Simona Halep "zboară" la Toronto! Românca e în semifinale, după o victorie spectaculoasă cu Coco Gauff

Irina Aldea

Actualizat 12/08/2022 la 22:11 GMT+3

Simona Halep s-a calificat vineri seară în semifinalele turneului de 1000 de puncte de la Toronto după ce a învins-o în minimum de seturi pe Coco Gauff, a 11-a jucătoare a lumii.

Simona Halep

GAME, SET & MECI, Simona Halep! Dubla campioană de la Rogers Cup s-a calificat în semifinale la Toronto după ce a trecut de Coco Gauff (11 WTA) în minimum de seturi, scor 6-4, 7-6 (2), la capătul unui meci care a durat o oră și 49 de minute de joc. Aceasta a fost a patra victorie a Simonei în fața sportivei din SUA, fără a ceda set. În continuare, pentru un loc în marea finală, Simona se va duela cu învingătoarea meciului dintre Pegula și Putintseva.
  • 6-6. Simona nu reușește să se mai impună pe propriul serviciu, iar setul 2 se va decide la tiebreak.
  • 6-5. Simona obține încă un break și va servi din nou pentru calificarea în semifinale.
  • 5-5. Simona Halep nu reușește să închidă meciul, iar Gauff egalează la 5.
  • 5-4. Gauff își ține serviciul, iar Simona va servi în continuare pentru a se califica în semifinale la Toronto.
  • 5-3. După un game nebun de serviciu, Simona Halep rămâne în față.
  • 4-3. Coco Gauff își face serviciul și se apropie la doar un game de Halep.
  • 4-2. Simona nu reușește să se mai impună pe propriul serviciu, iar Gauff profită.
  • 4-1. După ce a salvat 3 mingi de break, Coco Gauff s-a precipitat pe finalul game-ului de serviciu, iar Simona obține un nou break.
  • 3-1. Coco Gauff reușește să obțină un rebreak și va încerca în continuare să se apropie la un game de Simona.
  • 3-0. Simona Halep mai obține un break și e la doar 3 game-uri distanță de calificarea în semifinale la Toronto.
  • 2-0. Simona Halep își face serviciul și ia avans în debutul setului secund.
  • 1-0. Simona începe excelent setul secund, cu break!
  • ÎNCEPE SETUL SECUND.
  • 6-4. Simona Halep câștigă setul 1 după 45 de minute de joc. Simo a încheiat manșa cu un as.
  • 5-4. Coco Gauff își face serviciul, rămâne în primul set, dar Simona va servi pentru a câștiga manșa inaugurală.
  • 5-3. Simona Halep salvează două mingi de break și se apropie la doar un game distanță de câștigarea primului set.
  • 4-3. Gauff își face serviciul și rămâne aproape de Simona în acest prim set.
  • 4-2. Într-un game în care a comis două duble greșeli, Simona își face serviciul și consolidează break-ul.
  • 3-2. După un game foarte disputat, Simona Halep mai obține un break și e în față în primul set.
  • 2-2. Simona Halep își face serviciul cu mici emoții și egalează la 2.
  • 1-2. Gauff își face serviciul pentru prima dată în meci.
  • 1-1. Coco Gauff face imediat break-ul în meci.
  • 1-0. Start excelent pentru Simona, care începe cu break meciul din sferturi cu Coco Gauff.
UPDATE | Simona Halep a câștigat tragerea la sorți și a ales să primească.
UPDATE | Jucătoarele se pregătesc să intre pe teren. Condițiile meteo sunt perfecte și nici pic de vânt.
Știre inițială
Simona Halep pare să fie într-o formă de zile mari pe hardul de la Toronto. Sportiva noastră, aflată pe locul 15 WTA, a ajuns în faza sferturilor de finală la turneul de 1000 de puncte din Canada, după ce le-a învins pe Vekic, Zhang și Teichamnn fără a pierde set. Pentru un loc în penultimul loc la competiția din Toronto, fostul lider mondial din WTA o va înfrunta pe a 11-a jucătoare a lumii, Coco Gauff.
De cealaltă parte, finalista de anul acesta de la Roland Garros le-a învins pe Brengle, Rybakina și Sabalenka pentru a ajunge în sferturile de finală. Americanca a cedat două seturi pe parcurs, cu Rybakina și Sabalenka, fiind serios pusă în dificultate. Cumva, tânăra sportivă din SUA a supraviețuit acestor teste, însă se află acum în fața celei mai importante încercări de până acum, super-duelul cu dubla campioană de la Rogers Cup, Simona Halep.

Simona Halep și Cori Gauff s-au mai duelat de 3 ori până acum. Americanca nu a reușit nicio victorie în fața româncei, care nu a cedat nici măcar un set în duelurile cu actualul nr. 11 WTA. În acest an, Halep și Gauff s-au întâlnit de două ori, la Indian Wells și la Madrid, unde Simona a câștigat cu 6-3, 6-4, respectiv 6-4, 6-4. Prima confruntare directă a avut loc în 2019, la Wimbledon, unde fostul lider WTA a cedat doar 6 game-uri, câte 3 pe set.
Dacă se va califica în semifinale, Simona Halep se va întâlni în continuare cu învingătoarea partidei dintre Jessica Pegula, favorita numărul 7, și Yulia Putintseva. Duelul dintre Simona Halep și Cori Gauff, din sferturile de finală ale turneului de la Toronto, va avea loc vineri, de la ora 20:00, pe Centre Court. Partida poate fi urmărită în format LIVE-TEXT pe eurosport.ro.