S-a terminat Turneul Campioanelor! Așa arată clasamentul WTA la final de 2021. Pe ce locuri se află jucătoarele noastre

Alex Masgras

Actualizat 18/11/2021 la 12:39 GMT+2

Garbine Muguruza a câștigat Turneul Campioanelor de la Guadaulajara, punând capăt unui an lung, plin de evenimente, în tenisul feminin.

Portrait of Simona Halep celebrating after scoring during her match against Jaqueline Cristian during WTA 250 Transylvania Open held in BT Arena Cluj-Napoca, 29 October 2021 (Photo by Flaviu Buboi/NurPhoto via Getty Images)

După victoria din finala Turneului Campioanelor de la Guadalajara, Garbine Muguruza a ajuns pe locul al treilea în clasamentul WTA. Aceasta a învins-o în ultimul act pe Anett Kontaveit, cea mai în formă jucătoare a circuitului din ultimele luni. Jucătoarea din Estonia a urcat și ea un loc în clasamentul WTA, până pe locul 7, în timp ce Paula Badosa, una dintre semifinalistele de la Guadalajara, a ajuns pe locul 8, avansând două poziții după turneul din Mexic.
În ciuda faptului că nu a participat la Guadalajara, campioana de la Wimbledon, Ashleigh Barty, și-a păstrat poziția de lider mondial. Pe locul al doilea rămâne și Aryna Sabalenka, în timp ce Barbora Krejcikova, campioana de la Roland Garros, a coborât două poziții după Turneul Campioanelor.
Emma Răducanu, campioana de la US Open, termină anul în Top 20, pe locul 19, în timp ce finalista de la Flushing Meadows, Leylah Fernandez, termină 2021 pe locul 24 WTA.
  • 10. Ons Jabeur 3455

Simona Halep a încheiat unul dintre cele mai dificile sezoane ale carierei, marcat de accidentări care au forțat-o să rateze mai multe turnee importante din acest an. Simona a încheiat acest an fără titlu, cele mai bune rezultate ale sale fiind sfertul de finală de la Australian Open, optimile de la US Open și finala de la Transylvania Open. La finalul acestui an, Simona Halep se află pe locul 20 în clasamentul WTA.
Sorana Cîrstea este următoarea româncă din clasamentul WTA, ea fiind în acest moment pe locul 38. Ea a încheiat sezonul încă din octombrie, de la Indian Wells, fiind forțată să se retragă săptămâna trecută de la Linz din cauza unei accidentări. Cele mai bune rezultate ale Soranei din acest an au venit în primăvară, pe zgură, atunci când a obținut titlul la Istanbul, a jucat o finală la Strasbourg și a ajuns în optimile de la Roland Garros.
Irina Begu încheie un an dificil pe locul 60 WTA, cu o finală jucată la Cleveland, Jaqueline Cristian face un salt impresionant, până pe locul 71 WTA, după finala de la Linz, în timp ce Gabriela Ruse, jucătoare cu rezultate bune în această vară (titlu la Hamburg și finală la Palermo, venind din calificări în ambele turnee), termină 2021 pe locul 85 WTA.