Eurosport
România dă lovitura în tenisul masculin! Super-anunțul lui Ion Țiriac: "Vă așteptăm anul viitor!"
De
Publicat 19/09/2023 la 19:18 GMT+3
Ion Țiriac a anunțat că România va găzdui din nou, începând din 2024, un turneu de tenis masculin. Federația Română de Tenis a publicat o declarație a fostului mare sportiv român.
Ion Țiriac & Novak Djokovic
Credit imagine: Getty Images
România va găzdui din nou, începând din 2024, jucători din circuitul masculin în cadrul unei competiții de nivel ATP Tour.
Turneul de categoria ATP 250, care a mai fost găzduit de țara noastră până în 2016, va reveni de anul viitor la București.
Anunțul oficial a fost făcut de Federația Română de Tenis, pe pagina sa de Facebook, unde oficialii forului național au citat o declarație făcută de Ion Țiriac.
"Vă mulțumesc tuturor celor care ați fost implicați în reușita turneului W125 din acest an, de la Centrul Național de Tenis și sunt sigur că directorul de turneu vă așteaptă anul viitor în aprilie, la turneul ATP care va reveni, în sfârșit, acasă", a declarat fostul mare tenismen român.
Citește și:
ROMÂNIA NU A MAI GĂZDUIT UN TURNEU ATP TOUR DIN 2016
Competiția care s-a desfășurat anul acesta la Banja Luka este continuatoarea de drept a turneului care se află sub licența lui Ion Țiriac și care s-a desfășurat între 1993 și 2016 sub denumirea de "BRD Năstase Țiriac Trophy", în România.
După 2016, competiția s-a desfășurat trei ani în Budapesta, între 2017 și 2019, după care în 2021 și 2022 s-a organizat de către familia lui Novak Djokovic la Belgrad.
Ultima ediție a turneului propriu-zis a fost câștigată de Dusan Lajovic, iar pe tabloul principal s-au aflat și jucători mari precum Djokovic sau Andrey Rublev. În ceea ce privește ultima dată când competiția a avut loc în România, Fernando Verdasco este ultimul tenismen care a pus mâna pe trofeul respectiv pe pământ românesc.
Pe lângă tenismenul spaniol, alte nume mari care au pășit pe teren românesc pentru a participa la turneul lui Ion Țiriac sunt Goran Ivanisevic, care a câștigat ediția inaugurală în 1993, David Ferrer sau Grigor Dimitrov.
Subiecte asemănătoare
Promo
Promo