Rusia - Canada, în semifinalele Cupei Davis. Serbia lui Djokovic a părăsit competiţia

Publicat 22/11/2019 la 18:15 GMT+2

Rusia s-a calificat în semifinalele Cupei Davis, vineri, după victoria în fața Serbiei, scor 2-1.

Novak Djokovic

Andrey Rublev (23 ATP) a adus primul punct Rusiei, în meciul de deschidere al confruntării, după ce a trecut, în două seturi, de Filip Krajinovic (40 ATP). Meciul a durat 53 de minute și s-a terminat cu scorul de 6-1; 6-2. În al doilea meci de simplu, Novak Djokovic (2 ATP) a restabilit egalitatea în confruntările directe. Fostul lider mondial al clasamentului de simplu a trecut fără emoții de Karen Khachanov (17 ATP), cu un dublu 6-3.
Punctul decisiv a fost obținut de Rusia după confruntarea de la dubu. Cuplul format din Karen Khachanov și Andrey Rublev a avut o misiune dificilă în fața perechii Novak Djokovic/ Viktor Troicki (159 ATP). Partida s-a terminat cu un tie-break în setul decisiv (scor final: 4-6; 6-4; 7-6(8)), după două ore și 16 minute. Rusia va juca în semifinale împotriva Canadei.
Canada a învins cu scorul de 2-1 reprezentativa Australiei. Vasek Pospisil l-a învins pe John Milman, în două seturi, scor 7-6 (7), 6-4, după o oră și 30 de minute de joc, în timp ce Alex de Minaur s-a impus în fața lui Denis Shapovalov, în trei seturi, după o oră și 58 de minute de joc, scor 3-6, 6-3, 7-5.
Celelalte întâlniri din sferturile de finală sunt Marea Britanie - Germania şi Spania – Argentina.