• 6-2, 6-3. GAME, SET & MECI, SIMONA HALEP! Românca e campioană la Melbourne Summer Set 1, după victoria în fața Veronikăi Kudermetova! Acesta este primul titlu din 2022 pentru Simona Halep și al 23-lea al carierei, în cea de-a 41-a finală disputată.
  • 6-2. 5-3. Simona Halep obține break-ul și va servi pentru victorie!
  • 6-2, 4-3. Simona Halep își face serviciul și e la doar 2 game-uri distanță de titlu la Melbourne Summer Set 1.
  • 6-2, 3-3. Kudermetova egalează la 3. Încep game-urile cruciale.
  • 6-2, 3-2. Simona Halep își face serviciul și trece la conducere.
  • 6-2, 2-2. Simona Halep obține break-ul și restabilește egalitatea.
  • 6-2, 2-1. Simona își face cu mari emoții serviciul, rămâne aproape de Kudermetova.
  • 6-2, 2-0. Kudermetova confirmă break-ul.
  • 6-2, 0-1. Veronika Kudermetova începe acest set secund cu break.
  • Începe în curând setul secund al finalei.
  • 6-2. Simona obține un nou break și câștigă primul set al finalei Melbourne Summer Set 1, după 35 de minute de joc.
  • 5-2. Simona Halep își face serviciul, iar Kudermetova va servi în continuare pentru a rămâne în acest prim set.
  • 4-2. Simona Halep obține break-ul și e la doar două game-uri de câștigarea primului set.
  • 3-2. Simona Halep trece la conducere după un game de serviciu excelent.
  • 2-2. Simona Halep obține imediat rebreak-ul, egalitate din nou.
  • 1-2. Kudermetova obține primul break al finalei. Simona Halep a avut 40-15, dar a comis câteva greșeli cu fileul.
  • 1-1. Kudermetova își face și ea serviciul.
  • 1-0. Simona Halep își face serviciul în game-ul de debut al finalei.
  • UPDATE / Simona Halep începe meciul la serviciu.
UPDATE / S-a încheiat finala dintre Anisimova și Sasnovich! Începe în curând partida dintre Simona Halep și Veronika Kudermetova.
Știre inițială
Australian Open
Simona Halep și-a aflat adversara din turul secund de la Australian Open! Românca, mare favorită
ACUM 9 ORE
Simona Halep s-a calificat, sâmbătă, în finala turneului Melbourne Summer Set 1 (WTA 250), dotat cu premii totale de 239.477 de dolari, după ce a trecut cu scorul 6-3, 6-2 de chinezoaica Qinwen Zheng, la capătul unui meci care a durat o oră și 25 de minute de joc. Mâine, Simona Halep va disputa cea de-a 41-a finală a carierei.
În ultimul act, Simona Halep o va înfrunta pe rusoaica Veronika Kudermetova, care a beneficiat de retragerea japonezei Naomi Osaka (13 WTA), înaintea semifinalei de sâmbătă. Simona s-a impus în ambele sale dueluri anterioare cu Kudermetova (24 ani, 31 WTA), ambele desfăşurate în 2021, cu 6-1, 6-1 în turul al treilea la Australian Open şi cu 6-1, 7-6 (4) în optimi la Moscova. Ele s-au întâlnit de două ori şi la dublu, victoria revenind rusoaicei de fiecare dată.

Simona Halep – Veronika Kudermetova, LIVE TEXT în marea finală de la Melbourne, duminică, de la ora 8.00

Finala dintre Simona Halep și Veronika Kudermetova, de la Melbourne Summer Set 1, se va juca pe arena Rod Laver, nu mai devreme de ora 08:00 - ora României. Partida va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe eurosport.ro. Simona Halep, aflată la prima finală din 2022, a trecut la Melbourne Summer Set 1 de Aiava, Ruse, Golubic și Zheng, cedând un singur set în confruntarea din sferturile de finală.
De partea cealaltă, Veronika Kudermetova le-a învins pe Kuzmova, Brengle și Potapova, cedând două seturi în confruntările din optimi și sferturi. În semifinale, sportiva din Rusia, aflată pe locul 31 WTA, a beneficiat de abandonul niponei Naomi Osaka, campioană en-titre la Australian Open.
Simona Halep, interviu exclusiv despre obiectivul său la Australian Open! "Presiunea e diferită"
ACUM 10 ORE
Australian Open 2022: programul de miercuri. La cât joacă Jaqueline Cristian şi Gabriela Ruse