Serena Williams știe cum ar fi putut câștiga 30 de Grand Slam-uri! "Venus ar fi avut minim 15"

Serena Williams a participat în această săptămână la un eveniment în cadrul căruia a făcut câteva declarații interesante. Fosta jucătoare de tenis a dezvăluit în ce condiții ar fi putut câștiga 30 de trofee de Grand Slam.

Serena Williams (L) beat sister Venus in the 2003 Wimbledon final

Credit imagine: Getty Images

Serena Williams a participat recent la New York Times DealBook Summit, eveniment în cadrul căruia a vorbit despre cariera ei impresionantă.
Fosta mare jucătoare de tenis s-a arătat convinsă că și-ar fi putut încheia cariera cu 30 de titluri de Grand Slam și că sora ei, Venus, ar fi putut câștiga 15 astfel de trofee.
Condiția care ar fi trebuit îndeplinită pentru ca acest lucru să se întâmple era ca cele două să nu fie nevoite să se înfrunte de-a lungul unei competiții.
"Aveam această regulă că, dacă jucam una împotriva celeilalte înainte de finală, trebuia să câștigăm titlul. Cred că Venus ar fi avut minim 15 trofee de Grand Slam dacă nu ne înfruntam. Eu aș fi avut 30.
Nu mi-am dorit niciodată să pierd, dar, din păcate, cred că atunci când pierzi, înveți unele dintre cele mai importante lecții. Și am avut nevoie de fiecare înfrângere pe care am suferit-o ca să devin de fapt Serena Williams.
Altfel, n-aș fi fost niciodată această persoană... dacă nu aș fi suferit unele dintre acele căderi - cu adevărat foarte grele - și unele din acele eșecuri, care, sincer, au fost urâte", a declarat Serena Williams, potrivit tennis.com.

Serena Williams are o nouă obsesie

La finalul lunii noiembrie, Serena Williams a dezvăluit că îi lipsește tenisul mai mult ca niciodată, fiindu-i greu să se obișnuiască fără sportul căruia i-a dedicat mare parte din viață, deși au trecut mai bine de doi ani de la retragere.
Fosta mare sportivă din SUA a dezvăluit că are mult mai multă grijă de siluetă decât atunci când era activă, mărturisind că în prezent se pregătește pentru a participa la semimaratoane.
Serena a avut probleme cu silueta și când era activă, astfel că acum e mult mai atentă la dietă și la un program clar de exerciții, care să o păstreze în formă.
"Am devenit obsedată de dietă și exerciții, mult mai mult decât atunci când jucam tenis. Când eram tenismenă, știam că pot arde şi 20.000 de calorii/zi, cu mult antrenament. Acum îmi spun: 'Dumnezeule, trebuie să mă mențin în formă, altfel voi avea probleme cu greutatea'.
De aceea, acum mi-am fixat un nou țel: să alerg un semimaraton. Mă pregătesc pentru asta, trebuie să rămân activă. Dincolo de nevoia de a depune efort, există încă dorința de a fi competitivă, de a concura. Îmi lipsește al dracului de mult tenisul", a dezvăluit Serena Williams.
Alătură-te celor Mai mult de 3 milioane de utilizatori în app
Fii la curent cu cele mai noi știri, rezultate și sporturi în direct
Descarcă
Distribuie acest articol
Promo
Promo