Sabalenka, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 3, concurează sub drapel neutru din cauza invadării Ucrainei de către armata rusă. Paula Badosa, 3 WTA, a fost favorită N.2 la Stuttgart. Deși iberica pleca din postura de favorită, Sabalenka a făcut un meci extrem de solid și a fost mai lucidă și mai exactă în momentele decisive. Primul set, câștigat la tie-break de sportiva din Belarus, a durat peste o oră, Aryna revenit incredibil, de la 2-5.

În setul secund, deși Badosa a plecat cu break în față, nu a reușit să fructifice avantajul creat. Adversara a recuperat imediat gameul pierdut pe propriul serviciu, mergându-se apoi cap la cap până la 4-4, moment în care Sabalenka a câștigat două gameuri la rând.
Sabalanka, care trecuse în sferturi de Kontaveit, numărul 6 WTA, a reușit pentru prima oară în ultimii 4 ani să învingă la rând două sportive din top 10.
În a doua semifinală, poloneza Iga Swiatek, numărul 1 mondial, va primi replica rusoaicei Liudmila Samsonova (31 WTA). Iga Swiatek a învins-o în sferturi pe britanica de origine română Emma Răducanu (12 WTA), cu 6-4, 6-4.
Roland Garros
Simona Halep - Qinwen Zheng, în turul doi la Roland Garros, live pe Eurosport 1, în jurul orei 16:00
ACUM 7 ORE
Nadal a trecut fără probleme de Moutet și e în turul 3 la Roland Garros! Rezumatul partidei