Simona Halep s-a retras înaintea semifinalei cu Andreescu de la Bad Homburg! Motivul invocat

Publicat 24/06/2022 la 13:35 GMT+3

Simona Halep s-a retras de la Bad Homburg, cu câteva ore înaintea semifinalei cu Bianca Andreescu.

Simona Halep

UPDATE | Simona Halep s-a retras de la Bad Homburg, cu doar câteva ore înaintea semifinalei pe care trebuia să o joace cu Bianca Andreescu. Conform contului oficial de Twitter al WTA, sportiva noastră a invocat o accidentare la gât și a decis să nu forțeze, în perspectiva turneului de la Wimbledon.
Astfel, Bianca Andreescu avansează fără să joace în finală, unde va întâlni câștigătoarea partidei Alize Cornet - Caroline Garcia.
Simona are acum doar câteva zile la dispoziție pentru a se recupera, Grand Slam-ul de la Wimbledon urmând să înceapă luni. În mod normal, accidentarea Simonei nu ar trebui să fie ceva de speriat. Românca nu a dat vreun semn că ar avea probleme în meciul din sferturi cu Anisimova, dar probabil este o măsură de precauție maximă pe care a luat-o înainte de cel mai important turneu din această perioadă, Wimbledon.
Știrea inițială
GAME, SET & MECI, Simona Halep! Sportiva noastră s-a calificat în semifinale la turneul de 250 de puncte WTA de la Bad Homburg, după ce a învins-o pe favorita numărul 6, Amanda Anisimova, ocupanta locului 25 WTA, cu scorul de 6-2, 6-1, la capătul unui meci care a durat doar 55 de minute de joc. Vineri, Simona se va duela pentru un loc în marea finală cu Bianca Andreescu.
  • 5-1. Simona a servit al 10-lea as și e la doar un game distanță de calificarea în semifinale.
  • 4-1. Amanda Anisimova e pe tabelă în setul 2.
  • 4-0. Simona Halep își face serviciul și e la doar 2 game-uri distanță de calificarea în semifinale.
  • Amanda Anisimova cere intervenția echipei medicale.
  • 3-0. Simona Halep mai face un break și e tot mai aproape de calificarea în semifinale.
  • 2-0. Simona salvează o minge de break și își consolidează break-ul.
  • 1-0. Superb! Simona Halep începe și setul secund cu break!
  • ÎNCEPE SETUL SECUND.
  • 6-2. Simona Halep își face serviciul la 0 și câștigă setul 1 după doar 26 de minute de joc.
  • 5-2. Simona mai obține un break și va servi pentru a închide setul inaugural.
  • 4-2. Simona continuă să servească foarte bine și rămâne în față.
  • 3-2. Anisimova își face serviciul și se apropie la doar un game de Simona.
  • 3-1. Simona servește excelent și câștigă un game la 0 pe propriul serviciu.
  • 2-1. Anisimova își face serviciul pentru prima dată în acest meci.
  • 2-0. Simona Halep salvează mingi de break și reușește să-și consolideze break-ul.
  • 1-0. Start excelent de meci pentru Simona Halep, care obține break-ul încă din game-ul de debut.
UPDATE / Amanda Anisimova începe meciul la serviciu.
UPDATE / Meciul dintre Cornet și Kerber s-a încheiat cu victoria franțuzoaicei. În curând începe meciul dintre Simona Halep și Amanda Anisimova.
UPDATE / Meciul dintre Simona Halep și Amanda Anisimova va începe la Bad Homburg imediat după finalul partidei dintre Alize Cornet și Angelique Kerber, duel care a intrat în set decisiv.
Știre inițială
Simona Halep a avut o evoluție excelentă în optimile turneului de la Bad Homburg, învingând-o pe Tamara Zidansek, după o oră și 7 minute de joc, cu scorul de 6-0, 6-3. Pentru un loc în semifinalele competiției, dubla campioană de Grand Slam va juca împotriva Amandei Anisimova (locul 25 WTA), care a cedat numai două game-uri în duelul din optimi cu Ann Li, scor 6-0, 6-2.
Partida dintre Simona Halep și Amanda Anisimova e programată ultima a zilei de joi pe arena centrală și nu va începe mai devreme de ora 19:00. Primele 3 dueluri de pe terenul central vor fi Caroline Garcia - Sabine Lisicki, Daria Kasatkina - Bianca Andreescu și Alize Cornet - Angelique Kerber.

Halep și Anisimova s-au mai întâlnit de două ori în carieră, de fiecare dată la Roland Garros. În 2019, jucătoarea din SUA a furnizat o mare surpriză și s-a impus în două seturi în sferturile de finală, scor 6-2, 6-4. În anul următor, Simona și-a luat revanșa într-un stil de mare campioană, cedând numai un singur game: 6-0, 6-1.
Spre deosebire de Simona, care a făcut semifinale la Birmingham, Anisimova este la primul turneu pe iarbă din acest an, astfel că nu este atât de obișnuită cu suprafața. Americanca a avut un start lansat de sezon, câștigând turneul Melbourne Summer Set 2, dar apoi nu a mai reușit să obțină rezultate notabile. La Australian Open și Roland Garros s-a oprit în optimi, la Madrid și Roma în sferturi, iar la Charleston a făcut semifinale.
"Am mai jucat împotriva Anisimovei, dar acum vom juca pe iarbă și e puțin diferit. Deocamdată mă bucur pentru victoria de azi și apoi mă voi gândi la următorul meci. Cu siguranță voi fi pregătită pentru mâine", spunea Simona la sfârșitul partidei cu Zidansek.