică s-a petrecut la scorul de 5-2. Zverev a părut că nu va putea continua meciul din cauza unei accidentări, dar și-a revenit destul de repede.
Zverev revine și întrerupe seria negativă
Debutul actului secund a fost asemănător cu primul, Medvedev aflându-se în controlul jocului și reușind să facă un break, dar Zverev a replicat cu un rebreak, reintrând în partidă.
Cu trecerea setului secund, numărul trei mondial a început să practice un joc tot mai bun la serviciu și la 4-3 în favoarea sa a produs primul său break al partidei, ulterior închizând actul cu un game la 0.
Setul decisiv a fost unul foarte echilibrat. Mai întâi, amândoi și-au făcut serviciul, înainte ca cei doi jucători să reușească câte un break, scorul devenind 2-2. S-a mers cu serviciul până la 5-4 pentru Medvedev, moment în care rusul și-a procurat mingi de break și de meci, ambele salvate de Zverev.
Până la urmă s-a ajuns în tiebreak, unde nervii mai tari i-a avut germanul, care s-a impus cu scorul final de 2-6, 6-3, 7-6 (5).
Grație victoriei de astăzi, Zverev a întrerupt seria negativă împotriva lui Medvedev, rusul câștigând precedentele cinci întâlniri directe. Scorul general al confruntărilor dintre cei doi este de 14-8 în favoarea lui Medvedev.
În semifinale, Zverev se va duela cu Sinner, în vreme ce în celălalt meci din "careul de ași" se vor întâlni Auger-Aliassime și Bublik.
"Fotbalul - Povestea mea" îl are ca invitat pe Iulian Miu și se vede sâmbătă, 1 noiembrie, la ora 20.45, pe Eurosport 1. Fiecare ediție este apoi disponibilă și pe HBO Max.
Subiecte asemănătoare
Meciuri asemănătoare
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2204.png)
/images.sports.gracenote.com/images/lib/basic/geo/country/flag/large/2206.png)
6
3
65
2
6
77
Promo
Promo
/origin-imgresizer.eurosport.com/2025/01/07/image-19c5c715-2ca1-4fe3-9eb2-58a69c434231-68-310-310.jpeg)