Simona Halep e în turul 2 la Toronto! Meci perfect al româncei cu Donna Vekic la Rogers Cup

Actualizat 08/08/2022 la 19:11 GMT+3

Simona Halep, a 15-a favorită de la Toronto, s-a calificat luni în turul al doilea la turneul de 1000 de puncte după ce a trecut în minimum de seturi de croata Donna Vekic.

Simona Halep

GAME, SET & MECI, Simona Halep! Cap de serie numărul 15, Simona s-a calificat în în turul al doilea la turneul de 1000 de puncte după ce a trecut în minimum de seturi de croata Donna Vekic cu scorul de 6-0, 6-2, la capătul unui meci care a durat o oră și 2 minute de joc. În continuare, pentru un loc în optimile de finală, Simona se va duela cu învingătoarea meciului dintre Zhang și Bucșa.
  • 5-2. Simona Halep își face serviciul la 0, iar Vekic va servi în continuare pentru a rămâne în meci.
  • 4-2. Donna Vekic rămâne în joc după ce revine de la 0-40.
  • 4-1. Simona Halep mai câștigă un game cu lejeritate și e la doar două game-uri de turul 2 la Toronto.
  • 3-1. Simona Halep obține un break la 0 și se apropie cu viteză de calificarea în turul secund.
  • 2-1. Simona Halep câștigă un game de serviciu complicat și e în față și în setul secund.
  • 1-1. Donna Vekic își face serviciul pentru prima dată în meci și e pe tabelă. Publicul aplaudă reușita croatei în fața Simonei Halep.
  • 1-0. Simona Halep a început perfect setul secund. Românca și-a făcut serviciul la 0.
  • ÎNCEPE SETUL SECUND.
  • 6-0. Simona Halep câștigă setul inaugural la 0 după doar 21 de minute de joc.
  • 5-0. Donna Vekic nu pare deloc conectată la meci, în timp ce Simona Halep arată un nivel de joc de foarte bună calitate.
  • 4-0. Simona Halep obține un break la 0 și e la două game-uri distanță de câștigarea primului set.
  • 3-0. Simona Halep joacă extrem de agresiv și câștigă la 0 acest game, consolidând break-ul obținut mai devreme.
  • 2-0. Simona Halep obține primul break al meciului, arătând un tenis de foarte bună calitate.
  • 1-0. Într-un game în care a comis două dublre greșeli și un as, Simona Halep se impune și începe cu dreptul acest meci.
UPDATE | Simona Halep și Donna Vekic sunt pe teren la Toronto. Sportiva noastră va începe meciul la serviciu.
Știre inițială
După ce s-a retras în meciul din optimile de finală de la Washington, din cauza temperaturilor extrem de ridicate, Simona Halep e gata să dea uitării debutul ratat de sezon de hard nord-american. Sportiva noastră e deja în Canada, iar azi va debuta împotriva croatei Donna Vekic, care a pătruns pe tabloul principal de la Toronto din postura de lucky loser.
Vekic a fost învinsă în calificări de americanca Asia Muhammad, dar a intrat totuși pe tabloul principal, acolo unde va da peste favorita numărul 15, Simona Halep. De două ori s-au întâlnit Simona Halep și Donna Vekic în circuit, în ambele ocazii pe hard. Primul meci a avut loc la US Open, în 2013, atunci când românca s-a impus cu 6-2, 6-1. Al doilea meci direct a avut loc la Indian Wells în 2017, când Simona s-a impus cu 6-4, 6-1.

Deși a fost cel mai sus pe locul 19 WTA, pe 4 noiembrie 2019, Donna Vekic se află actualmente pe locul 86 WTA. Cel mai bun rezultat al ei la turneele de Grand Slam a venit în 2019, la US Open, acolo unde a ajuns până în sferturile de finală. La celelalte 3 turnee majore, croata nu a trecut de optimile de finală.
Simona Halep a câștigat de două ori Rogers Cup, dar de fiecare dată la Montreal (turneul se ține alternativ la Montreal și Toronto). În 2016 a trecut în finală de Madison Keys, iar în 2018 a dispus de Sloane Stephens. Când turneul a avut loc la Toronto, la fel ca în acest an, românca a ajuns o singură dată în finală, în 2015, dar a fost nevoită să se retragă în setul 3 al meciului cu Belinda Bencic.
Dacă lucrurile vor decurge normal, Simona nu ar trebui să aibă emoții cu Donna Vekic și nici în runda a 2-a, unde ar putea da peste Shuai Zhang (40 WTA), care va întâlni la rândul său o sportivă venită din calificări în primul tur, pe Cristina Bucșa.În 2021, Simona s-a oprit în turul secund la Rogers Cup, fiind învinsă în 3 seturi de Danielle Collins. Astfel, dacă va ajunge în fazele superioare, campioana noastră va aduna puncte importante și va urca cel mai probabil în clasament.