La aproximativ o lună distanță după finalul de la US Open, tenisul mondial aduce în prim-plan din această săptămână o altă competiție majoră, turneul WTA de la Indian Welles. Simona Halep este deja în Statele Unite și are planuri importante pentru competiția pe care a câștigat-o deja în 2015. La start va fi prezentă și nou senzație a tenisului mondial, Emma Răducanu, care a primit un wildcard din partea organizatorilor.
Campioana de la Flushing Meadows a fost chiar partenera de antrenament a Gabrielei Ruse, o altă reprezentantă a României care ia startul la Indian Wells.
Gabriela Ruse nu are locul asigurat pe tabloul principal, astfel că va lua startul în această seară în calificări. Ea o va înfrunta pe Ellie Douglas (Statele Unite). Jocurile pe tabloul principal vor începe pe data de 6 noiembrie.
VTB Kremlin Cup
Simona Halep, prima reacție după calificarea în optimi la Moscova: "Mă așteptam la o bătălie!"
ACUM 5 ORE
Înainte de turneu, Gabriela Ruse a postat o fotografie în care apare alături de Simona Halep, chiar după ce s-au antrenat împreună. A fost o ședință bună de pregătire pentru sportiva clasată pe locul 92 WTA, aflată în urcare cu 6 poziții față de săptămâna trecută.
Ulterior, Ruse s-a antrenat și alături de campioana de la US Open, Emma Răducanu. Britanica a postat o poza pe Instagram cu mesajul: "Antrenament cu Gabriela Ruse".
Trio-ul amintit se va regăsi și la Transylvania Open, turneu WTA care se va disputa la finalul lunii, Cluj. Întrecerea se va disputa în perioada 25-31 octombrie și este dotată cu premii în valoare de 235.000 de dolari.

Tragerea la sorți pe tabloul feminin are loc azi, la ora 16:00

Evenimentul comun ATP-WTA, cunoscut adesea drept "al cincilea" turneu de Grand Slam al anului, se desfășoară de obicei în prima jumătate a sezonului, dar anul acesta a fost decalat până după US Open din cauza pandemiei de coronavirus. După anularea turneului, în 2020, ediția din 2021 fusese programată inițial în perioada 10-21 martie, însă a trebuit să fie programată din cauza faptului că pandemia s-a agravat iar.
Acum, turneul se va desfășura în perioada 4-17 octombrie și va fi un turneu complet de două săptămâni, calificările începând pe 4 octombrie, înainte ca meciurile de pe tabloul principal feminin să înceapă pe 6 octombrie, iar meciurile de pe tabloul principal masculin să înceapă cu o zi mai târziu. Atât în ATP, cât și în WTA avem tablouri de simplu de 96 de jucători și dublu de 32 de echipe.
Turneul nu s-a desfășurat în 2020 din cauza pandemiei de coronavirus, ceea ce înseamnă că Dominic Thiem și Bianca Andreescu sunt campionii în exercițiu după victoriile lor din 2019. Thiem a câștigat primul său titlu ATP Masters 1000 când l-a învins pe Roger Federer în finala de acum 2 ani. De partea cealaltă, canadianca Andreescu și-a anunțat potențialul în 2019 când a câștigat primul său trofeu WTA cu o victorie în trei seturi în fața germancei Angelique Kerber.
Tragerea tabloului principal WTA este programată pentru ora locală 15:00-16:00 pe 4 octombrie, în timp ce pentru ATP va avea loc 24 de ore mai târziu. Toate meciurile de pe tabloul masculin de tenis vor fi disponibile în direct pe Eurosport și Eurosport Player.
Australienii nu fac nicio excepție! Participarea lui Djokovic la Australian Open, în mare pericol
ACUM 9 ORE
Simona Halep s-a calificat în optimi la turneul de la Moscova! Presație solidă cu Potapova