Ashleigh Barty a câștigat Turneul Campioanelor. Avans uriaș în clasamentul WTA față de rivale

Actualizat 03/11/2019 la 15:33 GMT+2

Ashleigh Barty a câștigat în premieră Turneul Campioanelor. Numărul unu mondial nu i-a dat vreo șansă în finală Elinei Svitolina, de care a trecut cu 6-4, 6-3.

Ashleigh Barty

Sportiva din Australia a terminat în glorie un sezon fantastic. A început anul 2019 pe locul 15 în clasamentul WTA, dar a avut un parcurs impresionant, câștigând Roland Garros și devenind numărul unu mondial. A urmat o perioadă ceva mai slabă, cu optimi la Wimbledon și US Open, dar finalul de an a găsit-o într-o formă excelentă.
După finala de la China Open (a doua de Premier Mandatory a anului), pierdută în fața lui Osaka, Barty a venit la Shenzhen plină de încredere. Și-a asigurat poziția întâi la finalul anului după prima confruntare din grupe și, deși a avut emoții după înfrângerea cu Barty, s-a calificat în semifinale după un 2-0 scurt cu Kvitova.
În semifinale, Barty a trecut în decisiv de Karolina Pliskova, pentru ca în finală să nu îi acorde prea multe șanse Elinei Svitolina, campioana de la Turenul Campioanelor 2018.
Partida din finală a fost una cu presiune enormă pentru Barty, dincolo de miza financiară și sportivă. Australianca a avut mereu mari probleme cu Svitolina, în precedentele 5 dispute directe nereușind să se impună vreodată.

Desfășurarea finalei Barty - Svitolina

Ultimul act a fost la discreția jucătoarei de la Antipozi, ea dominându-și adversara la toate capitolele. Primul set a fost echilibrat, ambele sportive preferând să își păstreze serviciul intact. Actul a fost decis la scorul de 5-4 pentru Barty, pe serviciul Svitolinei. Australianca a forțat și a concretizat a treia oportunitate de break.
Setul secund a fost mult mai intens. Au avut loc 5 break-uri, cu unul în plus pentru Barty, care a închis finala cu un total de 30 de lovituri câștigătoare și 26 de erori neforțate. Adversara ei a reușit doar 8 lovituri câștigătoare și 13 erori neforțate.
Parcursul lui Ashleigh Barty la Turneul Campioanelor:
  • meciul unu din grupă: vs. Belinda Bencic (Elveția; 7 WTA) 5-7; 6-1; 6-2
  • meciul doi din grupă: vs. Kiki Bertens (Olanda; 10 WTA) 6-3; 3-6; 4-6
  • meciul trei din grupă: vs. Petra Kvitova (Cehia; 6 WTA) 6-4; 6-2
  • semifinale: vs. Karolina Pliskova (Cehia; 2 WTA) 4-6; 6-2; 6-3
  • finală: vs. Elina Svitolina (Ucraina; 8 WTA) 6-4; 6-3
7851 puncte are Barty în clasament, după finala Turneului Campioanelor. Ea are un avans de aproape 2000 de puncte față de a doua clasată, Karolina Pliskova.